romea - logo
17. října 2019 (čtvrtek)
svátek má Hedvika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Anticikanismus a nenávistné projevy na internetu jsou hlavními tématy konference, kterou pořádá INACH a ROMEA

18.9.2019 13:28
Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)
Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)

V Praze se uskuteční Výroční konference INACH 2019. Proběhne 30. října v hotelu Belvedere. Tématem konference bude anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí. Pořadatelem akce je organizace INACH ve spolupráci s ROMEA o. p. s. 

V roce 2006 spolupracovala na setkání OSCE (Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) Human Dimension Implementation ve Varšavě organizace INACH s Kontaktním místem pro Romy a Sinty (Contact Point for Roma and Sinti), aby daly skrze internet hlas Romům a Sintům v zemích sdružujících se v OSCE, aby je hájily a vedly veřejnou diplomacii v těchto státech a zvedly zájem o problematiku anticikanismu v online prostředí.

Bohužel ani po 13 letech se situace nezlepšila. Dehumanizace Romů a Sintů, nenávist v online prostředí, pomluvy, urážky a povzbuzování k násilí a vraždě se vyskytují dennodenně. Od té doby, co se anticikanismus považuje za společensky přijatelný, je velmi obtížné s ním v online prostředí bojovat.

Na této konferenci chtějí organizace INACH a ROMEA zmapovat jeho úroveň právě v tomto prostředí a jeho vztah k nenávisti v reálném životě. Navíc se zaměří na dopad politik na mezinárodní orgány a možnosti toho, jak jej v online prostoru efektivně omezit.

Organizace INACH (International Network Against Cyber Hate) byla založena v roce 2002 a spojuje a zmocňuje mezinárodní, národní a lokální organizace a jednotlivce, kteří jsou aktivní při implementaci lidských práv na internetu. Naší misí je podporovat respekt, zodpovědnost a občanství tím, že čelíme kybernetické nenávisti, extremismu a podněcování k násilí v online prostředí a zvyšujeme povědomí o diskriminaci v něm. INACH aktivně posiluje lidská práva a vzájemný respekt k právům a reputaci všech uživatelů internetu prostřednictvím zajištění bezpečného internetu. INACH dlouhodobě spolupracuje s Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE) a v roce 2002 prosadila otázku kybernetické nenávisti do agendy OSCE. To vyústilo ve větší důraz na vztah mezi rasismem, xenofobií a anti-semitistickou propagandou na internetu a činy z nenávisti na pařížském summitu OSCE v červnu 2004. Z

Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje informace o událostech v romském světě a je momentálně nejnavštěvovanějším romským zpravodajským serverem v České republice. Na rozdíl od jiných zpravodajských serverů dává Romea.cz mnohem více prostoru samotným Romům místo toho, aby pouze informovala o tom, co se v romské komunitě děje. Ačkoli se Romea.cz zaměřuje také na české novináře, snaží se dát možnost především mladé generaci poznat Romy z jiné perspektivy než z té, která je v současnosti v českých médiích převažující. Záměrem tohoto zpravodajského serveru je posílit povědomí o romském prostředí v majoritní společnosti, ale zároveň i u Romů samotných a zlepšit tak vztahy mezi těmito skupinami.

K organizaci INACH se ROMEA přidala v roce 2018 a je spolupořadatelem této konference. Registrace k účasti probíhá skrze formulář

PROGRAM:

9:00 – 09:30    Registrace

9:30 – 09:45    Zahájení konference a věnování
                        Vzpomínka na Valeryho Novoselskeho (Suzette Bronkhorst, generální tajemnice INACH a Ronald Eissens, generální ředitel INACH)

9:45 – 10:00    Přivítání od organizací INACH a ROMEA (Zdeněk Ryšavý, ředitel organizace Romea a Philippe Schmidt, předseda INACH)

10:00 - 10:20    Keynote příspěvek: (Jamen Gabriela Hrabáňová, ředitelka organizace European Roma Grassroots Organisations Network, ERGO)

10:20 – 10:40    Prezentace – Monitorovací zpráva občanské společnosti: zjištění ohledně projevů anticikanismu v online prostředí (průzkum provedený Středoevropskou univerzitou se zapojením 90 romských neziskových organizací                                 napříč EU, ve kterém se zkoumal anticikanismus včetně jeho forem v online prostředí)

                          přednáší: Jelena Jovanović, vědecká pracovnice, ERGO 

                          otázky a odpovědi

10:40 – 10:45    Představení workshopů (Ronald Eissens/Suzette Bronkhorst)

10:45 – 11:00    Přestávka na kávu

11:00 – 12:30     Workshopy


Workshop 1: Evropská komise, anticikanismus a nenávistné projevy: dopady politik
     

panel:    Anastasia Crickley, předsedkyně organizace Pavee Point (IRE)
              Ivan Ivanov, ředitel European Roma Information Office (ERIO)

moderátor:   Julia Mozer, referentka komunikace a poradkyně v oblasti nenávistných projevů v CEJI

zpravodaj:    Angela Evenhuis


Workshop 2: Spojitost anticikánského násilí v online a offline prostředí

panel:     Isabela Mihalache, výzkumná pracovnice, European Network against Racism (ENAR)
               Jonathan Mack, politický poradce, Central Council of German Sinti and Roma
               Jonathan Lee, odborník na romská práva a anticikanismus (ERRC)

moderátor:    Javier Sáez, odborník na rovnost a nediskriminaci (Fundación Secretariado Gitano, Španělsko)

zpravodaj:    Claudia Schäfer

12:30 – 14:00     Oběd

14:00                  Shrnutí workshopů (zpravodajové)

14:30 – 14:45     Uvedení do plenární diskuze:  Dan Pavel Doghi, šéf ODIHR Contact Point for Roma and Sinti Issues

14:45 – 15:45     Plenární diskuze: Jak vymýtit anticikanismus  z online prostředí
                           závěrečná poznámka Kláry Kalibové, ředitelka IN IUSTITIA

                           moderuje: Gwendolyn Albert

15:45 – 16:00     Závěrečná část
                           zakončení, rozloučení a výhled do budoucna

**Konference bude částečně tlumočena do češtiny

 

 

Přečteno: 1389x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Konference, Anticiganismus, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo