romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jeníčková a Hašek chtěli získat hlasy chanovských Romů v komunálních volbách. Dostali roční podmínku

8.11.2016 14:26
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Někdejší náměstkyně primátora Mostu Hana Jeníčková odešla v pondělí 7.11. od soudu s osmiměsíčním trestem vězení s podmíněným odkladem na jeden rok za maření přípravy a průběhu komunálních voleb v roce 2014. Stejný trest dostal i bývalý ředitel mostecké sportovní haly Jan Hašek. Podle soudu slibovali za preferenční hlasy pro Jeníčkovou uspořádání zábavy s občerstvením zdarma na sídlišti Chanov, které obývají převážně Romové. Rozsudek není pravomocný. Jeníčková coby místopředsedkyně a volební zmocněnkyně hnutí Severočeši.cz dala týden před letošními krajskými volbami odvolat všechny kandidáty hnutí.

Jeníčková s Haškem chtěli podle Okresního soudu v Mostě získat hlasy chanovských Romů prostřednictvím zdejšího obyvatele Petera Baža v srpnu 2014, necelé dva měsíce před komunálními volbami. Podle soudu ho nabádali, aby zdejší voliči kroužkovali právě Jeníčkovou. "Za což mu přislíbili pro tyto voliče uspořádat zábavu s občerstvením zdarma," popsal v rozsudku soud.

Podle nahrávek, které dnes zazněly před soudem, se s Bažem nejprve sešel Hašek. "Ať to ti, co budou volit Mostečany, dávali i kroužky tam, kam patří. To nám pomůže. Nakontaktuju vás s Jeníčkovou, to je její práce," řekl na nahrávce Hašek.

Soud zvažoval, zda má nahrávky vůbec pustit. Podle soudkyně Jitky Neterdové byly pořízeny nezákonně. "I takto pořízený záznam lze použít z důvodu veřejného zájmu, což v tomto případě lze, protože se jedná o volby," zdůvodnila jejich použití Neterdová.

Iniciátorem nahrávek podle soudu pravděpodobně nebyl Bažo, ale podnikatel Jiří Zelenka, který v té době s Jeníčkovou a jejími lidmi bojoval o vliv v sesterském hnutí Severočeši.cz. Právě Zelenkovi Bažo po schůzkách nahrávky předal. Zelenka je pak dal policii.

Jeníčková se k rozsudku nevyjádřila. "Bez komentáře, miláčkové, bez komentáře," řekla Jeníčková čekajícím novinářům. Rozsudek není pravomocný. Jeníčková i Hašek si ponechali lhůtu pro případné odvolání.

Jeníčková byla tehdy na šestém místě kandidátky Sdružení Mostečané Mostu. Sdružení nakonec ve volbách získalo 18,77 procenta hlasů a deset mandátů v pětačtyřicetičlenném mosteckém zastupitelstvu. V Chanově sdružení přesvědčivě zvítězilo. Získalo přes 83 procent hlasů. Nezvyklá byla i volební účast. K urnám přišlo skoro 15 procent voličů, například v letošních krajských volbách to byla zhruba čtyři procenta.

Jeníčková jako první místopředsedkyně sesterského hnutí Severočeši.cz dala týden před letošními krajskými volbami odvolat volební zmocněnkyni, na její funkcit jmenovala sama sebe. Obratem nechala odvolat všechny kandidáty Severočechů. Dosud třetí nejsilnější hnutí už v krajském zastupitelstvu nebude. Soud minulý týden zamítl stížnosti pěti odvolaných kandidátů, kteří žádali opakování voleb.

Přečteno: 1242x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Chanov, Volby 2014, Romové, kupčení hlasů, Most, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo