romea - logo
29. listopadu 2020 (neděle)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

KDU-ČSL vyhrála senátní volby. Z protiromských kandidátů uspěl Doubrava, naopak Janáčková nebude senátorkou

15.10.2016 16:01
Kandidáti do Senátu: Jaroslav Doubrava, Liana Janáčková a Zdeněk Škromach
Kandidáti do Senátu: Jaroslav Doubrava, Liana Janáčková a Zdeněk Škromach

KDU-ČSL vyhrála letošní senátní volby. Kandidáti s její podporou zvítězili v devíti okrscích, ANO bude mít 3 nové senátory, ČSSD pouze dva podobně jako Severočeši.cz. ODS získala 4 senátorská křesla, ostatní uskupení pak po jednom.

ZVOLENÍ SENÁTOŘI

1 Karlovy Vary: Jan Horník (STAN)
4 Most: Alena Dernerová (S.cz)
7 Plzeň-město: Václav Chaloupek (OPAT)
10 Český Krumlov: Tomáš Jirsa (ODS)
13 Tábor: Jaroslav Větrovský (ANO)
16 Beroun: Jiří Oberfalzer (ODS)
19 Praha 11: Ladislav Kos (KDUSZHPP)
22 Praha 10: Renata Chmelová (KDUPirDP)
25 Praha 6: Jiří Růžička (TOP+STAN)
28 Mělník: Petr Holeček (STAN)
31 Ústí nad Labem: Jaroslav Doubrava (S.cz)
34 Liberec: Michael Canov (STANSLK)
37 Jičín: Tomáš Czernin (TOP+STAN)
40 Kutná Hora: Jaromír Strnad (ČSSD)
43 Pardubice: Miluše Horská (KDUNestr)
46 Ústí nad Orlicí: Petr Šilar (KDU-ČSL)
49 Blansko: Jaromíra Vítková (KDU-ČSL)
52 Jihlava: Miloš Vystrčil (ODSSNKSs)
55 Brno-město: Jan Žaloudík (ČSSD)
58 Brno-město: Jiří Dušek (ANO)
61 Olomouc: Lumír Kantor (KDU-ČSL)
64 Bruntál: Ladislav Václavec (ANO)
67 Nový Jičín: Petr Orel (KDUČSLSZ)
70 Ostrava-město: Zdeněk Nytra (NK)
73 Frýdek-Místek: Jiří Cieńciała (OSNez)
76 Kroměříž: Šárka Jelínková (KDU-ČSL)
79 Hodonín: Anna Hubáčková (KDU-ČSL)

Z kandidátů, které podrobněji sledoval server Romea.cz kvůli jejich protiromským vyjádřením uspěl v Ústí nad Labem současný senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz), který porazil kandidáta hnutí ANO Františka Holešovského. Doubrava získal 6533 hlasů, což činilo 57,89% hlasů.

Naopak Liana Janáčková, která dlouhodobě útočí na Romy, prohrála v Ostravě s nezávislým kandidátem Zdeňkem Nytrou, který získal 6 058 hlasů (51,81%).

Na Mostecku, v souboji dvou senátorů, kteří se před volbami vyjadřovali proti Romům, zvítězila současná senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz). Porazila bývalého hokejistu a někdejšího poslance Jiřího Šlégra (ČSSD), když získala 6 844 hlasů (70,81%).

Naopak v Pardubicích drtivě zvítězila místopředsedkyně Senátu a kandidátka koalice KDU-ČSL a nestraníků Miluše Horská, která se například vyslovila pro vykoupení vepřína na místě bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku. Se ziskem 9 069 hlasů (70,07%) porazila kandidáta hnutí ANO Jaroslava Menšika.

Překvapivě prohrál souboj o místo v Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD), který se v předvolební kampani vyjadřoval proti uprchlíkům. V Hodoníně získal 6 155 a prohrál s kandidátkou KDU-ČSL Annou Hubáčkovou, která získala 13 348 hlasů (68,44%).

Velmi nízká volební účast

Celkově doprovázela 2. kolo senátních voleb velmi malá volební účast. K volebním urnám přišlo pouze 15,4 procenta voličů.

V lokalitách, kde žije vyšší procento Romů byla podle zjištění serveru Romea.cz volební účast ještě menší. Například v mosteckém Chanově přišlo z 835 voličů pouze 7 lidí, volební účast tak nedosáhla ani 1 procento. Všech 7 lidí volilo Alenu Dernerovou.

Podobná účast byla i v litvínovském Janově. Ve volebním okrsku číslo 3 přišlo pouze 6 lidí, v okrsku 4 pak 8 voličů. Volební účast zde byla 1,5 procenta.

V Ostravě Přívoze v jednom z volebních okrsků, kde žijí Romové přišlo z 699 lidí pouze 9 voličů (volební účast 1,29 procenta).

Co se týče celých volebních obvodů, tak nejnižší volební účast byla v Ostravě, Ústí nad Labem a Mostě.

Přečteno: 1884x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Senát, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo