romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Katolická církev spustila web pro pomoc uprchlíkům

Praha, 25.9.2015 10:15
Registrační web Charity ČR.
Registrační web Charity ČR.

Katolická církev dnes zprovoznila elektronickou databázi, na níž mohou lidé, farnosti a další organizace nabízet pomoc uprchlíkům.Katolická církev dnes zprovoznila elektronickou databázi, na níž mohou lidé, farnosti a další organizace nabízet pomoc uprchlíkům.

Na registračním webu Charity ČR www.pomocuprchlikum.charita.cz se budou s pomocí jednoduchého formuláře shromažďovat nabídky ubytování, materiální i finanční pomoci, dobrovolné pomoci či různých služeb. ČTK to dnes oznámil mluvčí Charity ČR Jan Oulík. "Zaznamenali jsme obrovský zájem a velmi nás to těší," řekla po několika hodinách provozu databáze ČR Klára Boumová z Charity ČR.

Po 15:00 a čtyřech hodinách fungování webu charita registrovala přes sedm desítek nabídek. Pomoc nabízejí jednotlivci, farnosti i příslušníci dalších církví. Kromě hmotné či finanční pomoci lidé nabízejí také pomoc v podobě společného trávení času, což je podle Boumové také velmi důležité

"Nejvíce je nabídek vlastního času, pomocí s doučováním jazyka, návštěvy v rodinách, o víkendech či asistence při jednáních na úřadech," uvedla Boumová. V případě překladatelů se zatím hlásí lidé především se znalostí angličtiny a ruštiny, bylo by ale potřeba pomoci také s jazyky, jimiž se mluví v zemích původu migrantů, tedy arabštinou, fársí či paštúnštinou. Lidé ale nabízejí také materiální i finanční pomoc, pravidelné zasílání drobnější sumy či jednorázovou větší pomoc.

Některé farnosti plánují uspořádat vlastní finanční sbírku. Pomoc přichází z různých regionů Čech i Moravy.

Databáze je určena široké veřejnosti. "Lidé mohou nabízet volné domy i byty, zejména k dlouhodobému pronájmu pro rodiny, kterým bude udělen azyl, či pouze svoji dobrovolnickou výpomoc, třeba s výukou jazyka," uvedl ředitel české Charity Lukáš Curylo.

Zřízení databáze shromažďující pomoc uprchlíkům iniciovalo 10. září vedení České biskupské konference (ČBK). Vyzvalo přitom farnosti a řády, aby prostřednictvím tohoto webu pomoc nabídly. Biskupové také apelovali na všechny občany, aby nepodléhali strachu a projevům extremistů.

Charita má 320 poboček po celé zemi. V rámci římskokatolické církve působí jako odborný garant pomoci migrantům a spolupracuje s představiteli státní správy a samosprávy. Na pomoci doma i v zahraničí se podílí společně s nadnárodními organizacemi Caritas Internationalis a Caritas Europa.

V Česku Charita provozuje osm poraden pro migranty a telefonickou infolinku v mongolském a vietnamském jazyce.

Evropa se v posledních měsících s obtížemi potýká s obrovskou migrační vlnou z Blízkého východu. Lídři Evropské unie se v noci na dnešek dohodli na tom, že poskytnou velké finanční částky na pomoc syrským uprchlíkům přímo v jejich krizové oblasti, zlepší vnější hranice schengenského prostoru a podpoří Itálii a Řecko při zvládání velkého počtu utečenců.

Česko není cílovou zemí běženců, většina z nich chce pokračovat do Německa, přesto se stát připravuje na možnou další vlnu cizinců.

Česká vláda je připravena pomoci, odmítá ale povinné kvóty trvale přerozdělující uprchlíky.

Přečteno: 609x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Katolická církev, Charita Česká republika, Uprchlíci, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo