romea - logo
1. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Igor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Julia Siváková z Habartova: Pracuje denně 12 hodin, do práce chodí i v sobotu, bere 20 tisíc čistého

23.3.2018 0:01
O příběhu Julie Sivákové a Habartova píše server iHNed.cz.
O příběhu Julie Sivákové a Habartova píše server iHNed.cz.

Každý den chodí Julia Siváková do továrny na čtvrtou ráno a odchází po dvanácti hodinách. Ke své stereotypní práci vstává i v sobotu, aby jako samoživitelka v Habartově na Sokolovsku vydělala 20 tisíc čistého pro sebe a své děti. O příběhu Julie a Habartova píše server iHNed.cz.

"Siváková, která žije už 14 let bez manžela a sama vychovala či stále vychovává čtyři děti, není v Habartově jediná, které se nežije snadno. Celý sokolovský okres poznamenal poválečný odsun německého obyvatelstva a následující rozvoj těžby uhlí, který do oblasti přilákal nové přistěhovalce," píše server iHNed.cz a doplňuje, že podle územní analýzy Sokolova za rok 2016 žije převážná část z nich často na zanedbaných sídlištích.

Konkrétně v Habartově žije 5.000 obyvatel, kteří mají horší dostupnost a uplatnění na trhu práce. Vzdělanost občanů Habartova není vysoká. Z menšin tam žijí hlavně Romové, Vietnamci, Slováci a Němci. Většina lidí bere jakoukoliv práci, aby se nějak uživili.

Julia Siváková pracuje pro německou firmu, kde kompletuje zdravotní instrumenty. Zaměstnanci si zde vydělávají údajně 15 až 20 tisíc korun hrubého. Siváková ve firmě pracuje více hodin a chodí do práce i v sobotu, aby vydělala lepší peníze. "Je to poctivá ženská, na kterou je spolehnutí. Dělá přesčasy, bývá tu už před čtvrtou ráno," chválí ji pro sever iHNed.cz prokurista podniku Michal Dlábik.

Siváková vychovává sama dvě dcery ve věku 27 a 14 let a dva syny, kterým je 20 a 16 let. V roce 1993 přijela do Čech se svým manželem z malé vesnice Heligove u Popradu. Vyučila se švadlenou. Její sen bylo stát se módní návrhářkou. "Hezky jsem kreslila, chtěla jsem být módní návrhářkou, ale rodiče mi řekli, že to není třeba, ať se vyučím švadlenou," vzpomíná. Na učilišti potom při vymýšlení návrhů oblečení vyčnívala. Na závěrečných zkouškách navrhla a ušila šaty, za které jí podnik zaplatil 500 korun a vyráběl je potom roky na vývoz. "Dodnes mám schopnost předpovědět, jaké budou módní trendy, například která barva bude frčet. Abych se jich ale držela sama, si dovolit nemůžu," popisuje.

Stejně jako další lidé, kteří se potýkají s těžkou práci a nízkým platem, se paní Siváková snaží zavádět denní řád pro své děti, které studují  na střední škole. "Musím šetřit na všem. Oblečení například kupuji skoro výhradně jen v second handech, na tržištích," popisuje. Platit dětem kroužky či členství ve sportovních klubech už dětem nezvládá. "Starší kluk hrál chvíli fotbal, holka chtěla tancovat, ale to už nešlo," vysvětluje paní Siváková.

"Frustraci, kterou část obyvatel města i celé oblasti cítí, odpovídají volební výsledky. Volby do poslanecké sněmovny vyhrálo v Habartově hnutí ANO s více než 40 procenty, druhá byla SPD Tomia Okamury s 15. V prezidentských volbách tady dostal Miloš Zeman v prvním kole 49 procent hlasů, ve druhém více než 65," připomíná výsledky posledních voleb server  iHNed.cz.

Předseda ANO Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman jsou nejoblíbenějšími politiky i pro Julii Sivákovou.

Přečteno: 2248x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sokolov, Chudoba, NezaměstnanostHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo