romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Krajský soud v Českých Budějovicích: Za úmysl zapálit dům obydlený Romy pouze podmínka

České Budějovice, 16.10.2014 13:04, (ROMEA)
Dům, kde žijí romské rodiny, se snažil zapálit opilý muž. Foto: 5plus2
Dům, kde žijí romské rodiny, se snažil zapálit opilý muž. Foto: 5plus2

Krajský soud v Českých Budějovicích dnes zmírnil rozsudek prvoinstančního soudu, který za pokus o žhářský útok na dům obývaný Romy, uložil nepodmíněný trest vězení v délce 2,5 roků. Krajský soud tento trest změnil na podmínku ve stejné délce.

Ke žhářskému útoku došlo loni 14. července, v době protiromských pochodů v jihočeské metropoli. Pachatel čin nedokonal. Obyvatelé domu, kteří si všimli zápachu čerstvě rozlitého paliva na chodníku před domem, stačili podezřelého muže zpacifikovat před tím, než ho mohl zapálit.

"Rozsudek je velké zklamání pro poškozené i pro společnost," okomentoval pro server Romea.cz rozhodnutí soudu zmocněnec poškozených Markus Pape.

Pape rovněž upozornil na to, že si dnes matka útočníka stěžovala, že obyvatelé napadeného domu jejího syna zmlátili. Soudce Slavomír Cirhan však podle Papeho jednoznačně uvedl, že útočník prokazatelně projevoval úmysl zapálit dům a když ho obyvatelé napadli, tak se jednalo o nutnou a legální obranu. Podle soudce nebyl žádný důvod obyvatele domu stíhat.

Podle zmocněnce poškozených Markuse Papeho i krajský soud potvrdil, že se prokázalo, že se obžalovaný dopustil skutku, který je popsán v žalobě.

Přečteno: 2128x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí, Násilí z nenávisti, Útok, Žhářský útok, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo