romea - logo
12. srpna 2020 (středa)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kauza nenávistných útoků na teplické prvňáčky: Policie vyšetřuje tři podezřelé

30.1.2018 17:45
Fotografie, která vyvolala vlnu rasismus. Obličeje a jména žáků první třídy ZŠ Plynárenská v Teplicích byla pro potřeby článku pro jejich ochranu zakryta.
Fotografie, která vyvolala vlnu rasismus. Obličeje a jména žáků první třídy ZŠ Plynárenská v Teplicích byla pro potřeby článku pro jejich ochranu zakryta.

Policie začala vyšetřovat tři podezřelé osoby, které mají podle ní co do činění s případem nenávistných komentářů a vyhrožováním kvůli fotografii dětí z první třídy teplické základní školy Plynárenská.  Nikdo zatím nebyl obviněn. Jeden z podezřelých je z Plzeňského kraje, další dva pocházejí z Moravskoslezského kraje. Informovala o tom Česká televize.

"V rámci vyšetřování se podařilo ustanovit tři podezřelé osoby. Jednu z nich prověřují tepličtí kriminalisté, další dva případy byly podle místní příslušnosti postoupeny na jiná krajská ředitelství, kde budou pokračovat ve vyšetřování v jejich vlastní kompetenci," sdělil České televizi Daniel Vítek, mluvčí teplické policie.

Vlnu nenávistných reakcí vyvolala fotka prvňáčků z teplické základní školy, kterou zveřejnil Teplický deník loni v listopadu. Ta se pak i vypsanými jmény žáků i učitelek objevila na jedné z nacionalistických stránek, odkud ji často s nenávistnými komentáři sdílely stovky lidí.

"Třída plná teroristů, tam by sednul ruční granát, rovnou střílet," psal jeden z uživatelů. "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí," reagoval například další.

Za školu se pak postavila celá řada osobností, ale ozvalo se jen minimum politiků. Jednou z výjimek byl tehdejší ministr školství Stanislav Štěch.

ROMEA reagovala na vlnu nenávisti spuštěním kampaně s názvem ONI JE DO PLYNU. MY JE DO ŠKOL!, kterou podpořilo mnoho osobností a organizací. Sbírku pro školu uspořádal i Patrick Zandl. Vybrané finanční prostředky symbolicky předá ROMEA základní škole příští týden.

Přečteno: 974x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Teplice, Policie, Děti, Romské děti , vyšetřování, podezření , NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo