romea - logo
18. října 2019 (pátek)
svátek má Lukáš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Litvínovský Janov v rukách cizinců. Výnosný obchod s chudobou si oblíbili zejména Rusové.

29.3.2018 11:48
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)

Nakupování levných bytů v Janově se pro mnohé cizince stalo novým výnosným podnikáním. Ukrajinci, Rusové, Izraelci, ale i Slováci dle serveru Seznam.cz v některých domech vlastní více než třetinu bytů. Od nájemníků pak inkasují předimenzované nájemné ze sociálních dávek.

V zájmu drobných i větších investorů se již více jak deset let drží skupování a pronájem levných bytů v sociálně vyloučených lokalitách. Na chuť tomuto podnikání již přišli i cizinci z řady zemí. Nejinak je tomu na litvínovském sídlišti Janov.

Dle seznamu.cz je v katastru u janovských bytů zapsáno 79 majitelů s trvalým pobytem v Rusku. Například jeden z paneláků má 21 ruských majitelů, po jednom pak z Izraele, Alžírska a Ukrajiny. Vedlejší dům je na tom podobně: 18 majitelů z Ruska, 5 ze Slovenska a 2 ze Slovenska.

Investice do těchto bytů je lákává, přestože je neobývají bohatí nájemníci. Ba právě naopak. Právě proto na nájemné pravidelně přispívá sociálními příspěvky stát.

Seznam prošel v katastru nemovitostí 29 janovských paneláků a zjistil, že v řadě z nich vlastní cizinci téměř celou polovinu bytů. Ti ovšem na sídlišti nebydlí.

„Za poslední rok jsem tady poznal jednu rodinu. Jinak si nemyslím, že by tady tato komunita fyzicky existovala,“ říká pro seznam.cz Petr Vagaši, který v Janově dříve bydlel a aktuálně místním radí s hledáním práce v rámci spolku Libuše. „Spoustu bytů zůstalo prázdných, šly levně koupit a pronajímat sociálně slabým občanům,“ dodává.

Že janovské byty a nájemníci na dávkách jsou dobrá obchodní příležitost, potvrzuje i místní terénní pracovník Agentury pro sociální začleňování.

„Je to pro ně rozhodně dobrá investiční příležitost. Protože byty se tady prodávají hodně levně. Za dvě stě tisíc i méně. A většina nájemníků, kteří jsou tady ubytovaní, jsou příjemci sociálních dávek. Byt jim pronajímají třeba za deset tisíc korun a často jde celá částka k majiteli,“ popisuje terénní pracovnice Markéta Fridrichová.

„Absolutní čísla nejsem schopna říct, ale 51 procent všech doplatků na bydlení v Litvínově směřuje do Janova,“ řekla pro server seznam.cz místostarostka Litvínova Erika Sedláčková. Město s přílivem investorů z ciziny podle ní nemůže příliš dělat.

Přečteno: 1752x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Romové, Sociální dávky, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo