romea - logo
5. prosince 2019 (čtvrtek)
svátek má Jitka
Loading
rozšířené vyhledávaní

Krajní pravice narušila představení v Huse na provázku. Řediteli to připomíná nástup fašismu

28.5.2018 14:20
Zhruba 30 členů hnutí Slušní lidé (v modrých tričkách) stojí na jevišti, kam vtrhli krátce po začátku představení hry Naše násilí a vaše násilí uváděné 26. 5. 2018 v rámci festivalu Divadelní svět v Brně. (FOTO: ČTK)
Zhruba 30 členů hnutí Slušní lidé (v modrých tričkách) stojí na jevišti, kam vtrhli krátce po začátku představení hry Naše násilí a vaše násilí uváděné 26. 5. 2018 v rámci festivalu Divadelní svět v Brně. (FOTO: ČTK)

Necelé tři desítky členů hnutí Slušní lidé narušilo sobotní představení Naše násilí a vaše násilí, které se hrálo v Brně. Krátce po zahájení inscenace vtrhli na jeviště a utvořeným řetězem zabránili hercům v další produkci. To se nelíbilo ostatním divákům, kteří skandovali „Slušní lidé, domů!“. Situaci musel na místě řešit policejní antikonfliktní tým. Narušitelé poté odešli a představení se, přes další pokusy ho zastavit, podařilo odehrát celé.

Narušení představení se očekávalo, neboť hra se svým tématem řadí mezi kontroverzní. Nesouhlas a pobouření členů katolické církve, politiků a dalších lidí vyvolává především finální scéna, kdy herec s trnovou korunou na hlavě sestupuje z kříže z ropných barelů a polonahý znásilňuje muslimku. Díky tomu je představení označováno za rouhačské.

Příslušníci hnutí Slušní lidé hru označili za "úchylárnu: „Na to jeviště jsme se dostali asi po nějakých deseti minutách, protože jsme chtěli vydržet, chtěli jsme se podívat, o čem ta hra je. Od desáté minuty to byl maglajs, perverznosti, takže jsme šli na to jeviště," řekl šéf hnutí Zdeněk Pernica. Ten je trojnásobným mistrem ČR v kickboxu a má bezpečnostní agenturu. Ministerstvo vnitra označilo jeho hnutí za extremistické.

S tím tak zcela nesouhlasí politolog a odborník na extremismus Miroslav Mareš. Podle něj se hnutí Slušní lidé sice řadí k radikální pravici, ovšem dosud není ideologické ukotvené. Proto by jako extremistické hnutí ještě necharakterizoval. Hnutí má dle něj vliv na virtuální prostor i silnou medializaci. Skutečnou podporu však ukáží až nadcházející komunální volby, v které chce hnutí kandidovat.

Ředitel divadla: Nástup fašismu, liknavý přístup policie

Daleko ostřeji svůj postoj charakterizoval ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser, který prohlásil, že sobotní incident v divadle mu připomněl scény z nástupu fašismu. Podle něj chtěli „brněnští náckové“ vzít spravedlnost do svých rukou. To považuje za nebezpečné. Glaser také kritizoval liknavý postup policie, která do divadla vstoupila až po opakovaných žádostech. Podle policejního mluvčího Pavla Švába byli policisté připravení v blízkosti divadla. Neměli informace o násilném jednání.

Případ sobotního narušení inscenace Naše násilí a vaše násilí nakonec skončí před přestupkovou komisí, které kauzu během tohoto týdne předá brněnská policie. Primátor Petr Vokřál (ANO) označil incident v sále Husy na provázku za smutné sbírání předvolebních bodů.

Autorem kontroverzní inscenace Naše násilí a vaše násilí je chorvatský režisér Oliver Frljič. Hru předem odsoudila katolická církev a někteří politici. Frljič patří k respektovaným evropským režisérům, jeho inscenace ale často vyvolávají širší veřejnou debatu o ožehavých otázkách, nebo přímo způsobují skandály. šní lidé narušilo sobotní představení Naše násilí a vaše násilí, které se hrálo v Brně

Přečteno: 953x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

divadlo, Extremismus, Brno, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo