romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kniha Zmizelá věda líčí osudy vědců, kteří zemřeli během holokaustu

Praha, 19.6.2014 10:24, (ROMEA)
Koncentrační tábor Osvěim-Březinka
Koncentrační tábor Osvěim-Březinka

Příběhům českých a moravských vědců židovského původu, kteří se za druhé světové války stali oběťmi holokaustu, se věnuje kniha s názvem Zmizelá věda. Pojednává nejenom o jejich životních osudech ale zejména o vědeckém přínosu. Autoři z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR se zaměřili na 46 vědců a vysokoškolských profesorů, například i těch, kteří patřili do takzvaného Einsteinova smyčcového kvarteta. Včera knihu představili na tiskové konferenci.

Publikace, jež vzešla z mezinárodního grantového projektu z Velké Británie, zatím vyšla jen v angličtině. Historici ale shánějí peníze i na české vydání a uvažují také o on-line verzi.

Doufají, že publikace čtenáře seznámí se životem a prací řady zapomenutých osobností. Zemřely bezprostředně před druhou světovou válkou či během ní ve vyhlazovacích táborech. Byl mezi nimi například známý cestovatel Jiří Baum, filozof a historik Josef Fischer, novinář a literární kritik Kurt Beer Konrad nebo farmakolog Emil Starkenstein či psychiatr a neurolog Erwin Hirsch.

"Emil Starkenstein byl jedním z vědců, kteří se pokusili odjet z protektorátu do Holandska. To bohužel nacistická vojska obsadila a on se jim dostal do rukou. Skončil v Mauthausenu," uvedl historik Antonín Kostlán. Cestovatel Baum se naopak vrátil do Čech dva dny před jejich obsazením a už mu nebylo nikdy dovoleno odjet. Zavražděn byl v Polsku. "Oba se angažovali v odbojových skupinách," zdůraznil.

Ze 46 sledovaných vědců se 33 hlásilo k německé národnosti, ostatní k české. Vyznání měli židovské. "Nicméně všechny to byly moderní osobnosti, které se hlásily k vědeckému světovému názoru a historii českých zemí," řekl Kostlán. Historici se zabývali i tím, jak byla časově rozvržena násilná smrt špičkových intelektuálů a jak umírali.

"Podařilo se nám shromáždit řadu výjimečných příběhů, například historika a novináře Kurta Beera Konráda, který spáchal sebevraždu v Drážďanech v roce 1941 před svou popravou. Jeho dceru pak schovávali pod různými jmény," řekl historik Michal Šimůnek.

Historici vybrali osobnosti, jež dlouhodobě odborně působily v oblasti přírodních věd a medicíny, společenských věd nebo humanitních oborů vyučovaných na tehdejších československých vysokých školách. Shromáždili údaje o téměř všech profesorech a docentech, kteří se stali obětí holokaustu. I s vědci jich byly přibližně dvě stovky.

Kniha má přispět také k osvětlení vědeckého vývoje ve střední Evropě. Po druhé světové válce totiž následoval poválečný odsun německých vědců, a tím konec německé vědy v českých zemích, po roce 1948 čistky mezi českými vědci z politických důvodů a po roce 1968 pak vlna odchodů do exilu.

Přečteno: 454x
 

Kam dál:

Štítky:  

Knihy, Holocaust, VědaHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo