romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Institut Terezínské iniciativy zveřejnil nové studie o historii koncentračního tábora v Letech u Písku

3.8.2020 10:24
Koncentrační tábor v Letech u Písku
Koncentrační tábor v Letech u Písku

Institut Terezínské iniciativy zveřejnil u příležitosti Památného dne romského holokastu 2. srpna nové studie historičky Aletty Beck o historii koncentračního tábora v Letech u Písku. Institut také zveřejnil text historika Michala Schustera o pronásledování lidí označených za "cikány" – hlavně Romů a Sintů. Serveru Romea.cz to oznámila Tereza Štěpková, ředitelka Institut Terezínské iniciativy.

"K připomínce obou významných výročí přispíváme letos zveřejněním nových studií o historii koncentračního, oficiálně zvaného "cikánského" tábora v Letech u Písku. Jeho autorka, historička Aletta Beck jej vytvořila na základě vlastního tříletého výzkumu unikátních dokumentů z archivního fondu CT Lety uloženého ve Státním oblastním archivu v Třeboni," uvedla Tereza Štěpková.

Současně s tímto textem Institut přinesl nejširší veřejnosti také text historika Michala Schustera o pronásledování lidí označených za "cikány" – hlavně Romů a Sintů.

"Obětí pronásledování "cikánů" v táboře v Letech se stalo celkem více než 1300 lidí. Mezi nimi byli jak Romové a Sintové, tak i lidé, kteří se takto sami neidentifikovali, a navíc lidé, které podle nacistické definice nespadali do kategorie "rasoví cikáni" nebo "míšenci". Vzhledem k identitě obětí, k českému původu dozorců i vzhledem k zodpovědnosti úřadům, které byly za tábor zodpovědné, je jasné, že dějiny tábora v Letech u Písku, stejně jako dalších táborů, a tím i celkově dějiny genocidy Romů a Sintů jsou nedílnou součástí dějin, a to jak v Česku, tak v Německu," dodala historička Aletta Beck.

V noci z 2. na 3. srpna 1944 zavraždili nacisté v plynových komorách poslední vězně tzv. "cikánského" rodinného tábora v Auschwitz-Birkenau. Celkem bylo v táboře během 17 měsíců jeho existence (od února 1943 do července 1944) vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Přibližně 20 tisíc romských a sintských vězeňkyň a vězňů bylo v táboře zavražděno v plynových komorách, hladem, nedostatečnou péčí a mučením. Tento den ustanovil v roce 2011 polský sejm jako Den připomínky vyhlazení Romů a Sintů.

Institut Terezínské iniciativy také připomíná, že 2. srpen je významným dnem i v českém prostředí – 2. srpna 1942 proběhl v Protektorátu Čechy a Morava soupis všech "Cikánů, cikánských míšenců a osob žijících po cikánském způsobu". Toto nařízení vydalo ministerstvo vnitra a oběžníkem jej nařídilo všem svým podřízeným úřadům 22. června 1942. Všichni, kteří tomuto nařízení podléhali, se museli dostavit na místní úřad, kde s nimi byly sepsány podrobné protokoly – evidenční listiny. Hned v následujících dnech musela část těch, kteří byli zaevidováni, muži, ženy i děti, nastoupit na cestu do protektorátních koncentračních táborů – Lety u Písku a Hodonín u Kunštátu.

Přečteno: 634x
 

Kam dál:

Štítky:  

Historické okénko, Institut terezínské iniciativy, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo