romea - logo
24. června 2019 (pondělí)
svátek má Jan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Konzervativci a neonacisté svolávají protest proti Prague Pride

Praha, 15.8.2014 11:07, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 20:00)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Proti pochodu hrdosti gayů a leseb, jímž v sobotu vyvrcholí festival Prague Pride, se chystají protestovat konzervativci a neonacisté. Svolávají se k soše svatého Václava na Václavské náměstí v Praze, kde se budou účastníci průvodu řadit. V magistrátním seznamu povolených shromáždění jejich akce dnes ale nebyla. Na klid a pořádek při průvodu bude dohlížet několik stovek policistů.

Festival Prague Pride a karnevalový průvod se v metropoli koná počtvrté. Loni se na cestu Prahou vydalo na 20.000 lidí. Letos se účastníci začnou na Václavském náměstí řadit od 12:00. Vypraví se pak na Letnou. Už na 11:00 se k soše svatého Václava svolávají odpůrci festivalu a pochodu. Jejich akce v seznamu ohlášených ale není.

Pozvánku na sobotní protest u sochy svatého Václava zveřejnila na svém webu konzervativní strana Ne Bruselu - národní demokracie. V textu se o Prague Pride píše jako o perverzním festivalu a o účastnících jako o deviantech. Následuje odkaz na neonacistický server Svobodný odpor, kde se objevovaly i pozvánky na protiromské pochody v severních Čechách.

Předseda Ne Bruselu Adam B. Bartoš v tiskové zprávě uvedl, že festival Prague Pride má politické pozadí a má přispět "k propagaci homosexualismu", rozkladu tradiční rodiny a prosazování práv těch, "kteří trpí sexuálními úchylkami". "V žádném případě neodsuzujeme homosexuály. Důsledně ale odmítáme, aby pod vlivem ideologů, kteří se je snaží zneužít a získat pro své vlastní zájmy, dělali ze své úchylky přednost. Homosexualita by se jako každá nemoc měla léčit, a v tom mají všichni homosexuálové naši plnou podporu," sdělil Bartoš.

Protest u sochy svatého Václava podporují i konzervativci z iniciativy D.O.S.T. Proti festivalu a průvodu vystupovali každý rok. Podle předsedy Petra Bahníka ale nebyli vyslyšeni. Nezbývá jim tedy prý nic jiného, než aby "hledali nové, vhodné a legální způsoby obrany", uvedl Bahník v otevřeném dopise podporovatelům festivalu a politikům, kteří Prague Pride zaštítili. Záštitu poskytl pražský primátor a ministr pro lidská práva. Jaké konkrétní prostředky iniciativa chce zvolit, její předseda ale neupřesnil.

In IUSTITIA nabízí pomoc všem, kteří se setkají s urážkami nebo násilím

Stejně jako v loňském roce nabídne návštěvníkům festivalu své služby poradna Justýna provozovaná organizací In IUSTITIA.

„Všichni účastníci festivalu, kteří se během Prague Pride setkají s homofobními urážkami, nadávkami, šikanou či homofobním násilím, ale i ti, kteří by rádi znali svá práva nebo si chtěli s někým promluvit o své situaci, se mohou obrátit na linku poradny Justýna," řekla serveru Romea.cz ředitelka a zakladatelka In IUSTITIA Klára Kalibová. Linka .  Na telefonním čísle +420 777 187 881, které funguje už od pondělí a bude k dispozici až do neděle 24 hodin denně, získají volající vedle praktických právních a odborných rad ohledně homofobie a boje proti ní v běžném životě také pochopení a případně nabídku dalších navazujících služeb.

„In IUSTITIA se dlouhodobě zaměřuje především na pomoc obětem násilí z nenávisti. Setkáváme se tak běžně s útoky i šikanou kvůli rase, národnosti, vyznání, sociálnímu statusu nebo právě kvůli sexuální orientaci a identitě spolupráce na festivalu je pro nás tedy logickou součástí naší práce,“ říká Klára Kalibová.

V sobotu 16. srpna se In IUSTITIA zúčastní tradičního průvodu Prahou od Václavského náměstí na Letnou. Následně bude možné v rámci JarmarQu v Letenských sadech, na kterém se představí různé organizace podporující Prague Pride a LGBT komunitu, navštívit také stánek in IUSTITIA, kde se mohou návštěvníci seznámit s veškerými službami a aktivitami organizace.

Každoroční průvod Prague Pride historickým centrem Prahy se tedy bude konat v sobotu 16. srpna a účastníci se sejdou pod sochou sv. Václava na Václavském náměstí a ve 13 hodin vyrazí přes Příkopy a Revoluční ulici, dále Řásnovkou na Dvořákovo nábřeží a odtud přes Čechův most schodištěm nahoru na Letnou. Organizátoři v průvodu očekávají minimálně dvacet tisíc lidí jako v loňském roce.

Na festival a pochod homosexuálů se připravuje policie, která chce zajistit klid, pořádek a plynulost provozu. Drobné dopravní komplikace se podle policistů dají očekávat zejména na trase pochodu. "Na tomto opatření se bude podílet několik stovek policistů, a to jak z řad dopravních, pořádkových, tak i kriminalistů. Na místě budou samozřejmě přítomni i členové antikonfliktního týmu," uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Pomáhat budou také strážníci.

ČTK, www.praguepride.cz
Přečteno: 1111x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prague Pride, Neonacismus, PochodHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo