romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Konzervativci a neonacisté svolávají protest proti Prague Pride

Praha, 15.8.2014 11:07, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 20:00)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Proti pochodu hrdosti gayů a leseb, jímž v sobotu vyvrcholí festival Prague Pride, se chystají protestovat konzervativci a neonacisté. Svolávají se k soše svatého Václava na Václavské náměstí v Praze, kde se budou účastníci průvodu řadit. V magistrátním seznamu povolených shromáždění jejich akce dnes ale nebyla. Na klid a pořádek při průvodu bude dohlížet několik stovek policistů.

Festival Prague Pride a karnevalový průvod se v metropoli koná počtvrté. Loni se na cestu Prahou vydalo na 20.000 lidí. Letos se účastníci začnou na Václavském náměstí řadit od 12:00. Vypraví se pak na Letnou. Už na 11:00 se k soše svatého Václava svolávají odpůrci festivalu a pochodu. Jejich akce v seznamu ohlášených ale není.

Pozvánku na sobotní protest u sochy svatého Václava zveřejnila na svém webu konzervativní strana Ne Bruselu - národní demokracie. V textu se o Prague Pride píše jako o perverzním festivalu a o účastnících jako o deviantech. Následuje odkaz na neonacistický server Svobodný odpor, kde se objevovaly i pozvánky na protiromské pochody v severních Čechách.

Předseda Ne Bruselu Adam B. Bartoš v tiskové zprávě uvedl, že festival Prague Pride má politické pozadí a má přispět "k propagaci homosexualismu", rozkladu tradiční rodiny a prosazování práv těch, "kteří trpí sexuálními úchylkami". "V žádném případě neodsuzujeme homosexuály. Důsledně ale odmítáme, aby pod vlivem ideologů, kteří se je snaží zneužít a získat pro své vlastní zájmy, dělali ze své úchylky přednost. Homosexualita by se jako každá nemoc měla léčit, a v tom mají všichni homosexuálové naši plnou podporu," sdělil Bartoš.

Protest u sochy svatého Václava podporují i konzervativci z iniciativy D.O.S.T. Proti festivalu a průvodu vystupovali každý rok. Podle předsedy Petra Bahníka ale nebyli vyslyšeni. Nezbývá jim tedy prý nic jiného, než aby "hledali nové, vhodné a legální způsoby obrany", uvedl Bahník v otevřeném dopise podporovatelům festivalu a politikům, kteří Prague Pride zaštítili. Záštitu poskytl pražský primátor a ministr pro lidská práva. Jaké konkrétní prostředky iniciativa chce zvolit, její předseda ale neupřesnil.

In IUSTITIA nabízí pomoc všem, kteří se setkají s urážkami nebo násilím

Stejně jako v loňském roce nabídne návštěvníkům festivalu své služby poradna Justýna provozovaná organizací In IUSTITIA.

„Všichni účastníci festivalu, kteří se během Prague Pride setkají s homofobními urážkami, nadávkami, šikanou či homofobním násilím, ale i ti, kteří by rádi znali svá práva nebo si chtěli s někým promluvit o své situaci, se mohou obrátit na linku poradny Justýna," řekla serveru Romea.cz ředitelka a zakladatelka In IUSTITIA Klára Kalibová. Linka .  Na telefonním čísle +420 777 187 881, které funguje už od pondělí a bude k dispozici až do neděle 24 hodin denně, získají volající vedle praktických právních a odborných rad ohledně homofobie a boje proti ní v běžném životě také pochopení a případně nabídku dalších navazujících služeb.

„In IUSTITIA se dlouhodobě zaměřuje především na pomoc obětem násilí z nenávisti. Setkáváme se tak běžně s útoky i šikanou kvůli rase, národnosti, vyznání, sociálnímu statusu nebo právě kvůli sexuální orientaci a identitě spolupráce na festivalu je pro nás tedy logickou součástí naší práce,“ říká Klára Kalibová.

V sobotu 16. srpna se In IUSTITIA zúčastní tradičního průvodu Prahou od Václavského náměstí na Letnou. Následně bude možné v rámci JarmarQu v Letenských sadech, na kterém se představí různé organizace podporující Prague Pride a LGBT komunitu, navštívit také stánek in IUSTITIA, kde se mohou návštěvníci seznámit s veškerými službami a aktivitami organizace.

Každoroční průvod Prague Pride historickým centrem Prahy se tedy bude konat v sobotu 16. srpna a účastníci se sejdou pod sochou sv. Václava na Václavském náměstí a ve 13 hodin vyrazí přes Příkopy a Revoluční ulici, dále Řásnovkou na Dvořákovo nábřeží a odtud přes Čechův most schodištěm nahoru na Letnou. Organizátoři v průvodu očekávají minimálně dvacet tisíc lidí jako v loňském roce.

Na festival a pochod homosexuálů se připravuje policie, která chce zajistit klid, pořádek a plynulost provozu. Drobné dopravní komplikace se podle policistů dají očekávat zejména na trase pochodu. "Na tomto opatření se bude podílet několik stovek policistů, a to jak z řad dopravních, pořádkových, tak i kriminalistů. Na místě budou samozřejmě přítomni i členové antikonfliktního týmu," uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Pomáhat budou také strážníci.

ČTK, www.praguepride.cz
Přečteno: 1112x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prague Pride, Neonacismus, PochodHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo