romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Komunista Filip tvrdí, že za drahé vepřové může odkup vepřína v Letech. Statistiky ho usvědčují ze lži!

7.8.2019 18:39
Vojtěch Filip
Vojtěch Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip dnes na Twitteru uvedl, že výkup vepřína v Letech u Písku byl zločin. Tvrdí, že zvyšující se cena vepřového masa je právě důsledkem tohoto výkupu, o kterém rozhodla vláda vedená premiérem Bohuslavem Sobotkou. Na sociálních sítích za svůj výrok sklidil tvrdou kritiku.

"Připomínám všem, kteří se rozčilují nad stále zvyšující se cenou vepřového masa, že vláda ČR vedená B. Sobotkou vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30% naší spotřeby, to byl zločin," napsal předseda KSČM Vojtěch Filip na Twitteru.

 

 

Podle webových stránek firmy AGPI se její současná roční produkce vepřového masa pohybuje cca ve výši 5.600 tun. V roce 2017, když byl schválen výkup vepřína, byla produkce vepřového masa firmy AGPI cca 7.500 tun.

Loňská produkce vepřového masa v celé ČR byla něco málo přes 210.000 tun. Podobná čísla produkce byla i v minulých letech. Znamená to, že firma AGPI se podílí na celkové výrobě vepřového masa asi 3%.

Pokud budeme brát pokles produkce vepřového masa firmy AGPI po uzavření vepřína o 1.900 tun, což je ale pouhá spekulace, tak tento pokles činí pouhé 0,9 procenta produkce vepřového masa.

Podobně malá čísla nám vycházejí i v počtu prasat. V Letech 2017 - 2019 bylo v České republice cca 1,5 milionu prasat. Ve vepříně v Letech bylo před uzavření cca 13 tisíc prasat, tedy asi 0,9 procenta celkové počtu prasat.

Navíc v době odkupu předseda představenstva firmy AGPI uvedl, že firma může stále pokračovat v produkci vepřového masa, protože má ještě další provoz.

Filip navíc lže i v údaji o soběstačnosti v produkci vepřového masa. Prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek v květnu letošního roku uváděl, že podle zvolených parametrů se soběstačnost Česka, pokud jde o vepřové, pohybuje mezi 35 až 50 %.

I další odborníci pak vyvracejí nesmyslný tweet předsedy KSČM a za zdražením vepřového masa vidí jako jeden z faktorů velkou poptávku po dovozu prasat do Číny, kde chovy ve velkém decimuje africký mor.

"Vepřové, které je důležitou položkou jídelníčku čínských domácností, se v nejlidnatější zemi světa stává nedostatkovým zbožím. Příčinou je vybíjení tamních chovů prasat, které souvisí s propuknutím epidemie afrického moru prasat. Početní stav prasat a selat je v Číně nejnižší od roku 2011," upozornil ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. V Číně je podle něj morem prasat nakažena až polovina chovů, ceny vepřového se tam ještě letos mohou zvýšit o polovinu.

Podle organizace Konexe se komunisté, kteří byli umučeni v nacistických koncentracích, musejí po slovech Vojtěcha Filipa otáčet v hrobě. "Pan Filip jistě není úplný hlupák a jistě ví, že cenu vepřového masa v Evropě nezvýšilo ukončení provozu prasečáku v Letech. Spíše populisticky snaží hrát na strunu anticikanismu a protiromské nenávisti," uvedl pro server Romea.cz Miroslav Brož za Konexe.

O výstavbě velkovýkrmny vepřů se rozhodlo na začátku 70. let v době komunistické normalizace. Postaveno bylo deset hal, každá na tisíc kusů a stavba byla dokončena koncem listopadu 1974. O existenci tábora na tomto místě byli zadavatelé stavby, její realizátoři a samozřejmě i místní obyvatelé informováni, nezřídka to byli samotní pamětníci.

Přečteno: 1227x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Extremismus, Rasismus, KSČ, KSČMHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo