romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Iniciativa Ne rasismu: Rasově motivovaný útok na Syřana je důsledkem atmosféry, kterou v ČR vyvolávají xenofobové

4.2.2016 11:18
Demonstrace na podporu uprchlíků a proti uprchlíkům, Václavské náměstí, Praha 18. 7. 2015. (FOTO: bau)
Demonstrace na podporu uprchlíků a proti uprchlíkům, Václavské náměstí, Praha 18. 7. 2015. (FOTO: bau)

Podle Antifašistů z Iniciativy Ne rasismu, která je svolavatelem sobotní demonstrace proti vyvolávání nenávisti, byl rasově motivovaný útok na Syřana v Praze důsledkem atmosféry, kterou xenofobní hnutí v české společnosti vytvářejí. Proto se setkají . Demonstrace s názvem "Solidarita bez hranic: Proti Pevnosti Evropa", která začne ve 13:30 na Malostranském náměstí, je součástí celoevropského akčního dne, který podporují skupiny z deseti evropských zemí. Ve stejný čas se další antifašistické skupiny setkají k demonstraci na Pohořelci.

Antifašisté z Iniciativy Ne Rasismu považují za zásadní nepřenechat xenofobním hnutím veřejný prostor. "V neděli došlo v Praze k rasově motivovanému útoku, tyto útoky jsou důsledkem atmosféry, kterou xenofobní hnutí ve společnosti vytvářejí," prohlásil tiskový mluvčí Iniciativy Ne Rasismu Jan Blažek. Podobné útoky jsou v ostatních evropských zemích každodenní realitou. Například v sousedním Německu od začátku působení hnutí PEGIDA s nímž spolupracují spolupracují čeští pravicoví populisté z Bloku proti islámu, vzrostl počet útoků proti uprchlickým ubytovnám zhruba trojnásobně na průměrně tří útoky denně. "Souvislost mezi šířením nenávisti k migrantům a útoky je zcela zřejmá," dodává Iniciativa Ne rasismu.

Skupiny zapojené do obou pražských demonstrací proti xenofobii vydaly společné prohlášení ve kterém se píše: "Nehodláme situaci eskalovat, ale ani xenofobům ustupovat. Každá zapojená skupina volí svou formu protestu a nese za ni i odpovědnost. Jsme solidární se všemi, kteří se s naším cílem ztotožňují, respektujeme vzájemné odlišnosti."

Podle Iniciativy se islamofobové se snaží protiakce skandalizovat, jako údajně násilné a snažící se vyvolat občanskou válku. "V tomto světle se tedy výroky facebookové stránky Islám v ČR nechceme jeví jako snaha záměrně vyvolávat paniku," dodává k tomu Blažek .

Demonstrace probíhá v rámci stejnojmeného akčního dne, v rámci kterého proběhnou demonstrace v 11ti evropských městech. Jedna demonstrace proběhne dokonce v marockém Rabatu. Akční den má za cíl kritizovat rostoucí xenofobii a restriktivní migrační politiku evropských států, která celou situaci ještě vyostřuje. Akční den podporují sociální hnutí a levicové skupiny z Holandska, Anglie, Řecka, ČR, Dánska, Finska, Švédska, Polska, Německa, Kypru a Rakouska. Mezi podporovatele se řadí také několik mezinárodních sítí, jako je například celoevropská platforma Beyond Europe, která v minulém roce podporovala protesty proti Evropské centrální bance ve Frankfurtu a organizovala camp v Řecku.

Na demonstraci vystoupí například politolog a vysokoškolský pedagog Ondřej Slačálek a několik dalších řečníků. Součástí akce bude také krátký pochod.

Přečteno: 1301x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, antifašismus, Uprchlíci, Islám, IslamofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo