romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Julia Siváková z Habartova: Pracuje denně 12 hodin, do práce chodí i v sobotu, bere 20 tisíc čistého

23.3.2018 0:01
O příběhu Julie Sivákové a Habartova píše server iHNed.cz.
O příběhu Julie Sivákové a Habartova píše server iHNed.cz.

Každý den chodí Julia Siváková do továrny na čtvrtou ráno a odchází po dvanácti hodinách. Ke své stereotypní práci vstává i v sobotu, aby jako samoživitelka v Habartově na Sokolovsku vydělala 20 tisíc čistého pro sebe a své děti. O příběhu Julie a Habartova píše server iHNed.cz.

"Siváková, která žije už 14 let bez manžela a sama vychovala či stále vychovává čtyři děti, není v Habartově jediná, které se nežije snadno. Celý sokolovský okres poznamenal poválečný odsun německého obyvatelstva a následující rozvoj těžby uhlí, který do oblasti přilákal nové přistěhovalce," píše server iHNed.cz a doplňuje, že podle územní analýzy Sokolova za rok 2016 žije převážná část z nich často na zanedbaných sídlištích.

Konkrétně v Habartově žije 5.000 obyvatel, kteří mají horší dostupnost a uplatnění na trhu práce. Vzdělanost občanů Habartova není vysoká. Z menšin tam žijí hlavně Romové, Vietnamci, Slováci a Němci. Většina lidí bere jakoukoliv práci, aby se nějak uživili.

Julia Siváková pracuje pro německou firmu, kde kompletuje zdravotní instrumenty. Zaměstnanci si zde vydělávají údajně 15 až 20 tisíc korun hrubého. Siváková ve firmě pracuje více hodin a chodí do práce i v sobotu, aby vydělala lepší peníze. "Je to poctivá ženská, na kterou je spolehnutí. Dělá přesčasy, bývá tu už před čtvrtou ráno," chválí ji pro sever iHNed.cz prokurista podniku Michal Dlábik.

Siváková vychovává sama dvě dcery ve věku 27 a 14 let a dva syny, kterým je 20 a 16 let. V roce 1993 přijela do Čech se svým manželem z malé vesnice Heligove u Popradu. Vyučila se švadlenou. Její sen bylo stát se módní návrhářkou. "Hezky jsem kreslila, chtěla jsem být módní návrhářkou, ale rodiče mi řekli, že to není třeba, ať se vyučím švadlenou," vzpomíná. Na učilišti potom při vymýšlení návrhů oblečení vyčnívala. Na závěrečných zkouškách navrhla a ušila šaty, za které jí podnik zaplatil 500 korun a vyráběl je potom roky na vývoz. "Dodnes mám schopnost předpovědět, jaké budou módní trendy, například která barva bude frčet. Abych se jich ale držela sama, si dovolit nemůžu," popisuje.

Stejně jako další lidé, kteří se potýkají s těžkou práci a nízkým platem, se paní Siváková snaží zavádět denní řád pro své děti, které studují  na střední škole. "Musím šetřit na všem. Oblečení například kupuji skoro výhradně jen v second handech, na tržištích," popisuje. Platit dětem kroužky či členství ve sportovních klubech už dětem nezvládá. "Starší kluk hrál chvíli fotbal, holka chtěla tancovat, ale to už nešlo," vysvětluje paní Siváková.

"Frustraci, kterou část obyvatel města i celé oblasti cítí, odpovídají volební výsledky. Volby do poslanecké sněmovny vyhrálo v Habartově hnutí ANO s více než 40 procenty, druhá byla SPD Tomia Okamury s 15. V prezidentských volbách tady dostal Miloš Zeman v prvním kole 49 procent hlasů, ve druhém více než 65," připomíná výsledky posledních voleb server  iHNed.cz.

Předseda ANO Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman jsou nejoblíbenějšími politiky i pro Julii Sivákovou.

Přečteno: 2153x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sokolov, Chudoba, NezaměstnanostHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo