romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ivana Mariposa Čonková: Pořad Máte slovo přispívá k vytváření protiromských nálad

Praha, 10.1.2014 11:58, (ROMEA)
Ivana Mariposa Čonková v pořadu České televize Máte slovo.  Foto: Print Screen z pořadu ČT
Ivana Mariposa Čonková v pořadu České televize Máte slovo. Foto: Print Screen z pořadu ČT

Včera večer byl veřejnoprávní televizí ČT1 odvysílán pořad Michaely Jílkové Máte slovo na téma "Zpřísnění sociálních dávek". V publiku seděla také romská aktivistka Ivana Čonková, která se ohradila proti vedení pořadu, protože podle ní hrubým způsobem porušuje veřejnoprávní statut České televize a zhoršuje protiromské nálady. Rozhodla se proto podat stížnost Radě České televize.

Vyjádření Ivany Čonkové k pořadu Máte slovo přinášíme v celém znění:

Česká Televize - Z chudoby reality show

Pořad „Máte slovo“ České televize opět nesplnil kritéria veřejnoprávní služby.

Česká televize odvysílala ve čtvrtek 9. ledna 2014 diskusní pořad „Máte slovo“ na téma „Zpřísnění sociálních dávek“ a znovuzavedení tzv. veřejných prací, který se měl zabývat návrhem několika senátorů na novelizaci některých zákonů. Ty se dotýkají především lidí žijících v chudobě.

Příprava pořadu, výběr panelistů a celkový způsob vedení diskuze opět potvrdil nekompetentnost a neprofesionalitu produkčního týmu i moderátorky pořadu Michaely Jílkové.

Moderátorka uvedla pořad způsobem, který rozdělil společnost na slušné občany a nepřizpůsobivé. Tím nejenže celou problematikou zcela nevhodně zjednodušila a záměrně polarizovala, ale především porušila statut České televize, který ukládá mimo jiné vytvářet a šířit pořady s cílem posílit vzájemné porozumění a toleranci a podporovat soudržnost pluralitní společnosti (článek II. odst. 1). V tomto nepřijatelném duchu vedla většinu uvedeného pořadu.

Pořad také nesplnil další závazek veřejnoprávní televize, poskytnout objektivní, ověřené, ve svém celku vyvážené a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů (čl.II.odst.1). To nebylo splněno především proto, že dramaturgie pořadu nezajistila přítomnost kvalifikovaných oponentů spornému senátorskému návrhu. Pokud to z části zapříčinila nepředpokládaná absence Martina Šimáčka z Agentury pro sociální začleňování, pak nerozumím tomu, proč nebyla využita moje nabídka být v panelu jako náhradník, na místo mé účasti jen v publiku (k tomu jsem byla vyzvána řadou romských aktivistů a některými neziskovými organizacemi). Nehledě na to, že je i řada dalších kvalifikovaných osobností, které by připadaly v úvahu.

Dalším neopominutelným aspektem je způsob, jakým moderátorka pořad vede. Fakticky vzato, nedává slovo nikomu jinému kromě sebe samotné. Místo debaty vidíme agresivní „one woman show“ zneužívající podstatná společenská témata.

Na místo toho, aby vysílání přispělo ke zlepšení právního vědomí obyvatel České republiky (čl.II. odst 1.), zůstalo na povrchu , v prostoru utvrzování stereotypu např. reprezentantem nezaměstnaných byl Rom, těch zaměstnaných příslušníci majority. Přestože dle aktuálních zpráv ČT je chudobou ohrožen každý pátý Čech, pořad vytvořil domněnku, že se jedná o problém hlavně Romů. V důsledku diskriminace Romů na pracovním trhu zasahuje nezaměstnanost jejich větší část a je tudíž viditelnější, protože v ČR tvoří poměrně snadno identifikovatelnou menšinu.

Atmosféra ve společnosti je silně antiromská a ukázaly to i projevy senátorů včetně jejich návrhů. Pořad jim dal převážně nekorigovaný prostor a přispěl tak jen k dalšímu vytváření protiromských nálad ve společnosti.

Vzhledem k tomu, že se tak stalo opakovaně, připomínám stížnost na stejný pořad ze dne 4. října 2013, je na místě, abych v tomto duchu podala opět stížnost Radě České televize.

Přečteno: 4484x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Máte slovo, Anticiganismus, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo