romea - logo
16. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Luboš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Iniciativa Ne rasismu: Rasově motivovaný útok na Syřana je důsledkem atmosféry, kterou v ČR vyvolávají xenofobové

4.2.2016 11:18
Demonstrace na podporu uprchlíků a proti uprchlíkům, Václavské náměstí, Praha 18. 7. 2015. (FOTO: bau)
Demonstrace na podporu uprchlíků a proti uprchlíkům, Václavské náměstí, Praha 18. 7. 2015. (FOTO: bau)

Podle Antifašistů z Iniciativy Ne rasismu, která je svolavatelem sobotní demonstrace proti vyvolávání nenávisti, byl rasově motivovaný útok na Syřana v Praze důsledkem atmosféry, kterou xenofobní hnutí v české společnosti vytvářejí. Proto se setkají . Demonstrace s názvem "Solidarita bez hranic: Proti Pevnosti Evropa", která začne ve 13:30 na Malostranském náměstí, je součástí celoevropského akčního dne, který podporují skupiny z deseti evropských zemí. Ve stejný čas se další antifašistické skupiny setkají k demonstraci na Pohořelci.

Antifašisté z Iniciativy Ne Rasismu považují za zásadní nepřenechat xenofobním hnutím veřejný prostor. "V neděli došlo v Praze k rasově motivovanému útoku, tyto útoky jsou důsledkem atmosféry, kterou xenofobní hnutí ve společnosti vytvářejí," prohlásil tiskový mluvčí Iniciativy Ne Rasismu Jan Blažek. Podobné útoky jsou v ostatních evropských zemích každodenní realitou. Například v sousedním Německu od začátku působení hnutí PEGIDA s nímž spolupracují spolupracují čeští pravicoví populisté z Bloku proti islámu, vzrostl počet útoků proti uprchlickým ubytovnám zhruba trojnásobně na průměrně tří útoky denně. "Souvislost mezi šířením nenávisti k migrantům a útoky je zcela zřejmá," dodává Iniciativa Ne rasismu.

Skupiny zapojené do obou pražských demonstrací proti xenofobii vydaly společné prohlášení ve kterém se píše: "Nehodláme situaci eskalovat, ale ani xenofobům ustupovat. Každá zapojená skupina volí svou formu protestu a nese za ni i odpovědnost. Jsme solidární se všemi, kteří se s naším cílem ztotožňují, respektujeme vzájemné odlišnosti."

Podle Iniciativy se islamofobové se snaží protiakce skandalizovat, jako údajně násilné a snažící se vyvolat občanskou válku. "V tomto světle se tedy výroky facebookové stránky Islám v ČR nechceme jeví jako snaha záměrně vyvolávat paniku," dodává k tomu Blažek .

Demonstrace probíhá v rámci stejnojmeného akčního dne, v rámci kterého proběhnou demonstrace v 11ti evropských městech. Jedna demonstrace proběhne dokonce v marockém Rabatu. Akční den má za cíl kritizovat rostoucí xenofobii a restriktivní migrační politiku evropských států, která celou situaci ještě vyostřuje. Akční den podporují sociální hnutí a levicové skupiny z Holandska, Anglie, Řecka, ČR, Dánska, Finska, Švédska, Polska, Německa, Kypru a Rakouska. Mezi podporovatele se řadí také několik mezinárodních sítí, jako je například celoevropská platforma Beyond Europe, která v minulém roce podporovala protesty proti Evropské centrální bance ve Frankfurtu a organizovala camp v Řecku.

Na demonstraci vystoupí například politolog a vysokoškolský pedagog Ondřej Slačálek a několik dalších řečníků. Součástí akce bude také krátký pochod.

Přečteno: 1312x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, antifašismus, Uprchlíci, Islám, IslamofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

o romské stipendium můžou studenti žádat do 17. července 2020

videoVÝZVA PRO ROMSKÉ STUDENTY: Nezapomeňte si podat přihlášku o stipendium organizace ROMEA! Uzávěrka je už v pátek

14.7.2020 14:25
Už jen do pátku 17. července mají studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol možnost přihlásit se o stipendium u organizace ROMEA. Do loňského roku ROMEA podporovala stipendii jen studenty středních a vyšších odborných škol. Letošní rok se k těmto studentům přidá celkem 30 vysokoškoláků.
 celý článek

Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Facebook si vyšlápl na Tomia Okamuru a jeho hnutí SPD. Ten se hájí s odkazem na ústavu a Listinu základních práv a svobod

14.7.2020 13:37
Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy. Hnutí to dnes oznámilo v tiskové zprávě, sociální síť podle nich poukazuje na údajné porušování pravidel užívání. Představitelé SPD to odmítají a pokud jejich stránky budou zrušeny, chtějí se bránit u soudu.
 celý článek

Ilustrační foto

Další nebezpečný HOAX! Romové prý mají léky zdarma: Tato lež se šíří už skoro devět let

14.7.2020 11:53
Na Facebooku se opět šíří ničím nepodložená informace, že Romové nemusejí v lékárnách platit za léky, pokud předloží potvrzení ze Sociální pojišťovny. To 
však není pravda, tato dezinformace z roku 2011 byla již mnohokrát vyvrácena.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo