romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Krajní pravice narušila představení v Huse na provázku. Řediteli to připomíná nástup fašismu

28.5.2018 14:20
Zhruba 30 členů hnutí Slušní lidé (v modrých tričkách) stojí na jevišti, kam vtrhli krátce po začátku představení hry Naše násilí a vaše násilí uváděné 26. 5. 2018 v rámci festivalu Divadelní svět v Brně. (FOTO: ČTK)
Zhruba 30 členů hnutí Slušní lidé (v modrých tričkách) stojí na jevišti, kam vtrhli krátce po začátku představení hry Naše násilí a vaše násilí uváděné 26. 5. 2018 v rámci festivalu Divadelní svět v Brně. (FOTO: ČTK)

Necelé tři desítky členů hnutí Slušní lidé narušilo sobotní představení Naše násilí a vaše násilí, které se hrálo v Brně. Krátce po zahájení inscenace vtrhli na jeviště a utvořeným řetězem zabránili hercům v další produkci. To se nelíbilo ostatním divákům, kteří skandovali „Slušní lidé, domů!“. Situaci musel na místě řešit policejní antikonfliktní tým. Narušitelé poté odešli a představení se, přes další pokusy ho zastavit, podařilo odehrát celé.

Narušení představení se očekávalo, neboť hra se svým tématem řadí mezi kontroverzní. Nesouhlas a pobouření členů katolické církve, politiků a dalších lidí vyvolává především finální scéna, kdy herec s trnovou korunou na hlavě sestupuje z kříže z ropných barelů a polonahý znásilňuje muslimku. Díky tomu je představení označováno za rouhačské.

Příslušníci hnutí Slušní lidé hru označili za "úchylárnu: „Na to jeviště jsme se dostali asi po nějakých deseti minutách, protože jsme chtěli vydržet, chtěli jsme se podívat, o čem ta hra je. Od desáté minuty to byl maglajs, perverznosti, takže jsme šli na to jeviště," řekl šéf hnutí Zdeněk Pernica. Ten je trojnásobným mistrem ČR v kickboxu a má bezpečnostní agenturu. Ministerstvo vnitra označilo jeho hnutí za extremistické.

S tím tak zcela nesouhlasí politolog a odborník na extremismus Miroslav Mareš. Podle něj se hnutí Slušní lidé sice řadí k radikální pravici, ovšem dosud není ideologické ukotvené. Proto by jako extremistické hnutí ještě necharakterizoval. Hnutí má dle něj vliv na virtuální prostor i silnou medializaci. Skutečnou podporu však ukáží až nadcházející komunální volby, v které chce hnutí kandidovat.

Ředitel divadla: Nástup fašismu, liknavý přístup policie

Daleko ostřeji svůj postoj charakterizoval ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser, který prohlásil, že sobotní incident v divadle mu připomněl scény z nástupu fašismu. Podle něj chtěli „brněnští náckové“ vzít spravedlnost do svých rukou. To považuje za nebezpečné. Glaser také kritizoval liknavý postup policie, která do divadla vstoupila až po opakovaných žádostech. Podle policejního mluvčího Pavla Švába byli policisté připravení v blízkosti divadla. Neměli informace o násilném jednání.

Případ sobotního narušení inscenace Naše násilí a vaše násilí nakonec skončí před přestupkovou komisí, které kauzu během tohoto týdne předá brněnská policie. Primátor Petr Vokřál (ANO) označil incident v sále Husy na provázku za smutné sbírání předvolebních bodů.

Autorem kontroverzní inscenace Naše násilí a vaše násilí je chorvatský režisér Oliver Frljič. Hru předem odsoudila katolická církev a někteří politici. Frljič patří k respektovaným evropským režisérům, jeho inscenace ale často vyvolávají širší veřejnou debatu o ožehavých otázkách, nebo přímo způsobují skandály. šní lidé narušilo sobotní představení Naše násilí a vaše násilí, které se hrálo v Brně

Přečteno: 975x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

divadlo, Extremismus, Brno, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo