romea - logo
17. ledna 2020 (pátek)
svátek má Drahoslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Anticikanismus a nenávistné projevy na internetu jsou hlavními tématy konference, kterou pořádá INACH a ROMEA

18.9.2019 13:28
Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)
Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)

V Praze se uskuteční Výroční konference INACH 2019. Proběhne 30. října v hotelu Belvedere. Tématem konference bude anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí. Pořadatelem akce je organizace INACH ve spolupráci s ROMEA o. p. s. 

V roce 2006 spolupracovala na setkání OSCE (Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) Human Dimension Implementation ve Varšavě organizace INACH s Kontaktním místem pro Romy a Sinty (Contact Point for Roma and Sinti), aby daly skrze internet hlas Romům a Sintům v zemích sdružujících se v OSCE, aby je hájily a vedly veřejnou diplomacii v těchto státech a zvedly zájem o problematiku anticikanismu v online prostředí.

Bohužel ani po 13 letech se situace nezlepšila. Dehumanizace Romů a Sintů, nenávist v online prostředí, pomluvy, urážky a povzbuzování k násilí a vraždě se vyskytují dennodenně. Od té doby, co se anticikanismus považuje za společensky přijatelný, je velmi obtížné s ním v online prostředí bojovat.

Na této konferenci chtějí organizace INACH a ROMEA zmapovat jeho úroveň právě v tomto prostředí a jeho vztah k nenávisti v reálném životě. Navíc se zaměří na dopad politik na mezinárodní orgány a možnosti toho, jak jej v online prostoru efektivně omezit.

Organizace INACH (International Network Against Cyber Hate) byla založena v roce 2002 a spojuje a zmocňuje mezinárodní, národní a lokální organizace a jednotlivce, kteří jsou aktivní při implementaci lidských práv na internetu. Naší misí je podporovat respekt, zodpovědnost a občanství tím, že čelíme kybernetické nenávisti, extremismu a podněcování k násilí v online prostředí a zvyšujeme povědomí o diskriminaci v něm. INACH aktivně posiluje lidská práva a vzájemný respekt k právům a reputaci všech uživatelů internetu prostřednictvím zajištění bezpečného internetu. INACH dlouhodobě spolupracuje s Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE) a v roce 2002 prosadila otázku kybernetické nenávisti do agendy OSCE. To vyústilo ve větší důraz na vztah mezi rasismem, xenofobií a anti-semitistickou propagandou na internetu a činy z nenávisti na pařížském summitu OSCE v červnu 2004. Z

Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje informace o událostech v romském světě a je momentálně nejnavštěvovanějším romským zpravodajským serverem v České republice. Na rozdíl od jiných zpravodajských serverů dává Romea.cz mnohem více prostoru samotným Romům místo toho, aby pouze informovala o tom, co se v romské komunitě děje. Ačkoli se Romea.cz zaměřuje také na české novináře, snaží se dát možnost především mladé generaci poznat Romy z jiné perspektivy než z té, která je v současnosti v českých médiích převažující. Záměrem tohoto zpravodajského serveru je posílit povědomí o romském prostředí v majoritní společnosti, ale zároveň i u Romů samotných a zlepšit tak vztahy mezi těmito skupinami.

K organizaci INACH se ROMEA přidala v roce 2018 a je spolupořadatelem této konference. Registrace k účasti probíhá skrze formulář

PROGRAM:

9:00 – 09:30    Registrace

9:30 – 09:45    Zahájení konference a věnování
                        Vzpomínka na Valeryho Novoselskeho (Suzette Bronkhorst, generální tajemnice INACH a Ronald Eissens, generální ředitel INACH)

9:45 – 10:00    Přivítání od organizací INACH a ROMEA (Zdeněk Ryšavý, ředitel organizace Romea a Philippe Schmidt, předseda INACH)

10:00 - 10:20    Keynote příspěvek: (Jamen Gabriela Hrabáňová, ředitelka organizace European Roma Grassroots Organisations Network, ERGO)

10:20 – 10:40    Prezentace – Monitorovací zpráva občanské společnosti: zjištění ohledně projevů anticikanismu v online prostředí (průzkum provedený Středoevropskou univerzitou se zapojením 90 romských neziskových organizací                                 napříč EU, ve kterém se zkoumal anticikanismus včetně jeho forem v online prostředí)

                          přednáší: Jelena Jovanović, vědecká pracovnice, ERGO 

                          otázky a odpovědi

10:40 – 10:45    Představení workshopů (Ronald Eissens/Suzette Bronkhorst)

10:45 – 11:00    Přestávka na kávu

11:00 – 12:30     Workshopy


Workshop 1: Evropská komise, anticikanismus a nenávistné projevy: dopady politik
     

panel:    Anastasia Crickley, předsedkyně organizace Pavee Point (IRE)
              Ivan Ivanov, ředitel European Roma Information Office (ERIO)

moderátor:   Julia Mozer, referentka komunikace a poradkyně v oblasti nenávistných projevů v CEJI

zpravodaj:    Angela Evenhuis


Workshop 2: Spojitost anticikánského násilí v online a offline prostředí

panel:     Isabela Mihalache, výzkumná pracovnice, European Network against Racism (ENAR)
               Jonathan Mack, politický poradce, Central Council of German Sinti and Roma
               Jonathan Lee, odborník na romská práva a anticikanismus (ERRC)

moderátor:    Javier Sáez, odborník na rovnost a nediskriminaci (Fundación Secretariado Gitano, Španělsko)

zpravodaj:    Claudia Schäfer

12:30 – 14:00     Oběd

14:00                  Shrnutí workshopů (zpravodajové)

14:30 – 14:45     Uvedení do plenární diskuze:  Dan Pavel Doghi, šéf ODIHR Contact Point for Roma and Sinti Issues

14:45 – 15:45     Plenární diskuze: Jak vymýtit anticikanismus  z online prostředí
                           závěrečná poznámka Kláry Kalibové, ředitelka IN IUSTITIA

                           moderuje: Gwendolyn Albert

15:45 – 16:00     Závěrečná část
                           zakončení, rozloučení a výhled do budoucna

**Konference bude částečně tlumočena do češtiny

 

 

Přečteno: 1698x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Konference, Anticiganismus, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo