romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kárný senát uložil soudci Zbránkovi důtku za články o migrantech

7.6.2016 11:00
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) včera uložil libereckém soudci Miloši Zbránkovi důtku za dva články publikované na internetu. Podle senátu oba příběhy hrubě neobjektivním, dehonestujícím způsobem vykreslují migranty a pracovníky neziskových organizací a překročují meze slušnosti a vkusu. Žaloba Zbránkovi vytýkala ještě jeden text, u kterého ovšem senát důvod k zásahu nenašel. Důtka je v kárném řízení nejmírnější postih.

Zbránek hodnocení považuje za subjektivní a při projednávání žaloby již dříve uvedl, že satira nemůže být shovívavá a laskavá. Dnešního vyhlášení rozhodnutí se nezúčastnil.

Ukázka z textu soudce Miloše Zbránka

"Mezi prvními zájemci se objevila jistá Horváthová. Nebudu nic zastírat, byla to cikánka a já ve svém životě už pár nájemních bytů, obývaných cikány, viděl. Nějak hloupě jsem se vymluvil, že už je obsazeno nebo co a dál ukazoval byt jiným zájemcům. Bohužel se ukázalo, že mezi těmi jinými zájemci byl agent Anny Ochranářky, co vede ten úřad v Brně a i ona cikánka byla její placenou konfidentkou. Anna Ochranářka na mne podala veřejnoprávní žalobu. Vysvětlila mi, že nemám právo si ve svém bytě ubytovávat nájemce, jakého chci a jsem-li požádán cikánským nájemcem, je mou povinností mu nájem poskytnout, jinak jej diskriminuji a porušuji jeho lidská práva. Zaplatil jsem konfidentce Horváthové odškodnění 100 000,-Kč a uzavřel s ní nájemní smlouvu."

"Rodina Horváthova měla také časté návštěvy. Kromě pošťačky, která jim nosí standartní dávky, je vždy v pondělí navštěvují z IQ Roma servis s příspěvkem na vzdělávání, v úterý Romodrom s příspěvkem na sociální rehabilitaci, ve středu Aliance Romů s příspěvkem na kulturu, ve čtvrtek Sportovní federace Romů s příspěvkem na sport a v pátek Agentura pro začleňování, ta chodí s pracovními nabídkami. Moc se jí nedaří. Horváthovi jsou stále nezaměstnaní, ale mám tu agenturu rád. Zaměstnávají totiž ukrajinské uklízečky, které Horváthům poklidí v bytě a při té příležitosti i vysmejčí chodbu. Horváthovi úklid neprovádí, neboť jsou většinou v invalidním důchodu – bolí je záda. V sobotu pak chodí pan Desider Lakatoš, lichvář, který ty příspěvky zinkasuje na své úroky."

Kdyby dva sporné články napsal někdo jiný, nemohly by se podle kárného senátu stát důvodem pro zásah veřejné moci. Jsou sice názorově vyhraněné, ale nehlásají žádnou nenávistnou ideologii, nevyzývají k ničemu nezákonnému. Zbránek je ovšem soudce, který by měl být zdrženlivější a musí dbát na to, aby nenarušil důstojnost soudcovské funkce a ohrožovat důvěru v nezávislost justice. Se soudcovskou profesí se pojí řada omezení, nicméně literární, publicistické a umělecké činnosti se soudci věnovat mohou.

Senát žalobě vyhověl u článků Zpráva o putování do Němec a Dopis dezorientovaného běžence, a ne u článku Zpráva evropského komisaře o stavu lidských práv v Musulmanské Lhotě. Ten senát označil za zjevnou satiru bez vulgarit, která vychází z reálných událostí. Podobný způsob psaní je u soudce obhajitelný, zdůraznil kárný senát.

Dva texty s uprchlickou tematikou jsou ovšem podle senátu na samé hranici vkusu a slušnosti. "V některých případech pak tuto hranici překračují," řekl předseda senátu Radovan Havelec. Rozhodnutí kárného senátu zmiňuje paušální zobrazení uprchlíků a samoúčelné vulgarismy.

Zbránek působí u liberecké pobočky krajského soudu, řeší obchodně-právní agendu a k jeho práci jinak nemají nadřízení výhrady. Předseda krajského soudu Luboš Dörfl jej však už dříve vyzýval k umírněnosti při psaní. Když publikační činnost pokračovala, podal kárnou žalobu. Senát ji projednal 26. května. Zbránek tehdy výslovně nepotvrdil, zda je autorem článků. Senát však přesto považoval jeho autorství za nesporné.

Dörfl rozhodnutí kárného senátu přivítal. "Oceňuji, že v tom odůvodnění se podrobně vyjádřil k tomu, jakým způsobem hodnotit publikační činnost soudce a jaké hranice by měl soudce přece jen dodržet," řekl Dörfl. Hranice soudcovské etiky nejsou podle něj pevně stanoveny, měly by se postupně zpřesňovat prostřednictvím podobných rozhodnutí.

Zbránek ve svých textech urážel uprchlíky, Romy nebo gaye. Urážel i ombudsmanku Annu Šabatovou. Jeho texty kritizoval také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), některé se mu zdály homofobní a islamofobní, což může zpochybňovat soudcovu nestrannost ve sporech, kde figurují příslušné menšiny.

Zbránkův případ je ojedinělý. Kárné žaloby se zpravidla týkají spíše průtahů a podobných prohřešků. Jistou podobnost vykazuje případ pražského soudce Kamila Kydalky. Podle loňského verdiktu kárného senátu chyboval, když se vyjadřoval k politickému boji v Mnichovicích u Prahy, kde má chalupu. Senát ale upustil od uložení postihu, dostatečným trestem je samotné projednání kárné žaloby.

 

Přečteno: 1118x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, homofobie, Islamofobie, Anna Šabatová, Romové, LiberecHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo