romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Litvínovský Janov v rukách cizinců. Výnosný obchod s chudobou si oblíbili zejména Rusové.

29.3.2018 11:48
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)

Nakupování levných bytů v Janově se pro mnohé cizince stalo novým výnosným podnikáním. Ukrajinci, Rusové, Izraelci, ale i Slováci dle serveru Seznam.cz v některých domech vlastní více než třetinu bytů. Od nájemníků pak inkasují předimenzované nájemné ze sociálních dávek.

V zájmu drobných i větších investorů se již více jak deset let drží skupování a pronájem levných bytů v sociálně vyloučených lokalitách. Na chuť tomuto podnikání již přišli i cizinci z řady zemí. Nejinak je tomu na litvínovském sídlišti Janov.

Dle seznamu.cz je v katastru u janovských bytů zapsáno 79 majitelů s trvalým pobytem v Rusku. Například jeden z paneláků má 21 ruských majitelů, po jednom pak z Izraele, Alžírska a Ukrajiny. Vedlejší dům je na tom podobně: 18 majitelů z Ruska, 5 ze Slovenska a 2 ze Slovenska.

Investice do těchto bytů je lákává, přestože je neobývají bohatí nájemníci. Ba právě naopak. Právě proto na nájemné pravidelně přispívá sociálními příspěvky stát.

Seznam prošel v katastru nemovitostí 29 janovských paneláků a zjistil, že v řadě z nich vlastní cizinci téměř celou polovinu bytů. Ti ovšem na sídlišti nebydlí.

„Za poslední rok jsem tady poznal jednu rodinu. Jinak si nemyslím, že by tady tato komunita fyzicky existovala,“ říká pro seznam.cz Petr Vagaši, který v Janově dříve bydlel a aktuálně místním radí s hledáním práce v rámci spolku Libuše. „Spoustu bytů zůstalo prázdných, šly levně koupit a pronajímat sociálně slabým občanům,“ dodává.

Že janovské byty a nájemníci na dávkách jsou dobrá obchodní příležitost, potvrzuje i místní terénní pracovník Agentury pro sociální začleňování.

„Je to pro ně rozhodně dobrá investiční příležitost. Protože byty se tady prodávají hodně levně. Za dvě stě tisíc i méně. A většina nájemníků, kteří jsou tady ubytovaní, jsou příjemci sociálních dávek. Byt jim pronajímají třeba za deset tisíc korun a často jde celá částka k majiteli,“ popisuje terénní pracovnice Markéta Fridrichová.

„Absolutní čísla nejsem schopna říct, ale 51 procent všech doplatků na bydlení v Litvínově směřuje do Janova,“ řekla pro server seznam.cz místostarostka Litvínova Erika Sedláčková. Město s přílivem investorů z ciziny podle ní nemůže příliš dělat.

Přečteno: 1826x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Romové, Sociální dávky, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo