romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Otazníky kolem sokolovské demonstrace Romů

Sokolov, Praha, 12.6.2012 16:36, (ROMEA)
ilustrační foto

Miroslav Brož z iniciativy Nenávist není řešení přišel s kritikou Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách. Přiměla jej k ní zpráva Agentury o bezpečnostních rizicích v sociálně vyloučených lokalitách, nejvíce pak její přístup k akcím, které chtějí pořádat Romové. Brož tvrdí, že Agentura brání Romům v jejich uskutečňování. Ve svém článku Smutná zpráva na Deníku referendum rozebírá celkový přístup Agentury. Ve druhém článku pak hovoří o konkrétním případu ze Sokolova.

„Protože se sokolovskými Romy máme dobré vztahy, které jsme navázali při pochodu neonacistů nedalekou Rotavou na podzim roku 2011… požádali nás, abychom jim pomohli vyvinout tlak na vyšetření smrti Ľudovíta Kašpara,“ říká Brož. Zprávu o tomto případu přinesl server Romea.cz - jde o kauzu z Kynšperka u Sokolova, v níž vládne podezření, že Rom zemřel na následky policejního násilí.

Brož k tomu dále píše:
„Rozhodli jsme se tedy společně zorganizovat shromáždění proti rasismu a nenávisti s doprovodným hudebním a tanečním programem. Shromáždění se mělo odehrát 23.6. na sokolovském náměstí a plánovali jsme na něm prezentovat romskou kulturu majoritě, ale také přitáhnout pozornost médií ke kynšperskému případu. Řečníci chtěli rovněž mluvit o loňských pochodech ve Varnsdorfu, o událostech v Břeclavi, o segregaci romských dětí ve zvláštních (praktických) školách, nebo o velkovýrobně prasat na místě bývalého romského koncentráku."

Brož dále informuje o tom, že v pátek 8.6. proběhla v Sokolově schůzka, které se účastnili zástupci policie, městské policie, města a Agentury. Za Romy byl přítomen Vojtěch Pompa ze Sokolova, který je pod ohlášením akce připodepsaný. Není však hlavním ohlašovatelem a organizátorem romského mítinku, tím je člověk z jiného města.

„Na schůzce ho v mnohonásobné přesile, lidově řečeno ,skřípli´ a on shromáždění odvolal, respektive přeložil na jiné datum určené městem. Formulář o zrušení shromáždění už byl vytištěný, stačilo podepsat. V novém termínu má shromáždění údajně proběhnout pod patronátem města a policie, ti dokonce chtějí zaplatit plakáty. Shromáždění už bude mít jen taneční a hudební formu, projevy jsou odvolány, možná vystoupí starosta,“ dodává Brož.

Brož Agentuře v této souvislosti vyčítá její paternalistický přístup k Romům, který mimo jiné spočívá v tom, že chce integrovat Romy bez účasti Romů na nápadech a jejich realizaci. K tomu podle něj patří i snaha Agentury, aby Romové neprosazovali svůj pohled na věc a nebránili se proti extremismu a rasismu formou pouličních shromáždění.

Tvrzení proti tvrzení

Podle zjištění serveru Romea.cz proti sobě v „sokolovské kauze“ stojí několik různorodých tvrzení, z nichž žádné nejde ověřit z nezávislých zdrojů, protože u jednání nebyl nikdo nezaujatý, kdo by stál mimo zúčastněné instituce, organizace či iniciativy.

„Z Agentury byli na jednání dva místní zástupci, nikdo z Prahy,“ řekl Vojtěch Pompa serveru Romea.cz. Podle něj tlačili na změnu termínu demonstrace všichni přítomní, nejvíce pak lidé z radnice. Jak Vojtěch Pompa sdělil ve svém prvním vyjádření pro naši redakci, chtěli na něm, aby mítink přeložil na jiné datum, aby akce měla jiný název a aby se na ní nehovořilo o rasismu, ale o sociálně ekonomické situaci Romů.

„Za to mně přislíbili, že na akci promluví o projektu připravovaném Úřadem práce, který napomůže v zaměstnávání místních Romů,“ dodal Pompa.

Ředitel Agentury Martin Šimáček zjistil u svých podřízených, kteří se schůzky účastnili, že žádných z nich se změnou termínu a obsahu demonstrace nepřišel. „Nikdo z nich na to netlačil, za to ručím. A s návrhem na změnu termínu prý přišel sám pan Pompa,“ řekl Šimáček serveru Romea.cz. Podle něj jeho podřízení na schůzce podporovali to, aby akce byla nenásilná, mírumilovná.

K tomu pan Pompa posléze dodal: „Po vytrvalém tlaku ze strany ostatních účastníků schůzky jsem nakonec navrhl, abychom to tedy udělali o týden později.“

„Šlo o rozumnou debatu,“ řekl serveru Romea.cz Petr Kubis, velitel sokolovské městské policie. Podle něj Sokolov vychází s Romy dlouhodobě dobře. „Jsem u policie 25 let a s Romy tu problém není, spíš naopak. Zaměstnáváme Romy, děláme s nimi prevenci kriminality, a funguje to. Panu Pompovi jsme vysvětlovali, že ten den ve městě probíhá významná kulturní akce a že by se to dohromady s jeho akcí špatně organizačně zajišťovalo. Nabídli jsme mu jiný termín s tím, že mu pomůžeme organizačně a i něco zaplatíme. Pan Pompa s tím souhlasil. Žádný formulář jsme přitom neměli udělaný předem, prostě jsme to na místě sepsali,“ dodal Petr Kubis.

„Tlak na to, aby se tato akce neuskutečnila v původním termínu, jsme předpokládali dopředu,“ řekl k tomu Romea.cz Miroslav Brož a dodal:

„Zvolili jsme proto za hlavní osobu svolavatele této akce člověka mimo Sokolov, takže akce může být uskutečněna v původním termínu, 23. června. Pokud sokolovští Romové budou stále chtít demonstraci uspořádat v tomto termínu, tak jim v tom pomůžeme, co bude v našich silách. To, že tam v ten den probíhají městské slavnosti bereme naopak jako ideální příležitost oslovit co největší počet lidí. A celá akce je celou dobu připravovaná jako nenásilná, pokojná. Jiným způsobem to iniciativa Nenávist není řešení ani dělat nechce a nedělá.“

Přečteno: 1493x
 

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Rasismus, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo