romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Krajní pravice narušila představení v Huse na provázku. Řediteli to připomíná nástup fašismu

28.5.2018 14:20
Zhruba 30 členů hnutí Slušní lidé (v modrých tričkách) stojí na jevišti, kam vtrhli krátce po začátku představení hry Naše násilí a vaše násilí uváděné 26. 5. 2018 v rámci festivalu Divadelní svět v Brně. (FOTO: ČTK)
Zhruba 30 členů hnutí Slušní lidé (v modrých tričkách) stojí na jevišti, kam vtrhli krátce po začátku představení hry Naše násilí a vaše násilí uváděné 26. 5. 2018 v rámci festivalu Divadelní svět v Brně. (FOTO: ČTK)

Necelé tři desítky členů hnutí Slušní lidé narušilo sobotní představení Naše násilí a vaše násilí, které se hrálo v Brně. Krátce po zahájení inscenace vtrhli na jeviště a utvořeným řetězem zabránili hercům v další produkci. To se nelíbilo ostatním divákům, kteří skandovali „Slušní lidé, domů!“. Situaci musel na místě řešit policejní antikonfliktní tým. Narušitelé poté odešli a představení se, přes další pokusy ho zastavit, podařilo odehrát celé.

Narušení představení se očekávalo, neboť hra se svým tématem řadí mezi kontroverzní. Nesouhlas a pobouření členů katolické církve, politiků a dalších lidí vyvolává především finální scéna, kdy herec s trnovou korunou na hlavě sestupuje z kříže z ropných barelů a polonahý znásilňuje muslimku. Díky tomu je představení označováno za rouhačské.

Příslušníci hnutí Slušní lidé hru označili za "úchylárnu: „Na to jeviště jsme se dostali asi po nějakých deseti minutách, protože jsme chtěli vydržet, chtěli jsme se podívat, o čem ta hra je. Od desáté minuty to byl maglajs, perverznosti, takže jsme šli na to jeviště," řekl šéf hnutí Zdeněk Pernica. Ten je trojnásobným mistrem ČR v kickboxu a má bezpečnostní agenturu. Ministerstvo vnitra označilo jeho hnutí za extremistické.

S tím tak zcela nesouhlasí politolog a odborník na extremismus Miroslav Mareš. Podle něj se hnutí Slušní lidé sice řadí k radikální pravici, ovšem dosud není ideologické ukotvené. Proto by jako extremistické hnutí ještě necharakterizoval. Hnutí má dle něj vliv na virtuální prostor i silnou medializaci. Skutečnou podporu však ukáží až nadcházející komunální volby, v které chce hnutí kandidovat.

Ředitel divadla: Nástup fašismu, liknavý přístup policie

Daleko ostřeji svůj postoj charakterizoval ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser, který prohlásil, že sobotní incident v divadle mu připomněl scény z nástupu fašismu. Podle něj chtěli „brněnští náckové“ vzít spravedlnost do svých rukou. To považuje za nebezpečné. Glaser také kritizoval liknavý postup policie, která do divadla vstoupila až po opakovaných žádostech. Podle policejního mluvčího Pavla Švába byli policisté připravení v blízkosti divadla. Neměli informace o násilném jednání.

Případ sobotního narušení inscenace Naše násilí a vaše násilí nakonec skončí před přestupkovou komisí, které kauzu během tohoto týdne předá brněnská policie. Primátor Petr Vokřál (ANO) označil incident v sále Husy na provázku za smutné sbírání předvolebních bodů.

Autorem kontroverzní inscenace Naše násilí a vaše násilí je chorvatský režisér Oliver Frljič. Hru předem odsoudila katolická církev a někteří politici. Frljič patří k respektovaným evropským režisérům, jeho inscenace ale často vyvolávají širší veřejnou debatu o ožehavých otázkách, nebo přímo způsobují skandály. šní lidé narušilo sobotní představení Naše násilí a vaše násilí, které se hrálo v Brně

Přečteno: 983x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

divadlo, Extremismus, Brno, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo