romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jiří Dienstbier k Mezinárodnímu dni Romů: Důležité je kvalitní vzdělávání, ale i zvyšování povědomí o romském jazyku, romské kultuře a historii

8.4.2016 0:53
Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu
Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu

Podle ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera je nezbytným předpokladem zlepšování postavení Romů ve společnosti kvalitní vzdělávání. Důležité je i zvyšování povědomí o romské historii, jazyku a kultuře. Ministr to uvedl v tiskovém prohlášení k Mezinárodnímu dni Romů.

"Jako ministr pro lidská práva vnímám důležitý úkol otevřít prostor pro diskusi nad vládními přístupy k romské integraci. Prostřednictvím kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny jsme připravili Strategii romské integrace do roku 2020, která se nezaměřuje pouze na situaci Romů ve vyloučených lokalitách, ale vnímá proces integrace jako komplexní soulad potřebných událostí, které musí nastat v celé společnosti na straně menšiny i majority," uvedl ministr pro lidská práva.

"V této souvislosti bych rád vyzdvihl nutnost kvalitního vzdělávání jako nezbytného předpokladu pro zlepšování postavení Romů ve společnosti. Měla by tomu pomoci i novela školského zákona, která zavádí opatření s cílem podpořit konkrétní potřeby žáků, tak aby se úspěšně zařadili a byli přijati mezi děti z majority. K tomu by měl přispět i povinný poslední ročník mateřské školy pro všechny žáky," dodal u příležitosti Mezinárodního dne Romů Dienstbier.

Podle ministra je neméně významné pro integraci Romů je i zvyšování povědomí o romské historii, jazyku a kultuře, protože pouze zdravě sebevědomá menšina se může úspěšně rozvíjet. "Považuji proto za důležité, že vláda podporuje takové instituce jako je Muzeum romské kultury, které prezentuje dějiny a kulturu Romů, pořádá řadu tematických přednášek, besed i filmových projekcí a osvětových akcí," uvedl Jiří Dienstbier.

Ministr v prohlášení zmínil i další významné a státem podporované aktivity, mezi něž patří například festival Khamoro, který se v minulém roce představil kromě Prahy i v evropském městě kultury Plzni. Ministerstvo kultury pravidelně podporuje romské časopisy a noviny, v roce 2015 tak podporu obdržel například romský časopis Kereka, periodikum Romano hangos a Romano džaniben.

"K posílení sociální soudržnosti a boji s předsudky se také věnuje kampaň proti násilí z nenávisti, tzv. HateFree Culture, která spadá do mé gesce," uvedl ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier.

Přečteno: 3421x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Mezinárodní den Romů 2016, Jiří Dienstbier, Vzdělávání, Historie, identita, Romská hrdost, romská kultura, romská literaturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo