romea - logo
9. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Dušan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kalibová z In IUSTITIA: Facebook nehraje fér hru, přehlíží projevy rasismu a napomáhá šíření nenávisti

13.1.2016 22:05
Ilustrační foto (FOTO: Flickr.com)
Ilustrační foto (FOTO: Flickr.com)

Pondělní zrušení facebookové stránky nenávistného uskupení Islám v České republice vyvolalo celou řadu reakcí a spekulací jakým způsobem Facebook rozhoduje o zrušení obsahu na sociální síti. Není jasné proč byla tato stránka zrušena a jiné nenávistné stránky namířené například proti Romům na síti stále zůstávají. Podle Kláry Kalibové z organizace In IUSTITIA Facebook (FB) dlouhodobě nehraje fér hru.

"Facebook projevy rasismu, xenofobie a antisemitismu přehlíží. Blokování jedné stránky ze sta, je bezzubé, stejně tak blokování stránky, která se obnoví a následně ji FB nezablokuje a je dle něj v pořádku (IVČRN)," uvedla Kalibová pro server Romea.cz v narážce na to, že nenávistná skupina IVČRN okamžitě zprovoznila záložní stránku, která má nyní již přes 40 tisíc fanoušků.

Kromě toho na FB funguje řada protiromských stránek, například rasistická stránka Nechceme živit romské obyvatelstvo, která má také přes 40 tisíc fanoušků. "Je povinností FB zajistit bezpečí a důstojnost uživatelů, jinak se FB stává spolušiřitelem násilí a nenávisti," dodává Kalibová.

Podle Kláry Kalibové FB tak dlouhodobě porušuje právo většiny evropských zemí. "Nemyslí to také vážně s ochranou důstojnosti svých uživatelů. Je falešnou výmluvou si myslet, že lidé v 21. století nebudou nebo nemají využívat sociálních sítí. Politika FB je v zásadě taková, jako bychom lidem ohroženým pouliční kriminalitou říkali, že nemají chodit z domu ven," uvedla Klára Kalibová s tím, že dlouhodobý stres z nenávisti a nesnášenlivosti, která se šíří prostřednictvím sociálních sítí, je pro poškozené často horší než jednorázový útok. "Nepřátelské prostředí, ke kterému FB aktivně přispívá, způsobuje u mnoha lidí trauma," uvedla pro Romea.cz Kalibová.

V minulosti Facebook zrušil některé protiromské stránky až po několika dnech. Přitom na nich bylo otevřeně vyzýváno k zabíjení Romů nebo jednotlivců, kteří Romy podporují. Podle Kalibové navíc Facebook odmítl poskytnout české policii identifikační údaje pachatele, který vyzýval k vraždě občanského aktivisty. "Tím, že FB nereaguje na nahlašování nenávistných stránek okamžitě odrazuje lidi, kteří mají potenciál s nenávistí a nesnášenlivostí něco dělat. Lidé, kteří oznámí nenávistný obsah a dostanou zprávu, že je celá situace v pořádku, se již k podobné aktivitě nemusí odhodlat," dodala na závěr Klára Kalibová z organizace In IUSTITIA.

Přečteno: 950x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

In IUSTITIA, Nenávist, Facebook, Extremismus, Anticiganismus, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

Romská vlajka (FOTO: Velvyslanectví USA)

videoRomové na celém světě oslavují svůj Mezinárodní den. Připomínají si počátky romského hnutí

7.4.2020 21:55
Ve středu 8. dubna 2020 oslaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Letos kvůli omezením způsobeným pandemií onemocnění COVID-19 se celá řada akcí přesunula na internet. Romové si tak připomenou historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především "romipen" ("romství").
 celý článek

Petr Torák v rozhovoru pro ROMEA TV.

Petr Torák: Situace ve Velké Británii se zhoršuje, desítky Romů se vrací do Čech

7.4.2020 19:30
Vážně jsem s rodinou zvažoval alespoň na nějaký čas návrat do Čech, a to kvůli obavě z nákazy a nedostatečným opatřením Velké Británie. Protože ale nemáme vlastní byt v Čechách, kde bychom mohli být, nevíme, zda už nejsme nosiči nákazy a navíc bychom museli být u rodičů, zůstaneme raději v Anglii.
 celý článek

Oslavy Mezinárodního dne Romů 2020 (Plakát: Ara Art)

Oslavy Mezinárodní dne Romů 2020 proběhnou na internetu. Ara Art pořádá galavečer Z obýváku do obýváku

7.4.2020 15:45
Oslavy Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. dubna, se letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru odehrají na internetu. Na facebookové stránce tradičních pořadatelů oslav v Praze Ara Art najdou zájemci živé vysílání a společně mohou oslavit tento den u galavečera, který pořadatelé nazvali Z obýváku do obýváku. Živé oslavy pak přesunuli a naplánovali na 5. listopadu. Médiím to za organizátory sdělila Lucie Nemešová.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo