romea - logo
12. prosince 2019 (čtvrtek)
svátek má Simona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kalibová z In IUSTITIA: Facebook nehraje fér hru, přehlíží projevy rasismu a napomáhá šíření nenávisti

13.1.2016 22:05
Ilustrační foto (FOTO: Flickr.com)
Ilustrační foto (FOTO: Flickr.com)

Pondělní zrušení facebookové stránky nenávistného uskupení Islám v České republice vyvolalo celou řadu reakcí a spekulací jakým způsobem Facebook rozhoduje o zrušení obsahu na sociální síti. Není jasné proč byla tato stránka zrušena a jiné nenávistné stránky namířené například proti Romům na síti stále zůstávají. Podle Kláry Kalibové z organizace In IUSTITIA Facebook (FB) dlouhodobě nehraje fér hru.

"Facebook projevy rasismu, xenofobie a antisemitismu přehlíží. Blokování jedné stránky ze sta, je bezzubé, stejně tak blokování stránky, která se obnoví a následně ji FB nezablokuje a je dle něj v pořádku (IVČRN)," uvedla Kalibová pro server Romea.cz v narážce na to, že nenávistná skupina IVČRN okamžitě zprovoznila záložní stránku, která má nyní již přes 40 tisíc fanoušků.

Kromě toho na FB funguje řada protiromských stránek, například rasistická stránka Nechceme živit romské obyvatelstvo, která má také přes 40 tisíc fanoušků. "Je povinností FB zajistit bezpečí a důstojnost uživatelů, jinak se FB stává spolušiřitelem násilí a nenávisti," dodává Kalibová.

Podle Kláry Kalibové FB tak dlouhodobě porušuje právo většiny evropských zemí. "Nemyslí to také vážně s ochranou důstojnosti svých uživatelů. Je falešnou výmluvou si myslet, že lidé v 21. století nebudou nebo nemají využívat sociálních sítí. Politika FB je v zásadě taková, jako bychom lidem ohroženým pouliční kriminalitou říkali, že nemají chodit z domu ven," uvedla Klára Kalibová s tím, že dlouhodobý stres z nenávisti a nesnášenlivosti, která se šíří prostřednictvím sociálních sítí, je pro poškozené často horší než jednorázový útok. "Nepřátelské prostředí, ke kterému FB aktivně přispívá, způsobuje u mnoha lidí trauma," uvedla pro Romea.cz Kalibová.

V minulosti Facebook zrušil některé protiromské stránky až po několika dnech. Přitom na nich bylo otevřeně vyzýváno k zabíjení Romů nebo jednotlivců, kteří Romy podporují. Podle Kalibové navíc Facebook odmítl poskytnout české policii identifikační údaje pachatele, který vyzýval k vraždě občanského aktivisty. "Tím, že FB nereaguje na nahlašování nenávistných stránek okamžitě odrazuje lidi, kteří mají potenciál s nenávistí a nesnášenlivostí něco dělat. Lidé, kteří oznámí nenávistný obsah a dostanou zprávu, že je celá situace v pořádku, se již k podobné aktivitě nemusí odhodlat," dodala na závěr Klára Kalibová z organizace In IUSTITIA.

Přečteno: 942x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

In IUSTITIA, Nenávist, Facebook, Extremismus, Anticiganismus, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo