romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Litvínovský Janov v rukách cizinců. Výnosný obchod s chudobou si oblíbili zejména Rusové.

29.3.2018 11:48
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)

Nakupování levných bytů v Janově se pro mnohé cizince stalo novým výnosným podnikáním. Ukrajinci, Rusové, Izraelci, ale i Slováci dle serveru Seznam.cz v některých domech vlastní více než třetinu bytů. Od nájemníků pak inkasují předimenzované nájemné ze sociálních dávek.

V zájmu drobných i větších investorů se již více jak deset let drží skupování a pronájem levných bytů v sociálně vyloučených lokalitách. Na chuť tomuto podnikání již přišli i cizinci z řady zemí. Nejinak je tomu na litvínovském sídlišti Janov.

Dle seznamu.cz je v katastru u janovských bytů zapsáno 79 majitelů s trvalým pobytem v Rusku. Například jeden z paneláků má 21 ruských majitelů, po jednom pak z Izraele, Alžírska a Ukrajiny. Vedlejší dům je na tom podobně: 18 majitelů z Ruska, 5 ze Slovenska a 2 ze Slovenska.

Investice do těchto bytů je lákává, přestože je neobývají bohatí nájemníci. Ba právě naopak. Právě proto na nájemné pravidelně přispívá sociálními příspěvky stát.

Seznam prošel v katastru nemovitostí 29 janovských paneláků a zjistil, že v řadě z nich vlastní cizinci téměř celou polovinu bytů. Ti ovšem na sídlišti nebydlí.

„Za poslední rok jsem tady poznal jednu rodinu. Jinak si nemyslím, že by tady tato komunita fyzicky existovala,“ říká pro seznam.cz Petr Vagaši, který v Janově dříve bydlel a aktuálně místním radí s hledáním práce v rámci spolku Libuše. „Spoustu bytů zůstalo prázdných, šly levně koupit a pronajímat sociálně slabým občanům,“ dodává.

Že janovské byty a nájemníci na dávkách jsou dobrá obchodní příležitost, potvrzuje i místní terénní pracovník Agentury pro sociální začleňování.

„Je to pro ně rozhodně dobrá investiční příležitost. Protože byty se tady prodávají hodně levně. Za dvě stě tisíc i méně. A většina nájemníků, kteří jsou tady ubytovaní, jsou příjemci sociálních dávek. Byt jim pronajímají třeba za deset tisíc korun a často jde celá částka k majiteli,“ popisuje terénní pracovnice Markéta Fridrichová.

„Absolutní čísla nejsem schopna říct, ale 51 procent všech doplatků na bydlení v Litvínově směřuje do Janova,“ řekla pro server seznam.cz místostarostka Litvínova Erika Sedláčková. Město s přílivem investorů z ciziny podle ní nemůže příliš dělat.

Přečteno: 1790x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Romové, Sociální dávky, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo