romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Krajský soud v Českých Budějovicích: Za úmysl zapálit dům obydlený Romy pouze podmínka

České Budějovice, 16.10.2014 13:04, (ROMEA)
Dům, kde žijí romské rodiny, se snažil zapálit opilý muž. Foto: 5plus2
Dům, kde žijí romské rodiny, se snažil zapálit opilý muž. Foto: 5plus2

Krajský soud v Českých Budějovicích dnes zmírnil rozsudek prvoinstančního soudu, který za pokus o žhářský útok na dům obývaný Romy, uložil nepodmíněný trest vězení v délce 2,5 roků. Krajský soud tento trest změnil na podmínku ve stejné délce.

Ke žhářskému útoku došlo loni 14. července, v době protiromských pochodů v jihočeské metropoli. Pachatel čin nedokonal. Obyvatelé domu, kteří si všimli zápachu čerstvě rozlitého paliva na chodníku před domem, stačili podezřelého muže zpacifikovat před tím, než ho mohl zapálit.

"Rozsudek je velké zklamání pro poškozené i pro společnost," okomentoval pro server Romea.cz rozhodnutí soudu zmocněnec poškozených Markus Pape.

Pape rovněž upozornil na to, že si dnes matka útočníka stěžovala, že obyvatelé napadeného domu jejího syna zmlátili. Soudce Slavomír Cirhan však podle Papeho jednoznačně uvedl, že útočník prokazatelně projevoval úmysl zapálit dům a když ho obyvatelé napadli, tak se jednalo o nutnou a legální obranu. Podle soudce nebyl žádný důvod obyvatele domu stíhat.

Podle zmocněnce poškozených Markuse Papeho i krajský soud potvrdil, že se prokázalo, že se obžalovaný dopustil skutku, který je popsán v žalobě.

Přečteno: 2080x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí, Násilí z nenávisti, Útok, Žhářský útok, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo