romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ida Kelarová slaví pětašedesátiny. Stojí za ní úctyhodný kus práce ve prospěch romské komunity

9.2.2021 11:11
Ida Kelarová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Ida Kelarová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Zpěvačka Ida Kelarová oslaví 10. února pětašedesátiny. Kelarová je známou muzikantkou a sbormistryní. V mládí působila v Divadle na provázku, v 80. letech žila v Británii a v ČR založila kupříkladu skupinu úspěšnou po celém světě Romano Rat (Romská krev). V roce 2001 byla nominována na Českého lva za hudbu k filmu Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba. V roce 2011 spoluzaložila dnes světoznámý dětský sbor Čhavorenge. Její sestrou je zpěvačka a herečka Iva Bittová.

Ida Kelarová (rozená Ida Bittová) se narodila v Bruntále. Otec Koloman Bitto, známý romský muzikant, hrál například s brněnským BROLNem, matka byla učitelkou v mateřské škole. Rodina se z Vrbna pod Pradědem, Prešova a Horních Salib postupně přestěhovala do Brna. Ida zde na konzervatoři studovala hru na klavír a violoncello. Ještě za studií začala hrát na klavír, zpívat a pak i hrát různé role v Divadle na provázku, kde působila v letech 1975 až 1982.

V roce 1982 se přestěhovala za svým druhým manželem do britského Walesu. V roce 1985 pak odjela do Dánska, kde koncertovala a začala také učit romské písně, pak takto působila i v Norsku a ve Walesu. V roce 1995 se vrátila do ČR a v Bystrém u Poličky na Českomoravské vysočině založila Mezinárodní školu pro lidský hlas. Organizuje též mezinárodní workshopy, umělecké školy, multietnické projekty a v roce 1999 založila spolu se svým partnerem Desideriem Duždou skupinu Romano Rat (Romská krev). 

V roce 2011 spoluzaložila dětský sbor Čhavorenge. „Nejdůležitější moment pro mě byl ten, že můj táta byl Rom a on se za to styděl. A některé naše děti se za to rovněž stydí, vlastně hodně Romů, díky té naší nemocné společnosti. Tak jsem si říkala, že povýším romskou kulturu tam, kam patří, to znamená hodně vysoko! Dneska už musím říci, že Čhavorenge jsou vzorem a těch vzorů je stále málo. Je nutné ukazovat naší společnosti, že i my, Romové, jsme jejím platným členem . A to myslím, že se nám podařilo. Dnes jsou Čhavorenge živým organizmem, který hodně dokázal,“ upřesňuje Ida Kelarová.

Jak zvládá ona i děti z Čhavorenge momentální situaci, jak spolu komunikují, co plánují? Doufají, že už brzy budou moci opět vystupovat? Jak vzpomíná na incident, při kterém děti z Čhavorenge během jejich soustředění na táboře ohrožoval agresivní střelec, který jim rasisticky nadával a střílel do vzduchu z plynové pistole? Z rozsudku je dodnes zklamaná, stejně jako z nečinnosti policie, která po ohlášení na místo střelby vůbec nepřijela a celý incident zlehčovala. Děti ze sboru tehdy u příležitosti Mezinárodního dne Romů 2018 napsaly dopis policii a předsedovi vlády. Připomněly v něm  fakt, že se jim policie na jejich žádost ani neomluvila.

VIDEO

Přečteno: 1086x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ida Kelarová, Výročí, Hudba, Kultura, Romové, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo