romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kalibová z In IUSTITIA: Facebook nehraje fér hru, přehlíží projevy rasismu a napomáhá šíření nenávisti

13.1.2016 22:05
Ilustrační foto (FOTO: Flickr.com)
Ilustrační foto (FOTO: Flickr.com)

Pondělní zrušení facebookové stránky nenávistného uskupení Islám v České republice vyvolalo celou řadu reakcí a spekulací jakým způsobem Facebook rozhoduje o zrušení obsahu na sociální síti. Není jasné proč byla tato stránka zrušena a jiné nenávistné stránky namířené například proti Romům na síti stále zůstávají. Podle Kláry Kalibové z organizace In IUSTITIA Facebook (FB) dlouhodobě nehraje fér hru.

"Facebook projevy rasismu, xenofobie a antisemitismu přehlíží. Blokování jedné stránky ze sta, je bezzubé, stejně tak blokování stránky, která se obnoví a následně ji FB nezablokuje a je dle něj v pořádku (IVČRN)," uvedla Kalibová pro server Romea.cz v narážce na to, že nenávistná skupina IVČRN okamžitě zprovoznila záložní stránku, která má nyní již přes 40 tisíc fanoušků.

Kromě toho na FB funguje řada protiromských stránek, například rasistická stránka Nechceme živit romské obyvatelstvo, která má také přes 40 tisíc fanoušků. "Je povinností FB zajistit bezpečí a důstojnost uživatelů, jinak se FB stává spolušiřitelem násilí a nenávisti," dodává Kalibová.

Podle Kláry Kalibové FB tak dlouhodobě porušuje právo většiny evropských zemí. "Nemyslí to také vážně s ochranou důstojnosti svých uživatelů. Je falešnou výmluvou si myslet, že lidé v 21. století nebudou nebo nemají využívat sociálních sítí. Politika FB je v zásadě taková, jako bychom lidem ohroženým pouliční kriminalitou říkali, že nemají chodit z domu ven," uvedla Klára Kalibová s tím, že dlouhodobý stres z nenávisti a nesnášenlivosti, která se šíří prostřednictvím sociálních sítí, je pro poškozené často horší než jednorázový útok. "Nepřátelské prostředí, ke kterému FB aktivně přispívá, způsobuje u mnoha lidí trauma," uvedla pro Romea.cz Kalibová.

V minulosti Facebook zrušil některé protiromské stránky až po několika dnech. Přitom na nich bylo otevřeně vyzýváno k zabíjení Romů nebo jednotlivců, kteří Romy podporují. Podle Kalibové navíc Facebook odmítl poskytnout české policii identifikační údaje pachatele, který vyzýval k vraždě občanského aktivisty. "Tím, že FB nereaguje na nahlašování nenávistných stránek okamžitě odrazuje lidi, kteří mají potenciál s nenávistí a nesnášenlivostí něco dělat. Lidé, kteří oznámí nenávistný obsah a dostanou zprávu, že je celá situace v pořádku, se již k podobné aktivitě nemusí odhodlat," dodala na závěr Klára Kalibová z organizace In IUSTITIA.

Přečteno: 939x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

In IUSTITIA, Nenávist, Facebook, Extremismus, Anticiganismus, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo