romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jiří Dienstbier k Mezinárodnímu dni Romů: Důležité je kvalitní vzdělávání, ale i zvyšování povědomí o romském jazyku, romské kultuře a historii

8.4.2016 0:53
Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu
Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu

Podle ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera je nezbytným předpokladem zlepšování postavení Romů ve společnosti kvalitní vzdělávání. Důležité je i zvyšování povědomí o romské historii, jazyku a kultuře. Ministr to uvedl v tiskovém prohlášení k Mezinárodnímu dni Romů.

"Jako ministr pro lidská práva vnímám důležitý úkol otevřít prostor pro diskusi nad vládními přístupy k romské integraci. Prostřednictvím kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny jsme připravili Strategii romské integrace do roku 2020, která se nezaměřuje pouze na situaci Romů ve vyloučených lokalitách, ale vnímá proces integrace jako komplexní soulad potřebných událostí, které musí nastat v celé společnosti na straně menšiny i majority," uvedl ministr pro lidská práva.

"V této souvislosti bych rád vyzdvihl nutnost kvalitního vzdělávání jako nezbytného předpokladu pro zlepšování postavení Romů ve společnosti. Měla by tomu pomoci i novela školského zákona, která zavádí opatření s cílem podpořit konkrétní potřeby žáků, tak aby se úspěšně zařadili a byli přijati mezi děti z majority. K tomu by měl přispět i povinný poslední ročník mateřské školy pro všechny žáky," dodal u příležitosti Mezinárodního dne Romů Dienstbier.

Podle ministra je neméně významné pro integraci Romů je i zvyšování povědomí o romské historii, jazyku a kultuře, protože pouze zdravě sebevědomá menšina se může úspěšně rozvíjet. "Považuji proto za důležité, že vláda podporuje takové instituce jako je Muzeum romské kultury, které prezentuje dějiny a kulturu Romů, pořádá řadu tematických přednášek, besed i filmových projekcí a osvětových akcí," uvedl Jiří Dienstbier.

Ministr v prohlášení zmínil i další významné a státem podporované aktivity, mezi něž patří například festival Khamoro, který se v minulém roce představil kromě Prahy i v evropském městě kultury Plzni. Ministerstvo kultury pravidelně podporuje romské časopisy a noviny, v roce 2015 tak podporu obdržel například romský časopis Kereka, periodikum Romano hangos a Romano džaniben.

"K posílení sociální soudržnosti a boji s předsudky se také věnuje kampaň proti násilí z nenávisti, tzv. HateFree Culture, která spadá do mé gesce," uvedl ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier.

Přečteno: 3417x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Mezinárodní den Romů 2016, Jiří Dienstbier, Vzdělávání, Historie, identita, Romská hrdost, romská kultura, romská literaturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo