romea - logo
10. prosince 2018 (pondělí)
svátek má Julie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Komunální volby - Ondřej Provazník: S rasismem se musí naložit nekompromisně. Jde o hrozbu, stejnou jako fašismus

Prostějov, 12.9.2014 12:15, (ROMEA)
Ondřej Provazník, kandidát hnutí ANO v Prostějově.  Foto: Hnutí ANO
Ondřej Provazník, kandidát hnutí ANO v Prostějově. Foto: Hnutí ANO

Ke komunálním volbám jsme připravili seriál krátkých rozhovorů, v nichž se romští kandidáti vyslovují k tomu, proč kandidují. V tomto rozhovoru odpovídá osmnáctiletý Ondřej Provazník, kandidát hnutí ANO v Prostějově.

Měl tu smůlu, že jeho fotografii na předvolebních plakátech ANO někdo popsal rasistickými hesly: „Černá tlama“ a „Nevolit negra“. Vulgární útoky směřovaly i na manažerku hnutí a trojku kandidátky. „Už jsem na policii podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Normální a slušné je tolerovat odlišný názor,“ reagoval na to Ondřej Provazník.

Co byste chtěl v případě zvolení v Prostějově prosadit jako nejdůležitější věc či záměr?

Především nejen já ale i zbytek mých kolegů z ANO bychom začali plnit naše sliby, kterými jsme se občanům zavázali. To znamená, že si posvítíme na transparentní veřejné zakázky. A zařídíme, aby naše město bylo vstřícné pro všechny generace.

Čím konkrétně byste chtěl přispět ke zlepšení soužití Romů a gádžů?

Především tím, že bych se je snažil aktivně zapojit do dění ve městě. Jde mi hlavně o to, aby se přestalo mluvit a začalo se konečně něco dělat. To, co považuji za důležité, je se s romskou obcí u nás v Prostějově scházet, řešit problémy a nabízet konstruktivní řešení. Ať už se jedná o sociální zázemí, získání stabilní práce nebo občanského soužití.

Nedávno někdo popsal vaši fotografii na předvolebním plakátu hnutí ANO rasistickými hesly. Co tomu říkáte? Byl to váš první "kontakt" s rasismem? A co je podle vás třeba s rasismem dělat, jak na něj reagovat?

Co tomu říkám? Snad jen to, že člověk který tohle udělal to nemá v hlavě v pořádku. Považuji to za neetické. S rasismem jako takovým jsem dosud prakticky nesetkal. To, že si někdo občas rýpne, ignoruji. Je to od těch lidí hloupé. Nemám se zač stydět. Umím daleko víc, než někteří lidé a jsem na to hrdý.

S rasismem se musí naložit nekompromisně, neboť je to jedna z hrozeb dnešního světa, stejně jako nacionalismus či fašismus. Měl by být řádně potrestán.

Přečteno: 1223x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komunální volby 2014HLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Pixabay.com

Ministerstva: Návrh změn v inkluzi odporuje závazkům ČR

6.12.2018 15:08
Některé změny ve vyhlášce o společném vzdělávání dětí ve školách, jak je navrhuje ministerstvo školství, možná nejsou v souladu s mezinárodními úmluvami. Odporují zřejmě i rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Tvrdí to ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo spravedlnosti v připomínkách k návrhu novely. Po ministerstvu školství požadují, aby odstoupilo od záměru omezit současný počet asistentů pedagoga ve třídách a umožnit otevření škol pro lehce mentálně postižené i dětem bez tohoto druhu handicapu.
 celý článek

Tomio Okamura a Miloš Zeman

Hrad neuspěl. Okamurova SPD zůstane ve zprávě o extremismu za rok 2017. Bezpečnostní rada státu ji vzala na vědomí v původním znění

6.12.2018 11:26
Bezpečnostní rada státu (BRS) dnes vzala na vědomí výroční zprávu o extremismu v Česku za rok 2017 v původním znění, které připravilo ministerstvo vnitra. ČTK to sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zprávu nyní může projednat vláda. Média dříve informovala, že projednávání materiálu zdržovaly výhrady Pražského hradu, kterému měly vadit zmínky o hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.
 celý článek

Ilona Ferková (vpravo) a Karolína Ryvolová 4. 12. 2018 během křestu knihy Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa (FOTO: Karolína Telváková, Romea.cz)

videoVIDEO: Jáchym Topol pokřtil novou knihu Ilony Ferkové rumem

5.12.2018 20:28
Včera se v nabitém sále Knihovny Václava Havla (KVH) uskutečnil křest nové knížky Ilony Ferkové, kterou připravilo nakladatelství romské literatury KHER. Soubor deseti povídek v romsko-českém vydání nazvaném Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa pokřtil programový ředitel KVH Jáchym Topol příznačně pro tuto knihu rumem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo