romea - logo
25. března 2019 (pondělí)
svátek má Marián
Loading
rozšířené vyhledávaní

Komunální volby - Ondřej Provazník: S rasismem se musí naložit nekompromisně. Jde o hrozbu, stejnou jako fašismus

Prostějov, 12.9.2014 12:15, (ROMEA)
Ondřej Provazník, kandidát hnutí ANO v Prostějově.  Foto: Hnutí ANO
Ondřej Provazník, kandidát hnutí ANO v Prostějově. Foto: Hnutí ANO

Ke komunálním volbám jsme připravili seriál krátkých rozhovorů, v nichž se romští kandidáti vyslovují k tomu, proč kandidují. V tomto rozhovoru odpovídá osmnáctiletý Ondřej Provazník, kandidát hnutí ANO v Prostějově.

Měl tu smůlu, že jeho fotografii na předvolebních plakátech ANO někdo popsal rasistickými hesly: „Černá tlama“ a „Nevolit negra“. Vulgární útoky směřovaly i na manažerku hnutí a trojku kandidátky. „Už jsem na policii podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Normální a slušné je tolerovat odlišný názor,“ reagoval na to Ondřej Provazník.

Co byste chtěl v případě zvolení v Prostějově prosadit jako nejdůležitější věc či záměr?

Především nejen já ale i zbytek mých kolegů z ANO bychom začali plnit naše sliby, kterými jsme se občanům zavázali. To znamená, že si posvítíme na transparentní veřejné zakázky. A zařídíme, aby naše město bylo vstřícné pro všechny generace.

Čím konkrétně byste chtěl přispět ke zlepšení soužití Romů a gádžů?

Především tím, že bych se je snažil aktivně zapojit do dění ve městě. Jde mi hlavně o to, aby se přestalo mluvit a začalo se konečně něco dělat. To, co považuji za důležité, je se s romskou obcí u nás v Prostějově scházet, řešit problémy a nabízet konstruktivní řešení. Ať už se jedná o sociální zázemí, získání stabilní práce nebo občanského soužití.

Nedávno někdo popsal vaši fotografii na předvolebním plakátu hnutí ANO rasistickými hesly. Co tomu říkáte? Byl to váš první "kontakt" s rasismem? A co je podle vás třeba s rasismem dělat, jak na něj reagovat?

Co tomu říkám? Snad jen to, že člověk který tohle udělal to nemá v hlavě v pořádku. Považuji to za neetické. S rasismem jako takovým jsem dosud prakticky nesetkal. To, že si někdo občas rýpne, ignoruji. Je to od těch lidí hloupé. Nemám se zač stydět. Umím daleko víc, než někteří lidé a jsem na to hrdý.

S rasismem se musí naložit nekompromisně, neboť je to jedna z hrozeb dnešního světa, stejně jako nacionalismus či fašismus. Měl by být řádně potrestán.

Přečteno: 1231x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komunální volby 2014HLAVNÍ ZPRÁVY

V Rokycanech se 23. 3. 2019 v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí. (FOTO: ROMEA TV)

videoZÁZNAM: 2000 lidí se v Rokycanech rozloučilo s královnou romské hudby Věrou Bílou

22.3.2019 20:51, (AKTUALIZOVÁNO 13:40)
V Rokycanech se dnes v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí, většinou Romů. Obřad v kostele na náměstí začal v 11:00, poté šly a jely stovky lidí na hřbitov na okraji města. Cestou se lidé zastavili u obchodního střediska Žďár, kde zpěvačka sedávala na lavičce a kde chtějí příbuzní a známí vytvořit pietní místo. Na hřbitově hrála desítky minut čtyřčlenná kapela synovce Bílé a houslisty Jiřího Gini. Na závěr uvedl její oblíbené písně včetně moravské Dobrú noc a sladké sny. Zpěv ale podle regulí romských pohřbů nezazněl ani k jedné melodii.
 celý článek

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo