romea - logo
5. července 2020 (neděle)
svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Krajský soud v Českých Budějovicích: Za úmysl zapálit dům obydlený Romy pouze podmínka

České Budějovice, 16.10.2014 13:04, (ROMEA)
Dům, kde žijí romské rodiny, se snažil zapálit opilý muž. Foto: 5plus2
Dům, kde žijí romské rodiny, se snažil zapálit opilý muž. Foto: 5plus2

Krajský soud v Českých Budějovicích dnes zmírnil rozsudek prvoinstančního soudu, který za pokus o žhářský útok na dům obývaný Romy, uložil nepodmíněný trest vězení v délce 2,5 roků. Krajský soud tento trest změnil na podmínku ve stejné délce.

Ke žhářskému útoku došlo loni 14. července, v době protiromských pochodů v jihočeské metropoli. Pachatel čin nedokonal. Obyvatelé domu, kteří si všimli zápachu čerstvě rozlitého paliva na chodníku před domem, stačili podezřelého muže zpacifikovat před tím, než ho mohl zapálit.

"Rozsudek je velké zklamání pro poškozené i pro společnost," okomentoval pro server Romea.cz rozhodnutí soudu zmocněnec poškozených Markus Pape.

Pape rovněž upozornil na to, že si dnes matka útočníka stěžovala, že obyvatelé napadeného domu jejího syna zmlátili. Soudce Slavomír Cirhan však podle Papeho jednoznačně uvedl, že útočník prokazatelně projevoval úmysl zapálit dům a když ho obyvatelé napadli, tak se jednalo o nutnou a legální obranu. Podle soudce nebyl žádný důvod obyvatele domu stíhat.

Podle zmocněnce poškozených Markuse Papeho i krajský soud potvrdil, že se prokázalo, že se obžalovaný dopustil skutku, který je popsán v žalobě.

Přečteno: 2089x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí, Násilí z nenávisti, Útok, Žhářský útok, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo