romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Institut Terezínské iniciativy zveřejnil nové studie o historii koncentračního tábora v Letech u Písku

3.8.2020 10:24
Koncentrační tábor v Letech u Písku
Koncentrační tábor v Letech u Písku

Institut Terezínské iniciativy zveřejnil u příležitosti Památného dne romského holokastu 2. srpna nové studie historičky Aletty Beck o historii koncentračního tábora v Letech u Písku. Institut také zveřejnil text historika Michala Schustera o pronásledování lidí označených za "cikány" – hlavně Romů a Sintů. Serveru Romea.cz to oznámila Tereza Štěpková, ředitelka Institut Terezínské iniciativy.

"K připomínce obou významných výročí přispíváme letos zveřejněním nových studií o historii koncentračního, oficiálně zvaného "cikánského" tábora v Letech u Písku. Jeho autorka, historička Aletta Beck jej vytvořila na základě vlastního tříletého výzkumu unikátních dokumentů z archivního fondu CT Lety uloženého ve Státním oblastním archivu v Třeboni," uvedla Tereza Štěpková.

Současně s tímto textem Institut přinesl nejširší veřejnosti také text historika Michala Schustera o pronásledování lidí označených za "cikány" – hlavně Romů a Sintů.

"Obětí pronásledování "cikánů" v táboře v Letech se stalo celkem více než 1300 lidí. Mezi nimi byli jak Romové a Sintové, tak i lidé, kteří se takto sami neidentifikovali, a navíc lidé, které podle nacistické definice nespadali do kategorie "rasoví cikáni" nebo "míšenci". Vzhledem k identitě obětí, k českému původu dozorců i vzhledem k zodpovědnosti úřadům, které byly za tábor zodpovědné, je jasné, že dějiny tábora v Letech u Písku, stejně jako dalších táborů, a tím i celkově dějiny genocidy Romů a Sintů jsou nedílnou součástí dějin, a to jak v Česku, tak v Německu," dodala historička Aletta Beck.

V noci z 2. na 3. srpna 1944 zavraždili nacisté v plynových komorách poslední vězně tzv. "cikánského" rodinného tábora v Auschwitz-Birkenau. Celkem bylo v táboře během 17 měsíců jeho existence (od února 1943 do července 1944) vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Přibližně 20 tisíc romských a sintských vězeňkyň a vězňů bylo v táboře zavražděno v plynových komorách, hladem, nedostatečnou péčí a mučením. Tento den ustanovil v roce 2011 polský sejm jako Den připomínky vyhlazení Romů a Sintů.

Institut Terezínské iniciativy také připomíná, že 2. srpen je významným dnem i v českém prostředí – 2. srpna 1942 proběhl v Protektorátu Čechy a Morava soupis všech "Cikánů, cikánských míšenců a osob žijících po cikánském způsobu". Toto nařízení vydalo ministerstvo vnitra a oběžníkem jej nařídilo všem svým podřízeným úřadům 22. června 1942. Všichni, kteří tomuto nařízení podléhali, se museli dostavit na místní úřad, kde s nimi byly sepsány podrobné protokoly – evidenční listiny. Hned v následujících dnech musela část těch, kteří byli zaevidováni, muži, ženy i děti, nastoupit na cestu do protektorátních koncentračních táborů – Lety u Písku a Hodonín u Kunštátu.

Přečteno: 632x
 

Kam dál:

Štítky:  

Historické okénko, Institut terezínské iniciativy, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo