romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Inspektoři budou kontrolovat přístup škol ke změnám v inkluzi

22.8.2016 16:55
Ilustrační FOTO: Agentura pro sociální začleňování
Ilustrační FOTO: Agentura pro sociální začleňování

Inspektoři budou sledovat, jak se školám daří naplňovat změny v přístupu ke společnému vzdělávání, které budou platit od září. Prověří také účinnost preventivních aktivit škol proti šikaně, diskriminaci a dalším rizikovým jevům. Vedle běžných kontrol to patří mezi úkoly na školní rok 2016/2017, které Česká školní inspekce zveřejnila na svém webu.

Novela školského zákona, která začne platit od září, má usnadnit vzdělávání zdravotně postižených nebo jiným způsobem znevýhodněných dětí v běžných školách. Na financování podpory pro tyto žáky budou mít školy nárok ze zákona. Inspekce bude kontrolovat, jak se školám daří naplňovat principy společného vzdělávání definované školským zákonem.

Smyslem práce inspektorů je mimo jiné poskytnout školám i školským zařízením metodickou podporu. Nově bude inspekce hodnotit také práci školských poradenských zařízení. Jejich doporučení budou mít od září novu formu a budou obsahovat popis podpory, kterou žák potřebuje.

Inspekce také prověří, zda preventivní programy škol zaměřené na vytvoření bezpečného prostředí nejsou jen formálním dokumentem, ale mají reálný dopad. Vedle ochrany před projevy šikany a diskriminace jde také o zamezení výskytu nepřátelství nebo násilí. Inspekce může sledovat používaná výchovná opatření, kvalitu komunikace mezi školou, rodiči a veřejností nebo spoluúčast žáků a studentů na fungování a rozvoji školy.

Při kontrolách ve výchovných ústavech, které systematicky začaly v závěru uplynulého školního roku, se inspekce zaměří na vzdělávání dětí, které jsou zde umístěny. "Systém ústavní nebo ochranné výchovy je specifickým segmentem, kterému nebyla v minulosti ze strany dotčených orgánů a institucí věnována adekvátní pozornost," upozornila inspekce.

Ohledně pilotního testování jednotných přijímacích zkoušek bude inspekce kontrolovat i jejich první plošné použití u všech maturitních oborů středních škol, které se uskuteční na jaře 2017. Znovu prověří školy s dlouhodobě špatnými výsledky při maturitách a nově zkontroluje také vyšší odborné školy. Inspektoři prověří rovněž kvalitu školního stravování včetně zajištění dietní stravy. Budou kontrolovat i zkoušky z českého jazyka pro cizince, které organizují jazykové školy.

Přečteno: 641x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Inkluzivní vzdělávání, kontrola, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo