romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Litvínovský Janov v rukách cizinců. Výnosný obchod s chudobou si oblíbili zejména Rusové.

29.3.2018 11:48
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)

Nakupování levných bytů v Janově se pro mnohé cizince stalo novým výnosným podnikáním. Ukrajinci, Rusové, Izraelci, ale i Slováci dle serveru Seznam.cz v některých domech vlastní více než třetinu bytů. Od nájemníků pak inkasují předimenzované nájemné ze sociálních dávek.

V zájmu drobných i větších investorů se již více jak deset let drží skupování a pronájem levných bytů v sociálně vyloučených lokalitách. Na chuť tomuto podnikání již přišli i cizinci z řady zemí. Nejinak je tomu na litvínovském sídlišti Janov.

Dle seznamu.cz je v katastru u janovských bytů zapsáno 79 majitelů s trvalým pobytem v Rusku. Například jeden z paneláků má 21 ruských majitelů, po jednom pak z Izraele, Alžírska a Ukrajiny. Vedlejší dům je na tom podobně: 18 majitelů z Ruska, 5 ze Slovenska a 2 ze Slovenska.

Investice do těchto bytů je lákává, přestože je neobývají bohatí nájemníci. Ba právě naopak. Právě proto na nájemné pravidelně přispívá sociálními příspěvky stát.

Seznam prošel v katastru nemovitostí 29 janovských paneláků a zjistil, že v řadě z nich vlastní cizinci téměř celou polovinu bytů. Ti ovšem na sídlišti nebydlí.

„Za poslední rok jsem tady poznal jednu rodinu. Jinak si nemyslím, že by tady tato komunita fyzicky existovala,“ říká pro seznam.cz Petr Vagaši, který v Janově dříve bydlel a aktuálně místním radí s hledáním práce v rámci spolku Libuše. „Spoustu bytů zůstalo prázdných, šly levně koupit a pronajímat sociálně slabým občanům,“ dodává.

Že janovské byty a nájemníci na dávkách jsou dobrá obchodní příležitost, potvrzuje i místní terénní pracovník Agentury pro sociální začleňování.

„Je to pro ně rozhodně dobrá investiční příležitost. Protože byty se tady prodávají hodně levně. Za dvě stě tisíc i méně. A většina nájemníků, kteří jsou tady ubytovaní, jsou příjemci sociálních dávek. Byt jim pronajímají třeba za deset tisíc korun a často jde celá částka k majiteli,“ popisuje terénní pracovnice Markéta Fridrichová.

„Absolutní čísla nejsem schopna říct, ale 51 procent všech doplatků na bydlení v Litvínově směřuje do Janova,“ řekla pro server seznam.cz místostarostka Litvínova Erika Sedláčková. Město s přílivem investorů z ciziny podle ní nemůže příliš dělat.

Přečteno: 1766x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Romové, Sociální dávky, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo