romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jan Dužda: Vakcinace je nejúčinnější zbraň proti COVID-19, je potřeba udělat kampaň o účincích vakcíny a důležitosti samotného očkování

5.2.2021 13:49
Jan Dužda (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Jan Dužda (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Podle Jana Duždy, krajského koordinátora Efektivní podpory zdraví, který působí ve Státním zdravotním ústavu, je vakcinace nejefektivnější způsob, jak dlouhodobě zastavit šíření epidemie u nás i ve světě. Řekl to v rozhovoru pro pořad Českého rozhlasu O Roma Vakeren.

„Ohledně očkování panuje určité nedorozumění a klienti mají strach z vedlejších účinků. Mají ale jen jeden zdroj informací, media nebo Facebook, a chybí jim data přímo od odborníků,“ vysvětlil krajský koordinátor efektivní podpory zdraví Jan Dužda a dodává, že informace ohledně pandemie nebo očkování vakcínou proti onemocnění covid-19 předávají svým klientům s minimální prodlevou.

„Informace, které se k nám dostávají velmi rychle, zase distribuujeme dál. Informujeme naše klienty o tom, jak funguje očkovací látka, že nemá destruktivní následky. Jenže jsme na začátku a o to je to těžší,“ uvedl Jan Dužda, podle kterého někteří Romové patří mezi odmítače existence pandemie a nechávají se ovlivnit různými konspiračními teoriemi.

AUDIO

„Myslím si, že je to hodně individuální. Někteří starší Romové to vnímají jako potřebu chránit se, jiní tomu nevěří. Hodně to ale záleží na tom, v jaké sociální bublině se pohybují a do jaké míry mají přístup k informacím. Ten mají určitě mladší Romové,“ dodal Dužda.

"Naším úkolem je informovat lidi o tom, kdy na ně přijde řada a jaké má vakcína účinky,“ řekl v rozhovoru pro O Roma Vakeren Jan Dužda s tím, že by byla ideální masivní kampaň, která by lidi informovala o účincích vakcíny a důležitosti samotného očkování.

„Ideálně abychom to viděli všude, kde se pohybujeme – v televizi, v rádiu, v MHD, v čekárně u doktora. Stručné a výstižné informace. Potom se pochyby samozřejmě stírají. Pokud proočkujeme dvě třetiny obyvatel, očkování by mělo fungovat a koronavirus by se měl dostat do kontrolovatelné fáze," uvedl Jan Dužda.

To, že i mezi Romy probíhá bouřlivá diskuse o očkování proti COVID-19, potvrdilo i středeční živé vysílání ROMEA TV, kde diváci mohli pokládat své dotazy lékařce Marii Nejedlé ze Státního zdravotního ústavu. Ta je právě vedoucí projektu Efektivní podpory zdraví, ve kterém působí i Jan Dužda a který se zaměřuje na podporu zdraví osob ohrožených chudobou a sociálním vyloučením.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 1072x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Romové, Český rozhlas, očkováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo