romea - logo
17. února 2020 (pondělí)
svátek má Miloslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Krajní pravice narušila představení v Huse na provázku. Řediteli to připomíná nástup fašismu

28.5.2018 14:20
Zhruba 30 členů hnutí Slušní lidé (v modrých tričkách) stojí na jevišti, kam vtrhli krátce po začátku představení hry Naše násilí a vaše násilí uváděné 26. 5. 2018 v rámci festivalu Divadelní svět v Brně. (FOTO: ČTK)
Zhruba 30 členů hnutí Slušní lidé (v modrých tričkách) stojí na jevišti, kam vtrhli krátce po začátku představení hry Naše násilí a vaše násilí uváděné 26. 5. 2018 v rámci festivalu Divadelní svět v Brně. (FOTO: ČTK)

Necelé tři desítky členů hnutí Slušní lidé narušilo sobotní představení Naše násilí a vaše násilí, které se hrálo v Brně. Krátce po zahájení inscenace vtrhli na jeviště a utvořeným řetězem zabránili hercům v další produkci. To se nelíbilo ostatním divákům, kteří skandovali „Slušní lidé, domů!“. Situaci musel na místě řešit policejní antikonfliktní tým. Narušitelé poté odešli a představení se, přes další pokusy ho zastavit, podařilo odehrát celé.

Narušení představení se očekávalo, neboť hra se svým tématem řadí mezi kontroverzní. Nesouhlas a pobouření členů katolické církve, politiků a dalších lidí vyvolává především finální scéna, kdy herec s trnovou korunou na hlavě sestupuje z kříže z ropných barelů a polonahý znásilňuje muslimku. Díky tomu je představení označováno za rouhačské.

Příslušníci hnutí Slušní lidé hru označili za "úchylárnu: „Na to jeviště jsme se dostali asi po nějakých deseti minutách, protože jsme chtěli vydržet, chtěli jsme se podívat, o čem ta hra je. Od desáté minuty to byl maglajs, perverznosti, takže jsme šli na to jeviště," řekl šéf hnutí Zdeněk Pernica. Ten je trojnásobným mistrem ČR v kickboxu a má bezpečnostní agenturu. Ministerstvo vnitra označilo jeho hnutí za extremistické.

S tím tak zcela nesouhlasí politolog a odborník na extremismus Miroslav Mareš. Podle něj se hnutí Slušní lidé sice řadí k radikální pravici, ovšem dosud není ideologické ukotvené. Proto by jako extremistické hnutí ještě necharakterizoval. Hnutí má dle něj vliv na virtuální prostor i silnou medializaci. Skutečnou podporu však ukáží až nadcházející komunální volby, v které chce hnutí kandidovat.

Ředitel divadla: Nástup fašismu, liknavý přístup policie

Daleko ostřeji svůj postoj charakterizoval ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser, který prohlásil, že sobotní incident v divadle mu připomněl scény z nástupu fašismu. Podle něj chtěli „brněnští náckové“ vzít spravedlnost do svých rukou. To považuje za nebezpečné. Glaser také kritizoval liknavý postup policie, která do divadla vstoupila až po opakovaných žádostech. Podle policejního mluvčího Pavla Švába byli policisté připravení v blízkosti divadla. Neměli informace o násilném jednání.

Případ sobotního narušení inscenace Naše násilí a vaše násilí nakonec skončí před přestupkovou komisí, které kauzu během tohoto týdne předá brněnská policie. Primátor Petr Vokřál (ANO) označil incident v sále Husy na provázku za smutné sbírání předvolebních bodů.

Autorem kontroverzní inscenace Naše násilí a vaše násilí je chorvatský režisér Oliver Frljič. Hru předem odsoudila katolická církev a někteří politici. Frljič patří k respektovaným evropským režisérům, jeho inscenace ale často vyvolávají širší veřejnou debatu o ožehavých otázkách, nebo přímo způsobují skandály. šní lidé narušilo sobotní představení Naše násilí a vaše násilí, které se hrálo v Brně

Přečteno: 973x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

divadlo, Extremismus, Brno, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo