romea - logo
26. září 2018 (středa)
svátek má Andrea
Loading
rozšířené vyhledávaní

Komunální volby - Ondřej Provazník: S rasismem se musí naložit nekompromisně. Jde o hrozbu, stejnou jako fašismus

Prostějov, 12.9.2014 12:15, (ROMEA)
Ondřej Provazník, kandidát hnutí ANO v Prostějově.  Foto: Hnutí ANO
Ondřej Provazník, kandidát hnutí ANO v Prostějově. Foto: Hnutí ANO

Ke komunálním volbám jsme připravili seriál krátkých rozhovorů, v nichž se romští kandidáti vyslovují k tomu, proč kandidují. V tomto rozhovoru odpovídá osmnáctiletý Ondřej Provazník, kandidát hnutí ANO v Prostějově.

Měl tu smůlu, že jeho fotografii na předvolebních plakátech ANO někdo popsal rasistickými hesly: „Černá tlama“ a „Nevolit negra“. Vulgární útoky směřovaly i na manažerku hnutí a trojku kandidátky. „Už jsem na policii podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Normální a slušné je tolerovat odlišný názor,“ reagoval na to Ondřej Provazník.

Co byste chtěl v případě zvolení v Prostějově prosadit jako nejdůležitější věc či záměr?

Především nejen já ale i zbytek mých kolegů z ANO bychom začali plnit naše sliby, kterými jsme se občanům zavázali. To znamená, že si posvítíme na transparentní veřejné zakázky. A zařídíme, aby naše město bylo vstřícné pro všechny generace.

Čím konkrétně byste chtěl přispět ke zlepšení soužití Romů a gádžů?

Především tím, že bych se je snažil aktivně zapojit do dění ve městě. Jde mi hlavně o to, aby se přestalo mluvit a začalo se konečně něco dělat. To, co považuji za důležité, je se s romskou obcí u nás v Prostějově scházet, řešit problémy a nabízet konstruktivní řešení. Ať už se jedná o sociální zázemí, získání stabilní práce nebo občanského soužití.

Nedávno někdo popsal vaši fotografii na předvolebním plakátu hnutí ANO rasistickými hesly. Co tomu říkáte? Byl to váš první "kontakt" s rasismem? A co je podle vás třeba s rasismem dělat, jak na něj reagovat?

Co tomu říkám? Snad jen to, že člověk který tohle udělal to nemá v hlavě v pořádku. Považuji to za neetické. S rasismem jako takovým jsem dosud prakticky nesetkal. To, že si někdo občas rýpne, ignoruji. Je to od těch lidí hloupé. Nemám se zač stydět. Umím daleko víc, než někteří lidé a jsem na to hrdý.

S rasismem se musí naložit nekompromisně, neboť je to jedna z hrozeb dnešního světa, stejně jako nacionalismus či fašismus. Měl by být řádně potrestán.

Přečteno: 1216x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komunální volby 2014HLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

Zemřela Eva Davidová, etnografka s velkým srdcem, které patřilo Romům

25.9.2018 9:39
V pátek 21. září zemřela ve věku 85 let Eva Davidová, etnografka, socioložka, historička umění a také fotografka, která se od poloviny 50. let systematicky věnovala studiu způsobu života a kultury Romů v Čechách, na Moravě a na Slovensku. Poslední rozloučení proběhne pouze v úzkém rodinném kruhu.
 celý článek

Vsrazi Tibora Danihela u soudu. Obžalovaný Milan Brat vypovídá 22. 6. 1998 před táborskou pobočkou Krajského soudu v Českých Budějovicích, kde se z rozhodnutí Nejvyššího soudu znovu projednává smrt sedmnáctiletého Roma Tibora Danihela, který 24. září 1993 utonul v řece Otavě v Písku po útoku skupiny rasistů. (FOTO: ČTK)

Před 25 lety zavraždili rasisté Tibora Danihela. Po soudních tahanicích byla potrestána jen trojice útočníků z osmnácti

24.9.2018 20:47
Píseckému Romovi Tiboru Danihelovi bylo teprve 17 let, když ho 24. září 1993 skupina neonacistů nahnala do řeky Otavy, v níž utonul. Následné soudní líčení s viníky prošlo řadou peripetií od zproštění viny u takřka všech obžalovaných až k vynesení nepodmíněných trestů nad trojicí účastníků. Smrt Tibora Danihela dodnes zůstává jedním z nejznámějších případů rasově motivovaného násilí v Česku.
 celý článek

Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany (FOTO: Pirátská strana)

Ivan Bartoš: Být proti fašismu a rasismu je přeci normální

24.9.2018 20:16
Je to už trochu nuda, nemyslíte? Jako pokaždé před volbami se i letos ve zvýšené míře objevují mé “senzační” fotky s vlajkou Antifašistické akce a v merchi Good Night White Pride, jako kdyby snad být proti rasismu a rasové nadřazenosti bylo něco špatného.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo