romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kriminální policie chce letos nabrat posily na boj proti extremismu a terorismu, drogám nebo internetové kriminalitě

19.1.2016 15:37
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Česká kriminální policie chce letos přijmout 362 nových členů. Posílit chce hlavně týmy, které se zaměřují na internetovou kriminalitu, drogy nebo terorismus. Novinářům to dnes řekl náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. U policie nyní slouží zhruba 40.000 lidí, v plánu je rozšíření policejního sboru na 44.000 členů.

Podle Laubeho chce letos policie nabrat 92 policistů zaměřujících se na internetovou kriminalitu, 90 na boj proti drogové kriminalitě nebo 40 policistů proti terorismu a extremismu. "Tuto strukturu musíme velmi posílit vhledem k tomu, co se děje v okolním světě," řekl Laube. Dalších 100 nových policistů by se mělo zabývat hospodářskou kriminalitou a 40 analýzou dat. Do jednotlivých krajů republiky by mělo jít 236 policistů, 126 by jich pak mělo působit v celostátních útvarech.

Policie by letos chtěla dokončit speciální útvar proti kybernetické kriminalitě, který spadá pod Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Kybertým bude mít dvě oddělení. Jedno se podle Laubeho bude zabývat nejzávažnější kriminalitou a hackerskými útoky, druhé bude pomáhat ostatním útvarům nebo spolupracovat se zahraničními kolegy. Podle Laubeho by měli být v útvaru lidé od policie, najít chce i specialisty mimo policii.

"Tipujeme kolegy na vysokých školách," podotkl Laube. Na zájem vysokoškoláků jej prý upozornili rektoři škol. "Ne každý je motivován pouze penězi," podotkl také Laube.

Podle něj kyberútvar formálně vznikne od 1. dubna, neformálně ale už funguje. Zabývá se třeba hackerskými útoky na e-mailovou schránku premiéra. Kolik má útvar zatím lidí, Laube nechtěl uvádět.

Policie chce v příštích pěti letech nabrat 4000 nových lidí. Posil se kromě kriminálních útvarů má dočkat třeba dopravní i cizinecká policie. Zvýšení počtu policistů je reakcí na migrační krizi, nárůst extremismu, terorismu nebo kybernetické kriminality. Plánované posílení policie vyjde na 8,3 miliardy korun. Vyplývá to koncepce rozvoje policie v letech 2016-2020. Rozvojový dokument ještě neschválila vláda.

Přečteno: 795x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Kriminalita, Drogy, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo