romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Platforma za lidská práva bude jednat s politiky. Zítra pořádá happening před úřadem vlády za zřízení ministerstva pro lidská práva

Praha, 10.12.2013 15:21, (ROMEA)
Koláž: Romea.cz
Koláž: Romea.cz

Zřízení ministerstva pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti požaduje nově vzniklá Platforma za lidská práva. Ministr by mohl plnit funkci spojky mezi vládou a organizacemi, které se zabývají lidskými právy. Novináře o tom informoval jeden z mluvčích platformy František Kostlán.

"O konkrétních jménech iniciativa nehovoří, ale osobně si dovedu představit, že například Táňa Fischerová nebo Anna Šabatová by si zasloužily být součástí vlády," uvedl Kostlán s tím, že jde o jeho osobní názor a že výběr ministrů je samozřejmě na těch politických stranách, které jednají o případné koalici.

Podle něj by bylo nejlepší zřízení ministerstva pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti i s výkonným aparátem.

Je sice možné se vrátit i k dřívějšímu modelu, kdy zde byl ministr bez ministerstva, jako Michael Kocáb a Džamila Stehlíková. "Problémem však je, že v tom případě připravují podklady úředníci jiných resortů, kteří problematiku lidských práv neznají a většinou je ani nezajímá," sdělil Kostlán.

Zástupci iniciativy budou v nejbližších dnech jednat s představiteli politických stran, které uspěly v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Za sociální demokracii se sejdou s Bohumilem Sobotkou, poté s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem a později s dosud neupřesněným zástupcem hnutí ANO.

Happening za vnik ministerstva 

Ve středu 11. prosince 2013 ve 12:30 hod se před Úřadem vlády uskuteční happening Platformy pro lidská práva. Platforma sdružuje více než 40 neziskových organizací a podpořila ji řada osobností, mj. Táňa Fischerová či bývalí ministři pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb a Džamila Stehlíková. 

Happening si klade za cíl ukázat, že Ministerstvo pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti by se mohlo stát důležitým nástrojem vlády, jak bojovat proti negativním společenským jevům, jako je diskriminace mnoha skupin na trhu práce, lichva či přemrštěné nájmy v ubytovnách. Koná se u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv. 

Přečteno: 837x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lidská práva, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo