romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ivana Mariposa Čonková: Pořad Máte slovo přispívá k vytváření protiromských nálad

Praha, 10.1.2014 11:58, (ROMEA)
Ivana Mariposa Čonková v pořadu České televize Máte slovo.  Foto: Print Screen z pořadu ČT
Ivana Mariposa Čonková v pořadu České televize Máte slovo. Foto: Print Screen z pořadu ČT

Včera večer byl veřejnoprávní televizí ČT1 odvysílán pořad Michaely Jílkové Máte slovo na téma "Zpřísnění sociálních dávek". V publiku seděla také romská aktivistka Ivana Čonková, která se ohradila proti vedení pořadu, protože podle ní hrubým způsobem porušuje veřejnoprávní statut České televize a zhoršuje protiromské nálady. Rozhodla se proto podat stížnost Radě České televize.

Vyjádření Ivany Čonkové k pořadu Máte slovo přinášíme v celém znění:

Česká Televize - Z chudoby reality show

Pořad „Máte slovo“ České televize opět nesplnil kritéria veřejnoprávní služby.

Česká televize odvysílala ve čtvrtek 9. ledna 2014 diskusní pořad „Máte slovo“ na téma „Zpřísnění sociálních dávek“ a znovuzavedení tzv. veřejných prací, který se měl zabývat návrhem několika senátorů na novelizaci některých zákonů. Ty se dotýkají především lidí žijících v chudobě.

Příprava pořadu, výběr panelistů a celkový způsob vedení diskuze opět potvrdil nekompetentnost a neprofesionalitu produkčního týmu i moderátorky pořadu Michaely Jílkové.

Moderátorka uvedla pořad způsobem, který rozdělil společnost na slušné občany a nepřizpůsobivé. Tím nejenže celou problematikou zcela nevhodně zjednodušila a záměrně polarizovala, ale především porušila statut České televize, který ukládá mimo jiné vytvářet a šířit pořady s cílem posílit vzájemné porozumění a toleranci a podporovat soudržnost pluralitní společnosti (článek II. odst. 1). V tomto nepřijatelném duchu vedla většinu uvedeného pořadu.

Pořad také nesplnil další závazek veřejnoprávní televize, poskytnout objektivní, ověřené, ve svém celku vyvážené a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů (čl.II.odst.1). To nebylo splněno především proto, že dramaturgie pořadu nezajistila přítomnost kvalifikovaných oponentů spornému senátorskému návrhu. Pokud to z části zapříčinila nepředpokládaná absence Martina Šimáčka z Agentury pro sociální začleňování, pak nerozumím tomu, proč nebyla využita moje nabídka být v panelu jako náhradník, na místo mé účasti jen v publiku (k tomu jsem byla vyzvána řadou romských aktivistů a některými neziskovými organizacemi). Nehledě na to, že je i řada dalších kvalifikovaných osobností, které by připadaly v úvahu.

Dalším neopominutelným aspektem je způsob, jakým moderátorka pořad vede. Fakticky vzato, nedává slovo nikomu jinému kromě sebe samotné. Místo debaty vidíme agresivní „one woman show“ zneužívající podstatná společenská témata.

Na místo toho, aby vysílání přispělo ke zlepšení právního vědomí obyvatel České republiky (čl.II. odst 1.), zůstalo na povrchu , v prostoru utvrzování stereotypu např. reprezentantem nezaměstnaných byl Rom, těch zaměstnaných příslušníci majority. Přestože dle aktuálních zpráv ČT je chudobou ohrožen každý pátý Čech, pořad vytvořil domněnku, že se jedná o problém hlavně Romů. V důsledku diskriminace Romů na pracovním trhu zasahuje nezaměstnanost jejich větší část a je tudíž viditelnější, protože v ČR tvoří poměrně snadno identifikovatelnou menšinu.

Atmosféra ve společnosti je silně antiromská a ukázaly to i projevy senátorů včetně jejich návrhů. Pořad jim dal převážně nekorigovaný prostor a přispěl tak jen k dalšímu vytváření protiromských nálad ve společnosti.

Vzhledem k tomu, že se tak stalo opakovaně, připomínám stížnost na stejný pořad ze dne 4. října 2013, je na místě, abych v tomto duchu podala opět stížnost Radě České televize.

Přečteno: 4500x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Máte slovo, Anticiganismus, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo