romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ivana Mariposa Čonková: Pořad Máte slovo přispívá k vytváření protiromských nálad

Praha, 10.1.2014 11:58, (ROMEA)
Ivana Mariposa Čonková v pořadu České televize Máte slovo.  Foto: Print Screen z pořadu ČT
Ivana Mariposa Čonková v pořadu České televize Máte slovo. Foto: Print Screen z pořadu ČT

Včera večer byl veřejnoprávní televizí ČT1 odvysílán pořad Michaely Jílkové Máte slovo na téma "Zpřísnění sociálních dávek". V publiku seděla také romská aktivistka Ivana Čonková, která se ohradila proti vedení pořadu, protože podle ní hrubým způsobem porušuje veřejnoprávní statut České televize a zhoršuje protiromské nálady. Rozhodla se proto podat stížnost Radě České televize.

Vyjádření Ivany Čonkové k pořadu Máte slovo přinášíme v celém znění:

Česká Televize - Z chudoby reality show

Pořad „Máte slovo“ České televize opět nesplnil kritéria veřejnoprávní služby.

Česká televize odvysílala ve čtvrtek 9. ledna 2014 diskusní pořad „Máte slovo“ na téma „Zpřísnění sociálních dávek“ a znovuzavedení tzv. veřejných prací, který se měl zabývat návrhem několika senátorů na novelizaci některých zákonů. Ty se dotýkají především lidí žijících v chudobě.

Příprava pořadu, výběr panelistů a celkový způsob vedení diskuze opět potvrdil nekompetentnost a neprofesionalitu produkčního týmu i moderátorky pořadu Michaely Jílkové.

Moderátorka uvedla pořad způsobem, který rozdělil společnost na slušné občany a nepřizpůsobivé. Tím nejenže celou problematikou zcela nevhodně zjednodušila a záměrně polarizovala, ale především porušila statut České televize, který ukládá mimo jiné vytvářet a šířit pořady s cílem posílit vzájemné porozumění a toleranci a podporovat soudržnost pluralitní společnosti (článek II. odst. 1). V tomto nepřijatelném duchu vedla většinu uvedeného pořadu.

Pořad také nesplnil další závazek veřejnoprávní televize, poskytnout objektivní, ověřené, ve svém celku vyvážené a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů (čl.II.odst.1). To nebylo splněno především proto, že dramaturgie pořadu nezajistila přítomnost kvalifikovaných oponentů spornému senátorskému návrhu. Pokud to z části zapříčinila nepředpokládaná absence Martina Šimáčka z Agentury pro sociální začleňování, pak nerozumím tomu, proč nebyla využita moje nabídka být v panelu jako náhradník, na místo mé účasti jen v publiku (k tomu jsem byla vyzvána řadou romských aktivistů a některými neziskovými organizacemi). Nehledě na to, že je i řada dalších kvalifikovaných osobností, které by připadaly v úvahu.

Dalším neopominutelným aspektem je způsob, jakým moderátorka pořad vede. Fakticky vzato, nedává slovo nikomu jinému kromě sebe samotné. Místo debaty vidíme agresivní „one woman show“ zneužívající podstatná společenská témata.

Na místo toho, aby vysílání přispělo ke zlepšení právního vědomí obyvatel České republiky (čl.II. odst 1.), zůstalo na povrchu , v prostoru utvrzování stereotypu např. reprezentantem nezaměstnaných byl Rom, těch zaměstnaných příslušníci majority. Přestože dle aktuálních zpráv ČT je chudobou ohrožen každý pátý Čech, pořad vytvořil domněnku, že se jedná o problém hlavně Romů. V důsledku diskriminace Romů na pracovním trhu zasahuje nezaměstnanost jejich větší část a je tudíž viditelnější, protože v ČR tvoří poměrně snadno identifikovatelnou menšinu.

Atmosféra ve společnosti je silně antiromská a ukázaly to i projevy senátorů včetně jejich návrhů. Pořad jim dal převážně nekorigovaný prostor a přispěl tak jen k dalšímu vytváření protiromských nálad ve společnosti.

Vzhledem k tomu, že se tak stalo opakovaně, připomínám stížnost na stejný pořad ze dne 4. října 2013, je na místě, abych v tomto duchu podala opět stížnost Radě České televize.

Přečteno: 4515x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Máte slovo, Anticiganismus, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo