romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.

"Ocenění mě opravdu potěšilo a velmi si ho vážím. Navíc je to ocenění od LGBT komunity a to potěší dvojnásob," uvedl pro server Romea.cz David Tišer, díky jehož neúnavné snaze v roce 2014 poprvé v průvodu Prague Pride jel také romský alegorický vůz

Není to první ocenění, které David Tišer získal. Letos mu Nadace Charty 77 udělila prestižní Cenu Františka Kriegla za práva Romů, bezdomovců a sociálně vyloučených.

"Díky oceněním a následným mediálním výstupům se více mluví o problematice vícenásobné diskriminace a to je skvělé," řekl pro server Romea.cz Tišer.

V rozhovoru pro Respekt David Tišer říká, že každým rokem přibývá Romů, kteří překračují tabu homosexuality v romské komunitě a hlásí se k LGBT. Roste i počet heterosexuálních romských rodin, které se nebojí vyjádřit menšině v menšině - LGBT Romům a Romkám - svou podporu. Je to i díky právě snaze Davida Tišera a týmu jeho spolupracovníků.

"Hlavně jsme započali veřejnou debatu. Provozujeme také poradnu, máme konzultanty v krajích, kteří mohou pomáhat okamžitě na místě a máme i LGBT osobnosti, které se konečně přestaly stydět a veřejně vystupují jako profíci v jejich oboru a zároveň jako členové naší komunity, třeba Jan Bendig nebo Jaroslav Barczi. V neposlední řadě teď vyjednáváme o zahrnutí romské LGBT menšiny do strategie romské integrace, což je vládní dokument - a zřejmě to vyjde," vysvětlil Tišer v rozhovoru pro Respekt.

David Tišer (1984) původně z Plzně (nyní působí v Praze) se už od svého útlého mládí snaží zlepšovat obraz Romů ve společnosti, přednáší o Romech a jejich kultuře, prosazuje uchování romského jazyka, intenzivně se angažuje ve snaze o zlepšování vzájemného soužití. Jako první Rom u nás a první Rom vůbec se stal představitelem a statečným obhájcem práv LGBT minorit. Bojuje proti stereotypům jak na straně majority, tak uvnitř romských komunit, kde je odlišná sexuální orientace vnímána ještě výrazně konzervativněji a vyhroceněji než v majoritě. Jako aktivista vystupoval také za likvidaci vepřína v Letech u Písku a jiných občansko-právních kauzách.

Pochodu hrdosti přibývá podporovatelů

Duhový pochod, jímž vrcholí týdenní festival s tématikou LGBT Prague Pride, se konal poprvé v roce 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé reakce konzervativců, podle nichž byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala "ideologii homosexualismu". Pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něhož bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. Protesty v dalších letech slábly. Podle organizátorů naopak přibývá každý rok návštěvníků akce. Zatímco na první ročník dorazilo 25000 lidí a do průvodu se zapojilo 8000 z nich, loni to bylo 92 000 lidí a v průvodu z nich šlo 40000, uvedli pořadatelé.

Průvod se dvěma desítkami alegorických vozů se začne řadit v horní části Václavského náměstí od 11:30. O hodinu později vyrazí ulicí Na Příkopě k náměstí Republiky. Odtud bude pokračovat Revoluční a Řásnovkou přes Dvořákovo nábřeží a Čechův most ke schodům a po nich nahoru na Letnou, kde bude následovat hudební program. Rodiče s malými dětmi či lidé s pohybovými potížemi se mohou na letenskou pláň svézt od Občanské plovárny zdarma autobusem.

V průvodu nebude chybět padesátimetrová duhová vlajka. Dav bude rozdělený do několika zón. Do tiché se budou moci zařadit rodiny s dětmi či majitelé psů. Na začátku bude bílá zóna iniciativy Jsme fér, která prosazuje manželství pro všechny. Lidé půjdou v bílém, tedy ve svatebním, popsala Rambousková. Na trasu se chystají vydat také diplomaté z 11 zemí. Vedoucí diplomatických misí 16 států podepsali společné prohlášení za rovná práva pro LGBT. Pražský magistrát letos poprvé vyvěsil na podporu festivalu duhovou vlajku.

Na Letné začne od 14:00 hudební program, odehraje se na čtyřech pódiích. Zájemci budou moci festivalové dění sledovat i z výšky z ruského kola. Konat se bude jarmark neziskových organizací. Do 21:00 bude možné nechat si zdarma udělat testy na AIDS a další choroby. Podrobnější informace k průvodu zveřejní pořadatelé v pátek.

Přečteno: 1072x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lgbt, Prague Pride, průvod, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo