romea - logo
21. října 2019 (pondělí)
svátek má Brigita
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ivana Mariposa Čonková: Pořad Máte slovo přispívá k vytváření protiromských nálad

Praha, 10.1.2014 11:58, (ROMEA)
Ivana Mariposa Čonková v pořadu České televize Máte slovo.  Foto: Print Screen z pořadu ČT
Ivana Mariposa Čonková v pořadu České televize Máte slovo. Foto: Print Screen z pořadu ČT

Včera večer byl veřejnoprávní televizí ČT1 odvysílán pořad Michaely Jílkové Máte slovo na téma "Zpřísnění sociálních dávek". V publiku seděla také romská aktivistka Ivana Čonková, která se ohradila proti vedení pořadu, protože podle ní hrubým způsobem porušuje veřejnoprávní statut České televize a zhoršuje protiromské nálady. Rozhodla se proto podat stížnost Radě České televize.

Vyjádření Ivany Čonkové k pořadu Máte slovo přinášíme v celém znění:

Česká Televize - Z chudoby reality show

Pořad „Máte slovo“ České televize opět nesplnil kritéria veřejnoprávní služby.

Česká televize odvysílala ve čtvrtek 9. ledna 2014 diskusní pořad „Máte slovo“ na téma „Zpřísnění sociálních dávek“ a znovuzavedení tzv. veřejných prací, který se měl zabývat návrhem několika senátorů na novelizaci některých zákonů. Ty se dotýkají především lidí žijících v chudobě.

Příprava pořadu, výběr panelistů a celkový způsob vedení diskuze opět potvrdil nekompetentnost a neprofesionalitu produkčního týmu i moderátorky pořadu Michaely Jílkové.

Moderátorka uvedla pořad způsobem, který rozdělil společnost na slušné občany a nepřizpůsobivé. Tím nejenže celou problematikou zcela nevhodně zjednodušila a záměrně polarizovala, ale především porušila statut České televize, který ukládá mimo jiné vytvářet a šířit pořady s cílem posílit vzájemné porozumění a toleranci a podporovat soudržnost pluralitní společnosti (článek II. odst. 1). V tomto nepřijatelném duchu vedla většinu uvedeného pořadu.

Pořad také nesplnil další závazek veřejnoprávní televize, poskytnout objektivní, ověřené, ve svém celku vyvážené a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů (čl.II.odst.1). To nebylo splněno především proto, že dramaturgie pořadu nezajistila přítomnost kvalifikovaných oponentů spornému senátorskému návrhu. Pokud to z části zapříčinila nepředpokládaná absence Martina Šimáčka z Agentury pro sociální začleňování, pak nerozumím tomu, proč nebyla využita moje nabídka být v panelu jako náhradník, na místo mé účasti jen v publiku (k tomu jsem byla vyzvána řadou romských aktivistů a některými neziskovými organizacemi). Nehledě na to, že je i řada dalších kvalifikovaných osobností, které by připadaly v úvahu.

Dalším neopominutelným aspektem je způsob, jakým moderátorka pořad vede. Fakticky vzato, nedává slovo nikomu jinému kromě sebe samotné. Místo debaty vidíme agresivní „one woman show“ zneužívající podstatná společenská témata.

Na místo toho, aby vysílání přispělo ke zlepšení právního vědomí obyvatel České republiky (čl.II. odst 1.), zůstalo na povrchu , v prostoru utvrzování stereotypu např. reprezentantem nezaměstnaných byl Rom, těch zaměstnaných příslušníci majority. Přestože dle aktuálních zpráv ČT je chudobou ohrožen každý pátý Čech, pořad vytvořil domněnku, že se jedná o problém hlavně Romů. V důsledku diskriminace Romů na pracovním trhu zasahuje nezaměstnanost jejich větší část a je tudíž viditelnější, protože v ČR tvoří poměrně snadno identifikovatelnou menšinu.

Atmosféra ve společnosti je silně antiromská a ukázaly to i projevy senátorů včetně jejich návrhů. Pořad jim dal převážně nekorigovaný prostor a přispěl tak jen k dalšímu vytváření protiromských nálad ve společnosti.

Vzhledem k tomu, že se tak stalo opakovaně, připomínám stížnost na stejný pořad ze dne 4. října 2013, je na místě, abych v tomto duchu podala opět stížnost Radě České televize.

Přečteno: 4490x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Máte slovo, Anticiganismus, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo