romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lektorky organizace ROMEA školily policejní specialisty pro práci ve vyloučených lokalitách

11.2.2016 9:51
V Berouně proběhly další z řad vzdělávacích seminářů připravující policisty práci s romskou menšinou. Foto: Romea.cz
V Berouně proběhly další z řad vzdělávacích seminářů připravující policisty práci s romskou menšinou. Foto: Romea.cz

V Berouně se ve dnech 8.−10. února uskutečnily další z řady přednášek, které připravují šedesát policistů ze čtyř krajů, v nichž se nachází vyšší počet sociálně vyloučených lokalit, pro práci s romskou menšinou. Cílem pilotního vzdělávacího projektu je zavádět do terénu policisty z obvodních oddělení se znalostí romského prostředí, která jim umožní navázat oboustranně přínosnou komunikaci.

Jedná se už o několikátý seminář, na kterém se policisté seznamují s nevládními neziskovými organizacemi, jejich programy a projekty, s možností navázání kontaktů do budoucna. O předlužení a sociálních službách pro sociálně ohrožená místa tentokrát hovořil Jan Černý ze společnosti Člověk v tísni, o aktivitách neziskových organizací v sociálně vyloučených lokalitách informovali také zástupci organizací DROM Brno nebo Vzájemné soužití z Ostravy.

Na programu se podílela i organizace ROMEA, jejíž lektorky Karolína Ryvolová a Renata Berkyová v úvodu přednášky účastníkům oživily rozdělení subetnických skupin Romů a společně pak určovali, jaká příjmení jsou pro tyto skupiny typická. Policisté prokázali znalost prostředí, ve kterém se denně pohybují, a přiradit jim je nečinilo potíže.

Znalost romského prostředí je klíčová

Následně lektorky policisty podrobně seznámily s pojmy romipen, paťiv a ladž, tedy s konceptem rituální čistoty, který, často na nevědomé bázi, může negativně ovlivňovat navázání a průběh komunikace. Například pokud policisté nerozpoznají pravidla společenské hierarchie, kterými se ta která komunita řídí.

Se specifiky romského etnolektu češtiny a jeho významem pro romskou komunitu se pojila videoukázka, na níž si policisté mohli prakticky ověřit zmíněná jazyková pravidla a jak se mohou promítnou v komunikační situaci. Policistka působící v Janově svým zážitkem potvrdila, že etnolekt policistům stěžuje správné porozumění situaci: "Nikdy jsem úplně nepochopila, co tím ty kluci myslí. Teď už je mi jasné, jaká nedorozumění mohou vzniknout například kvůli špatně použité pádové předložce. Romští mluvčí si však takovéto mluvnické chyby neuvědomují, protože nebyl nikdo, kdo by je na ně upozornil. A mně zase dosud nikdo nevysvětlil, jak rozdílná gramatická pravidla češtiny a romštiny mohou v důsledku změnit význam řečeného."

Na závěr policisté společně s lektorkami vytvořili seznam profesně úspěšných Romů, které znají ze svého okolí. Mezi těmito jmény zazněla i jména přítomných romských kolegů. Právě tito policisté často výklad lektorek potvrdili a doplnili svými osobními zážitky. "Ze vzájemné interakce bylo zřejmé, že se na sebe mohou přítomní policisté spolehnout a že si svých romských kolegů váží. Je to možná způsobné tím, že sami ze své zkušenosti policistů dobře vědí, jaké to je čelit předsudkům společnosti," shrnuje své pocity Renata Berkyová.

Lektorky rovněž kvitovaly, že se posluchači pozorně zajímali o předestřená témata, spontánně reagovali a jednoznačně prokazovali, že do problematiky mají vhled a hlavně že o ni mají zájem: "Několikrát nás mile překvapilo, že z auditoria zaznívaly trefné dotazy, které svědčily o tom, že policisté přesně vědí, jak která komunikační situace může nastat, a chtěli poradit s praktickým postupem jejího řešení. Z jejich postřehů bylo evidentní, že si uvědomují širší souvislosti," podotkla Karolína Ryvolová.

Policisté sbírají zkušenosti i v zahraničí

Specialisty pro práci s menšinami používá například slovenská policie, bohaté zkušenosti s komunitními policisty mají také v Británii. Jedním z partnerů projektu je právě Policejní sbor hrabství Cambridge, a tak se součástí přípravy českých specialistů vloni stala stáž právě u tohoto sboru. Kromě těchto zkušeností poskytla britská policie také metodické materiály k zavádění policejních specialistů v České republice.

Pilotní projekt „Zavádění policejních specialistů pro práci s minoritou Romů v sociálně vyloučených lokalitách“ s rozpočtem 16,5 milionu korun je z 80 procent financován z Norských fondů. Zahájen byl na podzim a skončit by měl v dubnu letošního roku. Školeni jsou styční důstojníci a policejní specialisté z Ústeckého, Karlovarského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje, kteří by se měli stát prostředníky mezi Romy a policií, resp. většinovou společností.

"Po ukončení projektu bude následovat pětileté období, kdy musí být zajištěna jeho udržitelnost. To znamená, že vyškolení policisté musejí fungovat podle nastavených parametrů. Ale předpokládáme, že i potom funkce specialisty neskončí, ba naopak na základě zkušeností z pilotního projektu budou specialisté zaváděni do celé policie, do všech ostatních krajů," uvedl Václav Vlček z ředitelství služby pořádkové policie.

Přečteno: 1973x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, seminář, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo