romea - logo
7. července 2020 (úterý)
svátek má Bohuslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.

"Ocenění mě opravdu potěšilo a velmi si ho vážím. Navíc je to ocenění od LGBT komunity a to potěší dvojnásob," uvedl pro server Romea.cz David Tišer, díky jehož neúnavné snaze v roce 2014 poprvé v průvodu Prague Pride jel také romský alegorický vůz

Není to první ocenění, které David Tišer získal. Letos mu Nadace Charty 77 udělila prestižní Cenu Františka Kriegla za práva Romů, bezdomovců a sociálně vyloučených.

"Díky oceněním a následným mediálním výstupům se více mluví o problematice vícenásobné diskriminace a to je skvělé," řekl pro server Romea.cz Tišer.

V rozhovoru pro Respekt David Tišer říká, že každým rokem přibývá Romů, kteří překračují tabu homosexuality v romské komunitě a hlásí se k LGBT. Roste i počet heterosexuálních romských rodin, které se nebojí vyjádřit menšině v menšině - LGBT Romům a Romkám - svou podporu. Je to i díky právě snaze Davida Tišera a týmu jeho spolupracovníků.

"Hlavně jsme započali veřejnou debatu. Provozujeme také poradnu, máme konzultanty v krajích, kteří mohou pomáhat okamžitě na místě a máme i LGBT osobnosti, které se konečně přestaly stydět a veřejně vystupují jako profíci v jejich oboru a zároveň jako členové naší komunity, třeba Jan Bendig nebo Jaroslav Barczi. V neposlední řadě teď vyjednáváme o zahrnutí romské LGBT menšiny do strategie romské integrace, což je vládní dokument - a zřejmě to vyjde," vysvětlil Tišer v rozhovoru pro Respekt.

David Tišer (1984) původně z Plzně (nyní působí v Praze) se už od svého útlého mládí snaží zlepšovat obraz Romů ve společnosti, přednáší o Romech a jejich kultuře, prosazuje uchování romského jazyka, intenzivně se angažuje ve snaze o zlepšování vzájemného soužití. Jako první Rom u nás a první Rom vůbec se stal představitelem a statečným obhájcem práv LGBT minorit. Bojuje proti stereotypům jak na straně majority, tak uvnitř romských komunit, kde je odlišná sexuální orientace vnímána ještě výrazně konzervativněji a vyhroceněji než v majoritě. Jako aktivista vystupoval také za likvidaci vepřína v Letech u Písku a jiných občansko-právních kauzách.

Pochodu hrdosti přibývá podporovatelů

Duhový pochod, jímž vrcholí týdenní festival s tématikou LGBT Prague Pride, se konal poprvé v roce 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé reakce konzervativců, podle nichž byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala "ideologii homosexualismu". Pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něhož bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. Protesty v dalších letech slábly. Podle organizátorů naopak přibývá každý rok návštěvníků akce. Zatímco na první ročník dorazilo 25000 lidí a do průvodu se zapojilo 8000 z nich, loni to bylo 92 000 lidí a v průvodu z nich šlo 40000, uvedli pořadatelé.

Průvod se dvěma desítkami alegorických vozů se začne řadit v horní části Václavského náměstí od 11:30. O hodinu později vyrazí ulicí Na Příkopě k náměstí Republiky. Odtud bude pokračovat Revoluční a Řásnovkou přes Dvořákovo nábřeží a Čechův most ke schodům a po nich nahoru na Letnou, kde bude následovat hudební program. Rodiče s malými dětmi či lidé s pohybovými potížemi se mohou na letenskou pláň svézt od Občanské plovárny zdarma autobusem.

V průvodu nebude chybět padesátimetrová duhová vlajka. Dav bude rozdělený do několika zón. Do tiché se budou moci zařadit rodiny s dětmi či majitelé psů. Na začátku bude bílá zóna iniciativy Jsme fér, která prosazuje manželství pro všechny. Lidé půjdou v bílém, tedy ve svatebním, popsala Rambousková. Na trasu se chystají vydat také diplomaté z 11 zemí. Vedoucí diplomatických misí 16 států podepsali společné prohlášení za rovná práva pro LGBT. Pražský magistrát letos poprvé vyvěsil na podporu festivalu duhovou vlajku.

Na Letné začne od 14:00 hudební program, odehraje se na čtyřech pódiích. Zájemci budou moci festivalové dění sledovat i z výšky z ruského kola. Konat se bude jarmark neziskových organizací. Do 21:00 bude možné nechat si zdarma udělat testy na AIDS a další choroby. Podrobnější informace k průvodu zveřejní pořadatelé v pátek.

Přečteno: 1099x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lgbt, Prague Pride, průvod, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo