romea - logo
20. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jeníčková a Hašek chtěli získat hlasy chanovských Romů v komunálních volbách. Dostali roční podmínku

8.11.2016 14:26
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Někdejší náměstkyně primátora Mostu Hana Jeníčková odešla v pondělí 7.11. od soudu s osmiměsíčním trestem vězení s podmíněným odkladem na jeden rok za maření přípravy a průběhu komunálních voleb v roce 2014. Stejný trest dostal i bývalý ředitel mostecké sportovní haly Jan Hašek. Podle soudu slibovali za preferenční hlasy pro Jeníčkovou uspořádání zábavy s občerstvením zdarma na sídlišti Chanov, které obývají převážně Romové. Rozsudek není pravomocný. Jeníčková coby místopředsedkyně a volební zmocněnkyně hnutí Severočeši.cz dala týden před letošními krajskými volbami odvolat všechny kandidáty hnutí.

Jeníčková s Haškem chtěli podle Okresního soudu v Mostě získat hlasy chanovských Romů prostřednictvím zdejšího obyvatele Petera Baža v srpnu 2014, necelé dva měsíce před komunálními volbami. Podle soudu ho nabádali, aby zdejší voliči kroužkovali právě Jeníčkovou. "Za což mu přislíbili pro tyto voliče uspořádat zábavu s občerstvením zdarma," popsal v rozsudku soud.

Podle nahrávek, které dnes zazněly před soudem, se s Bažem nejprve sešel Hašek. "Ať to ti, co budou volit Mostečany, dávali i kroužky tam, kam patří. To nám pomůže. Nakontaktuju vás s Jeníčkovou, to je její práce," řekl na nahrávce Hašek.

Soud zvažoval, zda má nahrávky vůbec pustit. Podle soudkyně Jitky Neterdové byly pořízeny nezákonně. "I takto pořízený záznam lze použít z důvodu veřejného zájmu, což v tomto případě lze, protože se jedná o volby," zdůvodnila jejich použití Neterdová.

Iniciátorem nahrávek podle soudu pravděpodobně nebyl Bažo, ale podnikatel Jiří Zelenka, který v té době s Jeníčkovou a jejími lidmi bojoval o vliv v sesterském hnutí Severočeši.cz. Právě Zelenkovi Bažo po schůzkách nahrávky předal. Zelenka je pak dal policii.

Jeníčková se k rozsudku nevyjádřila. "Bez komentáře, miláčkové, bez komentáře," řekla Jeníčková čekajícím novinářům. Rozsudek není pravomocný. Jeníčková i Hašek si ponechali lhůtu pro případné odvolání.

Jeníčková byla tehdy na šestém místě kandidátky Sdružení Mostečané Mostu. Sdružení nakonec ve volbách získalo 18,77 procenta hlasů a deset mandátů v pětačtyřicetičlenném mosteckém zastupitelstvu. V Chanově sdružení přesvědčivě zvítězilo. Získalo přes 83 procent hlasů. Nezvyklá byla i volební účast. K urnám přišlo skoro 15 procent voličů, například v letošních krajských volbách to byla zhruba čtyři procenta.

Jeníčková jako první místopředsedkyně sesterského hnutí Severočeši.cz dala týden před letošními krajskými volbami odvolat volební zmocněnkyni, na její funkcit jmenovala sama sebe. Obratem nechala odvolat všechny kandidáty Severočechů. Dosud třetí nejsilnější hnutí už v krajském zastupitelstvu nebude. Soud minulý týden zamítl stížnosti pěti odvolaných kandidátů, kteří žádali opakování voleb.

Přečteno: 1248x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Chanov, Volby 2014, Romové, kupčení hlasů, Most, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo