romea - logo
13. října 2019 (neděle)
svátek má Renáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Iniciativa Ne rasismu: Rasově motivovaný útok na Syřana je důsledkem atmosféry, kterou v ČR vyvolávají xenofobové

4.2.2016 11:18
Demonstrace na podporu uprchlíků a proti uprchlíkům, Václavské náměstí, Praha 18. 7. 2015. (FOTO: bau)
Demonstrace na podporu uprchlíků a proti uprchlíkům, Václavské náměstí, Praha 18. 7. 2015. (FOTO: bau)

Podle Antifašistů z Iniciativy Ne rasismu, která je svolavatelem sobotní demonstrace proti vyvolávání nenávisti, byl rasově motivovaný útok na Syřana v Praze důsledkem atmosféry, kterou xenofobní hnutí v české společnosti vytvářejí. Proto se setkají . Demonstrace s názvem "Solidarita bez hranic: Proti Pevnosti Evropa", která začne ve 13:30 na Malostranském náměstí, je součástí celoevropského akčního dne, který podporují skupiny z deseti evropských zemí. Ve stejný čas se další antifašistické skupiny setkají k demonstraci na Pohořelci.

Antifašisté z Iniciativy Ne Rasismu považují za zásadní nepřenechat xenofobním hnutím veřejný prostor. "V neděli došlo v Praze k rasově motivovanému útoku, tyto útoky jsou důsledkem atmosféry, kterou xenofobní hnutí ve společnosti vytvářejí," prohlásil tiskový mluvčí Iniciativy Ne Rasismu Jan Blažek. Podobné útoky jsou v ostatních evropských zemích každodenní realitou. Například v sousedním Německu od začátku působení hnutí PEGIDA s nímž spolupracují spolupracují čeští pravicoví populisté z Bloku proti islámu, vzrostl počet útoků proti uprchlickým ubytovnám zhruba trojnásobně na průměrně tří útoky denně. "Souvislost mezi šířením nenávisti k migrantům a útoky je zcela zřejmá," dodává Iniciativa Ne rasismu.

Skupiny zapojené do obou pražských demonstrací proti xenofobii vydaly společné prohlášení ve kterém se píše: "Nehodláme situaci eskalovat, ale ani xenofobům ustupovat. Každá zapojená skupina volí svou formu protestu a nese za ni i odpovědnost. Jsme solidární se všemi, kteří se s naším cílem ztotožňují, respektujeme vzájemné odlišnosti."

Podle Iniciativy se islamofobové se snaží protiakce skandalizovat, jako údajně násilné a snažící se vyvolat občanskou válku. "V tomto světle se tedy výroky facebookové stránky Islám v ČR nechceme jeví jako snaha záměrně vyvolávat paniku," dodává k tomu Blažek .

Demonstrace probíhá v rámci stejnojmeného akčního dne, v rámci kterého proběhnou demonstrace v 11ti evropských městech. Jedna demonstrace proběhne dokonce v marockém Rabatu. Akční den má za cíl kritizovat rostoucí xenofobii a restriktivní migrační politiku evropských států, která celou situaci ještě vyostřuje. Akční den podporují sociální hnutí a levicové skupiny z Holandska, Anglie, Řecka, ČR, Dánska, Finska, Švédska, Polska, Německa, Kypru a Rakouska. Mezi podporovatele se řadí také několik mezinárodních sítí, jako je například celoevropská platforma Beyond Europe, která v minulém roce podporovala protesty proti Evropské centrální bance ve Frankfurtu a organizovala camp v Řecku.

Na demonstraci vystoupí například politolog a vysokoškolský pedagog Ondřej Slačálek a několik dalších řečníků. Součástí akce bude také krátký pochod.

Přečteno: 1298x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, antifašismus, Uprchlíci, Islám, IslamofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo