romea - logo
5. června 2020 (pátek)
svátek má Dobroslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kauza nenávistných útoků na teplické prvňáčky: Policie vyšetřuje tři podezřelé

30.1.2018 17:45
Fotografie, která vyvolal vlnu rasismus. Obličeje a jména žáků první třídy ZŠ Plynárenská v Teplicích byla pro potřeby článku pro jejich ochranu zakryta.
Fotografie, která vyvolal vlnu rasismus. Obličeje a jména žáků první třídy ZŠ Plynárenská v Teplicích byla pro potřeby článku pro jejich ochranu zakryta.

Policie začala vyšetřovat tři podezřelé osoby, které mají podle ní co do činění s případem nenávistných komentářů a vyhrožováním kvůli fotografii dětí z první třídy teplické základní školy Plynárenská.  Nikdo zatím nebyl obviněn. Jeden z podezřelých je z Plzeňského kraje, další dva pocházejí z Moravskoslezského kraje. Informovala o tom Česká televize.

"V rámci vyšetřování se podařilo ustanovit tři podezřelé osoby. Jednu z nich prověřují tepličtí kriminalisté, další dva případy byly podle místní příslušnosti postoupeny na jiná krajská ředitelství, kde budou pokračovat ve vyšetřování v jejich vlastní kompetenci," sdělil České televizi Daniel Vítek, mluvčí teplické policie.

Vlnu nenávistných reakcí vyvolala fotka prvňáčků z teplické základní školy, kterou zveřejnil Teplický deník loni v listopadu. Ta se pak i vypsanými jmény žáků i učitelek objevila na jedné z nacionalistických stránek, odkud ji často s nenávistnými komentáři sdílely stovky lidí.

"Třída plná teroristů, tam by sednul ruční granát, rovnou střílet," psal jeden z uživatelů. "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí," reagoval například další.

Za školu se pak postavila celá řada osobností, ale ozvalo se jen minimum politiků. Jednou z výjimek byl tehdejší ministr školství Stanislav Štěch.

ROMEA reagovala na vlnu nenávisti spuštěním kampaně s názvem ONI JE DO PLYNU. MY JE DO ŠKOL!, kterou podpořilo mnoho osobností a organizací. Sbírku pro školu uspořádal i Patrick Zandl. Vybrané finanční prostředky symbolicky předá ROMEA základní škole příští týden.

Přečteno: 974x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Teplice, Policie, Děti, Romské děti , vyšetřování, podezření , NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

Foto: Lukáš Houdek

videoZemřel romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth

4.6.2020 11:40
Ve věku 60 let zemřel dnes v ranních hodinách po krátké nemoci romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváh. Serveru Romea.cz to sdělila jeho rodina.
 celý článek

Dej mu jen podmínku. Koláž Romea.cz

Satirická glosa Františka Kostlána: Ať žije podmínka!

3.6.2020 17:24
Tento týden došly tři soudy ke stejnému posouzení tří různých rasistických trestných činů. Za takové zločiny se u nás i na Slovensku už dlouhá léta nejčastěji udělují podmínečné tresty. A protože trestné činy tohoto charekteru jsou podle práva posuzovány přísněji než jiné, musíme za stejný zločin s podtextem nerasistickým hledat tresty ještě nižší než jsou podmínky. Je mi jasné, že ironie a satirický pohled na věc se k takovým případům příliš nehodí, ale berte to, prosím, jako vyjádření bezmoci a bezradnosti nad rozhodováním středoevropské justice.
 celý článek

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo