romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jarmila Balážová v CNN Prima News: Výroky ombudsmana jsou nekompetentní a neodborné. Křeček přiznal, že není odborník a řešení nemá

11.2.2022 11:34
Jarmila Balážová a Stanislav Křeček (FOTO: repro CNN Prima News)
Jarmila Balážová a Stanislav Křeček (FOTO: repro CNN Prima News)

Novinářka Jarmila Balážová v pořadu 360 stupňů televize CNN Prima News diskutovala s Veřejným ochráncem práv Stanislavem Křečkem, který ve svém článku zaútočil na obyvatele sociálně vyloučených lokalit. Balážová na začátku diskuze vysvětlila vznik těchto lokalit v 90. letech a odmítla populistické výroky Stanislava Křečka.

„Považuji za velice nefér mluvit takto paušálně o lidech, kteří žijí v sociálním vyloučení. Znám celou řadu lidí, kteří žijí v sociálním vyloučení a snaží se z něj dostat," řekla Balážová a jako příklad uvedla romské studenty Stipendijního programu organizace ROMEA.

"Přesto, že tam někteří žijí, tak studují. Potom se musí, bohužel, i v důsledků výroků, které pronášíte vy, ve veřejném prostoru potýkat s velice nepříjemnými útoky na jejich osobu, přestože za tu situaci nemůžou,“ uvedla Jarmila Balážová.

Novinářka také připomněla, že během posledních 30 let se neměli možnost samotní Romové podílet na řešení situace v lokalitách, protože nebyli ve funkcích, kde by dostali pravomoci situaci řešit. Za řešení byli zodpovědní majoritní politici.

Balážová upozornila, že právě Stanislav Křeček měl možnost z pozice veřejného ochránce práv se podílet na vytváření tzv. strategie romské integrace na příštích 10 let, ale vůbec se do jejího vytváření nezapojil. Pouze jí, když byla vytvořena, zkritizoval, že je špatná.

Ombudsman Stanislav Křeček během celé diskuze pouze opakoval své výroky proti obyvatelům sociálně vyloučených lokalit a tvrdil, že nikde v článku neuvedl, že se jedná o Romy.

V článku však doslova uvedl: "Přiznání souvislosti mezi vznikem vyloučených lokalit a romskou menšinou, která je faktem i když ji mnozí salonní ochránci lidských práv popírají, slouží panu Šimáčkovi ke cti, ale zdaleka to nevystihuje realitu. Vždyť přece každý ví, že tyto lokality nebyly vždy “vyloučené“ a staly se zdevastovanými a vyloučenými součástmi našeho života až „činností“ zcela konkrétních lidí."

Když byl ombudsman vyzván moderátorkou, zda tedy může nastínit jeho vlastní řešení situace v lokalitách, odpověděl, že není odborník a žádné řešení nemá.

VIDEO

Přečteno: 1212x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Stanislav Křeček, Jarmila Balážová, Prima TV, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo