romea - logo
2. března 2021 (úterý)
svátek má Anežka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jeníčková a Hašek chtěli získat hlasy chanovských Romů v komunálních volbách. Dostali roční podmínku

8.11.2016 14:26
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Někdejší náměstkyně primátora Mostu Hana Jeníčková odešla v pondělí 7.11. od soudu s osmiměsíčním trestem vězení s podmíněným odkladem na jeden rok za maření přípravy a průběhu komunálních voleb v roce 2014. Stejný trest dostal i bývalý ředitel mostecké sportovní haly Jan Hašek. Podle soudu slibovali za preferenční hlasy pro Jeníčkovou uspořádání zábavy s občerstvením zdarma na sídlišti Chanov, které obývají převážně Romové. Rozsudek není pravomocný. Jeníčková coby místopředsedkyně a volební zmocněnkyně hnutí Severočeši.cz dala týden před letošními krajskými volbami odvolat všechny kandidáty hnutí.

Jeníčková s Haškem chtěli podle Okresního soudu v Mostě získat hlasy chanovských Romů prostřednictvím zdejšího obyvatele Petera Baža v srpnu 2014, necelé dva měsíce před komunálními volbami. Podle soudu ho nabádali, aby zdejší voliči kroužkovali právě Jeníčkovou. "Za což mu přislíbili pro tyto voliče uspořádat zábavu s občerstvením zdarma," popsal v rozsudku soud.

Podle nahrávek, které dnes zazněly před soudem, se s Bažem nejprve sešel Hašek. "Ať to ti, co budou volit Mostečany, dávali i kroužky tam, kam patří. To nám pomůže. Nakontaktuju vás s Jeníčkovou, to je její práce," řekl na nahrávce Hašek.

Soud zvažoval, zda má nahrávky vůbec pustit. Podle soudkyně Jitky Neterdové byly pořízeny nezákonně. "I takto pořízený záznam lze použít z důvodu veřejného zájmu, což v tomto případě lze, protože se jedná o volby," zdůvodnila jejich použití Neterdová.

Iniciátorem nahrávek podle soudu pravděpodobně nebyl Bažo, ale podnikatel Jiří Zelenka, který v té době s Jeníčkovou a jejími lidmi bojoval o vliv v sesterském hnutí Severočeši.cz. Právě Zelenkovi Bažo po schůzkách nahrávky předal. Zelenka je pak dal policii.

Jeníčková se k rozsudku nevyjádřila. "Bez komentáře, miláčkové, bez komentáře," řekla Jeníčková čekajícím novinářům. Rozsudek není pravomocný. Jeníčková i Hašek si ponechali lhůtu pro případné odvolání.

Jeníčková byla tehdy na šestém místě kandidátky Sdružení Mostečané Mostu. Sdružení nakonec ve volbách získalo 18,77 procenta hlasů a deset mandátů v pětačtyřicetičlenném mosteckém zastupitelstvu. V Chanově sdružení přesvědčivě zvítězilo. Získalo přes 83 procent hlasů. Nezvyklá byla i volební účast. K urnám přišlo skoro 15 procent voličů, například v letošních krajských volbách to byla zhruba čtyři procenta.

Jeníčková jako první místopředsedkyně sesterského hnutí Severočeši.cz dala týden před letošními krajskými volbami odvolat volební zmocněnkyni, na její funkcit jmenovala sama sebe. Obratem nechala odvolat všechny kandidáty Severočechů. Dosud třetí nejsilnější hnutí už v krajském zastupitelstvu nebude. Soud minulý týden zamítl stížnosti pěti odvolaných kandidátů, kteří žádali opakování voleb.

Přečteno: 1259x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Chanov, Volby 2014, Romové, kupčení hlasů, Most, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo