romea - logo
7. července 2020 (úterý)
svátek má Bohuslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kalibová z In IUSTITIA: Facebook nehraje fér hru, přehlíží projevy rasismu a napomáhá šíření nenávisti

13.1.2016 22:05
Ilustrační foto (FOTO: Flickr.com)
Ilustrační foto (FOTO: Flickr.com)

Pondělní zrušení facebookové stránky nenávistného uskupení Islám v České republice vyvolalo celou řadu reakcí a spekulací jakým způsobem Facebook rozhoduje o zrušení obsahu na sociální síti. Není jasné proč byla tato stránka zrušena a jiné nenávistné stránky namířené například proti Romům na síti stále zůstávají. Podle Kláry Kalibové z organizace In IUSTITIA Facebook (FB) dlouhodobě nehraje fér hru.

"Facebook projevy rasismu, xenofobie a antisemitismu přehlíží. Blokování jedné stránky ze sta, je bezzubé, stejně tak blokování stránky, která se obnoví a následně ji FB nezablokuje a je dle něj v pořádku (IVČRN)," uvedla Kalibová pro server Romea.cz v narážce na to, že nenávistná skupina IVČRN okamžitě zprovoznila záložní stránku, která má nyní již přes 40 tisíc fanoušků.

Kromě toho na FB funguje řada protiromských stránek, například rasistická stránka Nechceme živit romské obyvatelstvo, která má také přes 40 tisíc fanoušků. "Je povinností FB zajistit bezpečí a důstojnost uživatelů, jinak se FB stává spolušiřitelem násilí a nenávisti," dodává Kalibová.

Podle Kláry Kalibové FB tak dlouhodobě porušuje právo většiny evropských zemí. "Nemyslí to také vážně s ochranou důstojnosti svých uživatelů. Je falešnou výmluvou si myslet, že lidé v 21. století nebudou nebo nemají využívat sociálních sítí. Politika FB je v zásadě taková, jako bychom lidem ohroženým pouliční kriminalitou říkali, že nemají chodit z domu ven," uvedla Klára Kalibová s tím, že dlouhodobý stres z nenávisti a nesnášenlivosti, která se šíří prostřednictvím sociálních sítí, je pro poškozené často horší než jednorázový útok. "Nepřátelské prostředí, ke kterému FB aktivně přispívá, způsobuje u mnoha lidí trauma," uvedla pro Romea.cz Kalibová.

V minulosti Facebook zrušil některé protiromské stránky až po několika dnech. Přitom na nich bylo otevřeně vyzýváno k zabíjení Romů nebo jednotlivců, kteří Romy podporují. Podle Kalibové navíc Facebook odmítl poskytnout české policii identifikační údaje pachatele, který vyzýval k vraždě občanského aktivisty. "Tím, že FB nereaguje na nahlašování nenávistných stránek okamžitě odrazuje lidi, kteří mají potenciál s nenávistí a nesnášenlivostí něco dělat. Lidé, kteří oznámí nenávistný obsah a dostanou zprávu, že je celá situace v pořádku, se již k podobné aktivitě nemusí odhodlat," dodala na závěr Klára Kalibová z organizace In IUSTITIA.

Přečteno: 954x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

In IUSTITIA, Nenávist, Facebook, Extremismus, Anticiganismus, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo