Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Je to asi Rom. Logo Šumperka používat nebude, řekla úřednice. Rada města rozhodnutí jednohlasně odsouhlasila. Starosta města se nyní omlouvá

09. března 2021
Čtení na 5 minut

Z neveřejného zápisu z jednání Rady města Šumperka z března minulého roku, který má server Romea.cz k dispozici od minulého týdne, vyplývá, že žadateli o logotyp města Šumperk byla jeho žádost zamítnuta jenom proto, že se úřednice domnívala, že se jedná o Roma.

„Vypadá, jako by to byl člen romské komunity. Rozhodně nedoporučujeme udělit souhlas,“ řekla tehdy podle zápisu během jednání rady města úřednice Helena Miterková, která od srpna minulého roku působí jako tajemnice Městského úřadu Šumperk. Přitom starosta města Tomáš Spurný (Pro Šumperk) se nad výrokem své podřízené ani nepozastavil.

„Takže hlasujeme usnesení, že RM neuděluje souhlas k užití loga města Šumperka,“ stojí doslovně v zápisu z 5. března 2020, který má až nyní redakce serveru Romea.cz k dispozici. A nepozastavilo se nad tím ani všech devět radních, kteří pro stanovisko Miterkové zvedli ruku.

Přitom ani jeden z přítomných si neuvědomil, že jméno podnikatele Takhasiho Jošidy, který chtěl logo využít na ručně vyráběné dekorační výrobky z cementu, skla a dalších materiálů, není romské, ale pravděpodobně japonské. Podle našich informací měla tehdy úřednice podnikatele hodnotit podle gramatických a stylistických chyb uvedených v žádosti o poskytnutí loga, a proto doporučila žádost neschválit.

„Tady už nejde jenom o Romy, ale celkově o menšiny žijící v České republice. Nemělo by se stávat, že žádost napsaná špatnou češtinou je automaticky zamítnuta. A navíc si musíme uvědomit, že žadatel nechtěl opékat buřty na náměstí, ale chtěl logo města využít k podnikatelskému záměru,“ tvrdí zdroj, jehož identitu redakce Romea.cz zná.

Ten také podotýká, že veškerý obchod s městským merchandisingem jde přímo za Miterkovou, která zadává a řídí, kdo bude obchodovat s upomínkovými předměty města a kdo ne. „Pokaždé si najde důvod, proč novou žádost shodit ze stolu. Dělá to jenom proto, aby tenhle byznys zůstal výhradně pod ní,“ upozorňuje.

Úřednice: Neuvědomuji si, že bych řekla, že je Rom. Řekl to nejspíš někdo jiný

K celé věci jsme se proto telefonicky spojili právě s Helenou Miterkovou, která popřela, že by žádosti o logotyp města nebylo vyhověno jenom proto, že by byl žadatel Rom. „V žádném případě to není překážka. Já bych si to musela najít, protože to bylo řečeno v rámci kontextu, kdy se radní doptávali, za jakým účelem se žádá o užití a kdo si žádá. Ale že by tam bylo řečeno, že je to Rom si vůbec neuvědomuju,“ řekla Miterková pro server Romea.cz.

Na náš dotaz, že přímo v zápise je uvedené, že právě ona měla minulý rok v březnu během zasedání rady města říct, že žadatel vypadá, jako by byl člen romské komunity, a proto se rozhodně nedoporučuje udělit souhlas k užívání loga města, vysvětlila tak, že si nic z toho nepamatuje. „Je to rok zpátky a já už si na to úplně nevzpomínám. Teď pátrám v paměti, v jaké to bylo souvislosti, a musela bych si ověřit žádost a taky o jaký výrobek se tehdy jednalo. A pokud jsem řekla, že nedoporučuju, tak proto, jakým způsobem na nás ten výrobek působil, jakou měl užitnou hodnotu a jakým způsobem by byl prezentován se značkou města Šumperka – aby to s tím mělo něco společného nebo ne,“ řekla Miterková a odmítla, že by se řídila tím, zda je žádost psaná správnou gramatikou či nikoliv.

„To určitě ne. Každou tu věc nebo akci, pro co je žádáno logo města, chceme vidět, takže na základě toho, co vidíme, ne na základě toho, jak je napsaná žádost,“ sdělila tajemnice, která nebyla schopná vysvětlit, jakou spojitost má s užitím loga města Šumperk to, že ona sama se podle zápisu domnívala, že žadatel je členem romské komunity.

„Vůbec nevím, jak se to do toho zápisu dostalo, já ho nepsala. A vůbec jsem ho nepodepisovala,“ reagovala na opětovný dotaz. Na argument, že zápis z jednání rady města zapisovala její podřízená paní Chaloupková a lze tedy předpokládat, že nepíše něco, co se během jednání neudálo, se vyjádřila, že výrok nejspíš neřekla ona, ale někdo jiný a jí to bylo vloženo pouze do úst. „Teď přemýšlím, jestli jsem vůbec něco takového zrovna já mohla říct. Nemám absolutně žádné předsudky vůči jakékoliv menšině,“ dodala.

Starosta Šumperka: Je to nešťastný výrok, omlouvám se

Starosta města Tomáš Spurný označil výrok záhy po Miterkové za nešťastný. „Rada města Šumperka není parta xenofobů, která by měla zájem vozit se po romské komunitě. Zavolejte si panu Červeňákovi, který nám uklidil město před svátky, a já jsem mu za to poslal kilo domácích klobás. S panem Červeňákem tady co chvíli sedím u kávy a bavíme se o problematice města,“ řekl pro Romea.cz Spurný a dodal, že má z dětství mezi Romy mnoho přátel.

„Jedna nešťastná věta, kdy se projednávala problematika deset minut. Možná kdyby bylo sepsané všechno to, co zaznělo v té debatě, tak by to mělo dvě strany A4. Tady to bylo nešťastné a vytržené z kontextu,“ vysvětloval starosta Šumperka.

Na argument, že to jistě bylo nešťastné, když je jméno pana Takhasiho Jošidy s velkou pravděpodobností japonské, a ne romské, reagoval podobně jako paní Miterková. „Já si tu debatu už detailně nepamatuju, jak k tomu a kdo mohl dospět nebo zda jsme tu informaci měli nebo jestli už odbor… Hlavně do té debaty v žádném případě nevstupuje paní Miterková, ta je tajemník, není radní. My tam máme vždycky pozvaného šéfa odborů, v tomhle případě nevím, kdo by to byl, jestli majetkoprávní, nebo odbor sociální, nevím,“ řekl.

„Paní Miterková má tu roli, že tam jenom sedí a podílí se na zápisu. Je do rady přizvaná víceméně jako přísedící, ale není radní, která by se mohla rozhodnout. To rozhodnutí vzešlo z debaty devíti radních. Čili to, že ona je v tom zápisu uvedená, je výsledkem desetiminutové debaty, která je shrnutá do jedné nešťastné věty,“ uvedl starosta města Šumperk a dodal, „bylo to špatné a hloupé a já se mohu akorát omluvit.“

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon