romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kauza nenávistných útoků na teplické prvňáčky: Policie vyšetřuje tři podezřelé

30.1.2018 17:45
Fotografie, která vyvolal vlnu rasismus. Obličeje a jména žáků první třídy ZŠ Plynárenská v Teplicích byla pro potřeby článku pro jejich ochranu zakryta.
Fotografie, která vyvolal vlnu rasismus. Obličeje a jména žáků první třídy ZŠ Plynárenská v Teplicích byla pro potřeby článku pro jejich ochranu zakryta.

Policie začala vyšetřovat tři podezřelé osoby, které mají podle ní co do činění s případem nenávistných komentářů a vyhrožováním kvůli fotografii dětí z první třídy teplické základní školy Plynárenská.  Nikdo zatím nebyl obviněn. Jeden z podezřelých je z Plzeňského kraje, další dva pocházejí z Moravskoslezského kraje. Informovala o tom Česká televize.

"V rámci vyšetřování se podařilo ustanovit tři podezřelé osoby. Jednu z nich prověřují tepličtí kriminalisté, další dva případy byly podle místní příslušnosti postoupeny na jiná krajská ředitelství, kde budou pokračovat ve vyšetřování v jejich vlastní kompetenci," sdělil České televizi Daniel Vítek, mluvčí teplické policie.

Vlnu nenávistných reakcí vyvolala fotka prvňáčků z teplické základní školy, kterou zveřejnil Teplický deník loni v listopadu. Ta se pak i vypsanými jmény žáků i učitelek objevila na jedné z nacionalistických stránek, odkud ji často s nenávistnými komentáři sdílely stovky lidí.

"Třída plná teroristů, tam by sednul ruční granát, rovnou střílet," psal jeden z uživatelů. "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí," reagoval například další.

Za školu se pak postavila celá řada osobností, ale ozvalo se jen minimum politiků. Jednou z výjimek byl tehdejší ministr školství Stanislav Štěch.

ROMEA reagovala na vlnu nenávisti spuštěním kampaně s názvem ONI JE DO PLYNU. MY JE DO ŠKOL!, kterou podpořilo mnoho osobností a organizací. Sbírku pro školu uspořádal i Patrick Zandl. Vybrané finanční prostředky symbolicky předá ROMEA základní škole příští týden.

Přečteno: 962x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Teplice, Policie, Děti, Romské děti , vyšetřování, podezření , NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo