Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Koudelka očekává nárůst kyberhrozeb. Extremismus na internetu se rychle rozšiřuje

30. července 2019
Čtení na 2 minuty

Kybernetické hrozby budou narůstat a budou stále vážnějším problémem, předpokládá budoucí vývoj v působnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) její ředitel Michal Koudelka. V nepříliš vzdálené budoucnosti očekává i to, že se bude muset BIS věnovat problému extremismu, především pravicového, řekl Koudelka v rozhovoru, který poskytl ČTK u příležitosti 25. výročí účinnosti zákona o BIS. Kontrarozvědka se bude věnovat každé hrozbě, která se v budoucnu objeví a bude spadat mezi oblasti, jimiž se má podle zákona zabývat, dodal.

Koudelka ČTK řekl, že velmi vážným problémem zůstane riziko terorismu, stejné to bude i s aktivitou cizích zpravodajských služeb proti zájmům ČR. “Kybernetické hrozby budou narůstat a budou stále vážnějším problémem. A já si myslím, že v nepříliš daleké budoucnosti budeme muset čelit problému a věnovat se více problému extremismu, ať už pravicovému nebo levicovému, ale zejména pravicovému,” uvedl. Naznačuje to podle něj dění v okolních zemích. “Obávám se, že dřív nebo později to budeme mít i v ČR a na to se samozřejmě připravujeme,” uvedl.

BIS podle Koudelky dělí rizika na krátkodobá, dlouhodobá a permanentní. “Mezi krátkodobými riziky je na prvním místě zcela jednoznačně riziko islámského terorismu, mezi těmi dlouhodobými riziky aktivity zpravodajských služeb proti zájmům ČR, zejména ruských a čínských. Ta rizika permanentní, to jsou rizika kybernetických útoků na zájmy ČR. Tato třetí oblast v podstatě prochází a je spojena s těmi dvěma předcházejícími,” uvedl.

Poslední veřejná výroční zpráva BIS za rok 2017, která byla publikována loni v prosinci, varovala před ruskou a čínskou špionáží v ČR. “BIS nezaznamenala žádné, z hlediska působnosti, relevantní aktivity zpravodajských služeb dalších států,” stojí ve zprávě.

Koudelka nechtěl říci, co v této oblasti bude obsahovat zpráva za rok 2018. “To se nechte překvapit,” uvedl. BIS se podle něho věnuje všem zpravodajských službám působícím na území ČR proti zájmům a bezpečnosti země. “Zejména ruské služby jsou ve svých aktivitách nejagresivnější a nejaktivnější, proto o nich píšeme více, k tomu se přidávají čínské služby,” dodal Koudelka.

Věnovat se bude BIS všem hrozbám, které se objeví a budou přitom spadat do její zákonné působnosti, uvedl Koudelka. “Pro nás je podstatné především to, že naše práce je jasně daná zákonem, který nám říká, čemu se máme věnovat a na základě informací, které máme, a potenciálních rizik vláda každý rok schvaluje priority činnosti zpravodajské služby pro ten daný rok a tam jsou ta největší rizika jasně popsána,” vysvětlil.

Od roku 1989 se rizika změnila, dodal. “V oblasti terorismu na počátku 90. let, když já přišel do služby, nikdo neznal Al-Káidu, nikdo neznal Islámský stát. Jestli byl nějaký problém, tak to byly palestinské skupiny jako Ahmad Džibríl, abú Nidal, případně libanonský Hizballáh,” uvedl Koudelka. V oblasti kontrašpionáže byly už tehdy problémem ruské zpravodajské služby, nikdo ale podle Koudelky nevnímal hrozbu čínské špionáže.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon