romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Koalice se dohodla na základních principech sociálního bydlení. Stihne se zákon do konce ledna?

12.1.2017 22:28
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)
Úřad vlády ČR (FOTO: Google Maps)

O sociální bydlení se nebude podle připravovaného zákona starat nový úřad, jak to před vánočními svátky navrhlo ministerstvo práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD). Koaliční strany se na dnešním jednání také dohodly, že vstup obcí do systému bude dobrovolný. Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška půjde o pilotní program, pokud se neosvědčí, dostanou obce novelizací normy v sociálním bydlení povinnosti. Stát směrem k obcím počítá s osvětovou kampaní.

Financovat bude sociální bydlení již existující Státní fond rozvoje bydlení při ministerstvu pro místní rozvoj, řekla novinářům po schůzce ministryně Karla Šlechtová (za ANO). S Bartoškem se shodla na tom, že zákon je pro vládní koalici prioritou. Oba v té souvislosti kritizovali ČSSD a ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) za pomalou přípravu normy.

"Naplánujeme harmonogram (schvalování zákona) tak, aby prošel společně s tím, jak ho bude ministerstvo přepracovávat. Bohužel, kdyby nás MPSV poslouchalo již před dvěma lety, nemuseli jsme na tento zákon čekat tak dlouho," uvedl Bartošek. Ani KDU-ČSL ani hnutí ANO podle něj nepřišly v poslední době s novými návrhy, a zdržení vyplynulo pouze z toho, že MPSV jejich připomínky nerespektovalo.

"Žádné Centrum sociálního bydlení, to jsme zcela proti," uvedla Šlechtová s tím, že vítá dohodu. "Primárně využijeme nástrojů, které máme, to znamená fond rozvoje bydlení. Je třeba nezatěžovat lidi novou legislativou. Je důležité, aby stát využil nástrojů, které má k dispozici. Primárně přes ně realizoval svou politiku," doplnil Bartošek.

ANO původně žádalo, aby zapojení obcí do systému bylo povinné. "V tuto chvíli tu je názor, aby dobrovolnost byla pilotní projekt na pouze několik let. S tím jsem schopna souhlasit," uvedla Šlechtová. Problémy v obcích, které se nezapojí do systému, bude ale muset řešit stát, upozornila. Hrozí tak podle ní zneužívání systému a stát bude muset namířit na obce osvětu.

Podle Marksové se dnes zpřesňovala i "cílová skupina". Podle návrhu zákona by na pomoc měly nárok osoby v bytové nouzi. Ty by za přiměřený byt vydávaly přes 40 procent příjmu a po uhrazení nákladů by jim nezůstal ani 1,6násobek životního minima. Týkalo by se to i těch, kdo přes půl roku žijí po azylových domech, ústavech, zdravotnických zařízeních či noclehárnách. Podle ANO by měl být okruh menší, měli by na byty dosáhnout jen ti nejchudší.

Šlechtová také zdůraznila, že ANO nesouhlasí ani s tím, aby sociální bydlení bylo určeno pro všechny, kdo pobírají sociální dávky, například pro všechny samoživitelky či důchodce. "To je milion lidí, na to bychom zruinovali stát," konstatovala s tím, že podle posledního návrhu MPSV by mohlo na sociální bydlení dosáhnout zhruba 118.000 lidí. "My navrhujeme zhruba 50.000 lidí, protože to jsou osoby v bytové nouzi, které nemají takzvané kompetence k bydlení. Nemají byt a nemají takové příjmy, aby si mohly zaplatit nájemné," vysvětlila. Zdůraznila, že ostatním nabízí ministerstvo pro místní rozvoj dotace, například na pečovatelské domy.

ROZHOVOR SE ŠTĚPÁNEM RIPKOU, Platforma pro sociální bydlení

Marksová: V koalici je dohoda na sociálním bydlení, dá se stihnout

Marksová věří, že všechny vládní strany dnes udělaly ústupky a dohodly se na základních principech zákona o sociálním bydlení. Normu je tak možné do voleb schválit. Šéfka resortu bude usilovat ve Sněmovně o zrychlené projednávání.

"Ještě pořád si myslím, že se to dá do voleb stihnout. Je otázka v Poslanecké sněmovně, aby měl zákon nějakou prioritu. Budeme určitě chtít zrychlené projednání. Bude to poslední věc, která tam od nás (z ministerstva práce) půjde," řekla Marksová. Věří, že se koaliční politici dnes na "základních principech" normy dohodli a ustoupili, nyní návrh dopracují právníci a úředníci ministerstev práce a pro místní rozvoj. Zrychleně by ho pak měla projednat i Legislativní rada vlády, míní ministryně.

Podle ní má zákon šanci na přijetí. "Ve chvíli, kdy dávám návrh zákona, s nímž je srozuměn Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv, tak ze své zkušenosti vím, že má skutečně šanci přes celé politické spektrum. Pokud by s ním nesouhlasily, posíláme takový zákon na smrt," podotkla Marksová.

Podle Marksové koaliční partneři pochopili, že sociální bydlení nemůže být pro obce rovnou povinné, ale jen dobrovolné. Po pěti letech se pak dá systém případně vyhodnotit a povinnost mít sociální byty se dá stanovit novelou.

"Není to o tom, že každý z nás má jiný názor, ale jde spíš o vyjasnění, jak to kdo myslí. Sociální bydlení musí být pro všechny, kteří nemají na komerční nájem. Jedná se o seniory, neúplné rodiny, zdravotně postižené. Nemůže být jen pro ty sociálně nejslabší," uvedla Marksová.

Podle ní jsou někteří politici ANO přesvědčeni o tom, že zákon není potřeba a stačila by jen úprava dávek a nynější dotace. "Je zřejmé, že to nestačí. Vidíme, že sociálně vyloučených lokalit přibývá. Zdaleka ne všechny problémy můžeme ošetřit prostřednictvím dávek," dodala ministryně.

Zákon o sociálním bydlení měl podle původních plánů vlády platit od ledna. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil normu za jednu z deseti priorit svého kabinetu do voleb. Osm desítek organizací na pomoc lidem v tísni vyzvalo vládu, aby návrh zákona schválila do konce ledna, jinak se nestihne do voleb přijmout. Ministerstvo práce dostalo k předloze tisíce připomínek.

Přečteno: 2060x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociálně vyloučené lokality, Sociální, sociální bydlení, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo