romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

„Mám hodně snů", říká fotograf Ladislav Rostaš. Chystá charitativní výstavu, která podpoří dětské domovy

19.7.2022 12:16
Ladislav Rostaš (FOTO: Archiv L. Rostaše)
Ladislav Rostaš (FOTO: Archiv L. Rostaše)

Od tří do osmnácti let žil v dětském domově ve Vysoké Peci. Původně se chtěl stát zahradníkem, pak ale objevil kouzlo fotografie. Dnes Ladislav Rostaš (23) bydlí v Chomutově a chystá charitativní výstavu svých snímků pro Nadační fond Veroniky Kašákové a spolek Hvězdy dětem, která bude zahájena v září v Praze. 

„Že mě baví fotit, jsem zjistil asi ve dvanácti. Měl jsem malý foťáček a pak i foťák v mobilu, fotil jsem všechno, rostliny, krajiny, lidi, výlety,“ vzpomíná Láďa. Ve stejném dětském domově vyrůstala i pozdější modelka a finalistka soutěže Česká Miss 2014 Veronika Kašáková. 

„S Veronikou jsme zůstali v kontaktu. Její nadační fond ve spolupráci s Fotolabem mi daroval mou první zrcadlovku a díky spolupráci se svatebním salonem Delta pak i první notebook na zpracovávání fotografií,“ přibližuje Láďa momenty, které ho posunuly vpřed v cestě za jeho snem stát se profesionálním fotografem. 

Projekt fondu s trefným názvem Restart mu ale pomohl i s překonáním nelehkého období odchodu z dětského domova.  „Nejprve to bylo hlavně bydlení, vyřídit úřady, zařídit byt. Využil jsem i nabídku kouče, který mi pomáhal při startu života mimo domov. Jsem za všechnu tu pomoc velice vděčný,“ říká Ladislav.

Láďův první lepší fotoaparát, který tehdy díky Veronice získal, už sice nahradil novější přístroj – ten původní ale válet v šuplíku nenechal. Po čase ho poslal dál, do dětského domova v Chebu, kde ho s radostí přijala další nadějná zájemkyně o fotografování Natálka. 

Ondřej Ruml (FOTO: Ladislav Rostaš)

Podpořit další děti

Dalším, kdo Láďovi pomohl vydat se vstříc jeho vysněné kariéře, byl ArteFond Jiřího Mádla, který spravuje organizace Yourchance a který se na podporu talentů v dětských domovech přímo zaměřuje. Fond Láďovi věnoval profesionálnější fotoaparát a zároveň mu nabídl spolupráci. „Fotím na akcích, na které mě Jirka Mádl pozve, na různých premiérách nebo natáčení, nedávno jsem fotil třeba jednu talkshow,“ vysvětuje Ladislav.

Jiří Mádl bude také jednou z osobností, jejichž portréty se v září objeví na Láďově charitativní výstavě, která se uskuteční 20. září od 18 hodin v pražské kavárně Kafe Pragovka. Kdo zavítá, může se těšit na Evu Josefíkovou, Ondřeje Rumla, Natálii Grossovou, Báru Jánovou nebo třeba Raye Korantenga a další – kromě jejich vystavených fotografií bude možné je potkat i osobně na slavnostní vernisáži.

Tato výstava navíc nebude jeho první – s tvorbou mladého talentu se mohli návštěvníci seznámit už v Jirkově, Chomutově nebo v Praze –, ale bude první prodejní. Ladislav by rád výtěžkem podpořil nadaci Veroniky Kašákové a spolek Hvězdy dětem, a vrátil tak dalším dětem trochu z podpory, které se dostalo jemu. Charitativní výstavu, jejíž výtěžek poputuje organizacím pomáhajícím dětem, by rád uspořádal každý rok.

Portrét (FOTO: Ladislav Rostaš)

Svatby a celebrity

Kromě portrétování známých tváří působí Ladislav i jako svatební fotograf. „Je to i trochu adrenalin, snažím se zachytit všechny důležité chvíle, ale baví mě fotit i momentky,“ říká. Jen za letošní rok ho na fotografování svatby pozvalo 24 párů budoucích novomanželů. 

Obchodního ducha v něm posílila i účast na Letním podnikatelském kempu Nadace ZET, který absolvoval čerstvě po odchodu z dětského domova. „Mám hodně snů a chtěl bych toho v životě hrozně moc dokázat. Rád bych byl úspěšný a známý, časem měl třeba i vlastní ateliér,“ přibližuje. Do budoucna přemýšlí i o odbornějším doplnění vědomostí, které si zatím vyhledává jako samouk.  „Nevzdávejte se a nebojte se jít za svými sny,“ vzkazuje na závěr všem dětem a mladým lidem Ladislav.   
 
 

Článek vyšel v časopise Romano voďi. Objednat si ho můžete pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

 

 

Přečteno: 540x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, Romano voďi 2022, RV 1/2022, fotografie, Dětské domovy, Talent, umělecHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo