romea - logo
25. dubna 2019 (čtvrtek)
svátek má Marek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jarmila Balážová bude novou mluvčí ministerstva školství

30.10.2015 20:25
Jarmila Balážová. (FOTO: bau)
Jarmila Balážová. (FOTO: bau)

Jarmila Balážová, která byla doposud tiskovou mluvčí ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, změní pozici a od listopadu bude tiskovou mluvčí ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové.

Jarmila Balážová vystudovala žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy se specializací televize a film, kterou ukončila diplomovou prací Romská média pro roce 1989. V 90. letech zakládala romskou redakci Českého rozhlasu, kterou i vedla. Externě spolupracovala s Českou televizí, kde působila později i jako dramaturgyně dětských pořadů. V roce 2002 moderovala pořad Áčko na televizi Nova. Od roku 2002 působila v českém rozhlase 6 a v roce 2003 spoluzakládala sdružení ROMEA, kde předsedkyní a šéfredaktorkou časopisu Romano voďi. Za svou novinářskou činnost získala v roce 2007 cenu Karla Havlíčka Borovského.

Jarmila Balážová působila od 90. let i jako expertka na romskou tematiku, byla členkou nejrůznějších komisí, například působila jako místopředsedkyně Rady vlády pro národnostní menšiny.

Přečteno: 1522x
 

Kam dál:

Štítky:  

MŠMT, Jarmila Balážová, Jiří Dienstbier, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo