romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Komunista Filip tvrdí, že za drahé vepřové může odkup vepřína v Letech. Statistiky ho usvědčují ze lži!

7.8.2019 18:39
Vojtěch Filip
Vojtěch Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip dnes na Twitteru uvedl, že výkup vepřína v Letech u Písku byl zločin. Tvrdí, že zvyšující se cena vepřového masa je právě důsledkem tohoto výkupu, o kterém rozhodla vláda vedená premiérem Bohuslavem Sobotkou. Na sociálních sítích za svůj výrok sklidil tvrdou kritiku.

"Připomínám všem, kteří se rozčilují nad stále zvyšující se cenou vepřového masa, že vláda ČR vedená B. Sobotkou vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30% naší spotřeby, to byl zločin," napsal předseda KSČM Vojtěch Filip na Twitteru.

 

 

Podle webových stránek firmy AGPI se její současná roční produkce vepřového masa pohybuje cca ve výši 5.600 tun. V roce 2017, když byl schválen výkup vepřína, byla produkce vepřového masa firmy AGPI cca 7.500 tun.

Loňská produkce vepřového masa v celé ČR byla něco málo přes 210.000 tun. Podobná čísla produkce byla i v minulých letech. Znamená to, že firma AGPI se podílí na celkové výrobě vepřového masa asi 3%.

Pokud budeme brát pokles produkce vepřového masa firmy AGPI po uzavření vepřína o 1.900 tun, což je ale pouhá spekulace, tak tento pokles činí pouhé 0,9 procenta produkce vepřového masa.

Podobně malá čísla nám vycházejí i v počtu prasat. V Letech 2017 - 2019 bylo v České republice cca 1,5 milionu prasat. Ve vepříně v Letech bylo před uzavření cca 13 tisíc prasat, tedy asi 0,9 procenta celkové počtu prasat.

Navíc v době odkupu předseda představenstva firmy AGPI uvedl, že firma může stále pokračovat v produkci vepřového masa, protože má ještě další provoz.

Filip navíc lže i v údaji o soběstačnosti v produkci vepřového masa. Prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek v květnu letošního roku uváděl, že podle zvolených parametrů se soběstačnost Česka, pokud jde o vepřové, pohybuje mezi 35 až 50 %.

I další odborníci pak vyvracejí nesmyslný tweet předsedy KSČM a za zdražením vepřového masa vidí jako jeden z faktorů velkou poptávku po dovozu prasat do Číny, kde chovy ve velkém decimuje africký mor.

"Vepřové, které je důležitou položkou jídelníčku čínských domácností, se v nejlidnatější zemi světa stává nedostatkovým zbožím. Příčinou je vybíjení tamních chovů prasat, které souvisí s propuknutím epidemie afrického moru prasat. Početní stav prasat a selat je v Číně nejnižší od roku 2011," upozornil ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. V Číně je podle něj morem prasat nakažena až polovina chovů, ceny vepřového se tam ještě letos mohou zvýšit o polovinu.

Podle organizace Konexe se komunisté, kteří byli umučeni v nacistických koncentracích, musejí po slovech Vojtěcha Filipa otáčet v hrobě. "Pan Filip jistě není úplný hlupák a jistě ví, že cenu vepřového masa v Evropě nezvýšilo ukončení provozu prasečáku v Letech. Spíše populisticky snaží hrát na strunu anticikanismu a protiromské nenávisti," uvedl pro server Romea.cz Miroslav Brož za Konexe.

O výstavbě velkovýkrmny vepřů se rozhodlo na začátku 70. let v době komunistické normalizace. Postaveno bylo deset hal, každá na tisíc kusů a stavba byla dokončena koncem listopadu 1974. O existenci tábora na tomto místě byli zadavatelé stavby, její realizátoři a samozřejmě i místní obyvatelé informováni, nezřídka to byli samotní pamětníci.

Přečteno: 1095x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Extremismus, Rasismus, KSČ, KSČMHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo