romea - logo
29. ledna 2020 (středa)
svátek má Zdislava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Iniciativa Ne rasismu: Rasově motivovaný útok na Syřana je důsledkem atmosféry, kterou v ČR vyvolávají xenofobové

4.2.2016 11:18
Demonstrace na podporu uprchlíků a proti uprchlíkům, Václavské náměstí, Praha 18. 7. 2015. (FOTO: bau)
Demonstrace na podporu uprchlíků a proti uprchlíkům, Václavské náměstí, Praha 18. 7. 2015. (FOTO: bau)

Podle Antifašistů z Iniciativy Ne rasismu, která je svolavatelem sobotní demonstrace proti vyvolávání nenávisti, byl rasově motivovaný útok na Syřana v Praze důsledkem atmosféry, kterou xenofobní hnutí v české společnosti vytvářejí. Proto se setkají . Demonstrace s názvem "Solidarita bez hranic: Proti Pevnosti Evropa", která začne ve 13:30 na Malostranském náměstí, je součástí celoevropského akčního dne, který podporují skupiny z deseti evropských zemí. Ve stejný čas se další antifašistické skupiny setkají k demonstraci na Pohořelci.

Antifašisté z Iniciativy Ne Rasismu považují za zásadní nepřenechat xenofobním hnutím veřejný prostor. "V neděli došlo v Praze k rasově motivovanému útoku, tyto útoky jsou důsledkem atmosféry, kterou xenofobní hnutí ve společnosti vytvářejí," prohlásil tiskový mluvčí Iniciativy Ne Rasismu Jan Blažek. Podobné útoky jsou v ostatních evropských zemích každodenní realitou. Například v sousedním Německu od začátku působení hnutí PEGIDA s nímž spolupracují spolupracují čeští pravicoví populisté z Bloku proti islámu, vzrostl počet útoků proti uprchlickým ubytovnám zhruba trojnásobně na průměrně tří útoky denně. "Souvislost mezi šířením nenávisti k migrantům a útoky je zcela zřejmá," dodává Iniciativa Ne rasismu.

Skupiny zapojené do obou pražských demonstrací proti xenofobii vydaly společné prohlášení ve kterém se píše: "Nehodláme situaci eskalovat, ale ani xenofobům ustupovat. Každá zapojená skupina volí svou formu protestu a nese za ni i odpovědnost. Jsme solidární se všemi, kteří se s naším cílem ztotožňují, respektujeme vzájemné odlišnosti."

Podle Iniciativy se islamofobové se snaží protiakce skandalizovat, jako údajně násilné a snažící se vyvolat občanskou válku. "V tomto světle se tedy výroky facebookové stránky Islám v ČR nechceme jeví jako snaha záměrně vyvolávat paniku," dodává k tomu Blažek .

Demonstrace probíhá v rámci stejnojmeného akčního dne, v rámci kterého proběhnou demonstrace v 11ti evropských městech. Jedna demonstrace proběhne dokonce v marockém Rabatu. Akční den má za cíl kritizovat rostoucí xenofobii a restriktivní migrační politiku evropských států, která celou situaci ještě vyostřuje. Akční den podporují sociální hnutí a levicové skupiny z Holandska, Anglie, Řecka, ČR, Dánska, Finska, Švédska, Polska, Německa, Kypru a Rakouska. Mezi podporovatele se řadí také několik mezinárodních sítí, jako je například celoevropská platforma Beyond Europe, která v minulém roce podporovala protesty proti Evropské centrální bance ve Frankfurtu a organizovala camp v Řecku.

Na demonstraci vystoupí například politolog a vysokoškolský pedagog Ondřej Slačálek a několik dalších řečníků. Součástí akce bude také krátký pochod.

Přečteno: 1305x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, antifašismus, Uprchlíci, Islám, IslamofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo