romea - logo
7. března 2021 (neděle)
svátek má Tomáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

LEV 21 jde do voleb spolu s extremistickou DSSS. Romští členové strany se spoluprací nesouhlasí

25.5.2016 14:32, (AKTUALIZOVÁNO)
Tomáš Vandas a Jiří Štěpánek, na jedné z demonstrací DSSS.  Foto: František Kostlán
Tomáš Vandas a Jiří Štěpánek, na jedné z demonstrací DSSS. Foto: František Kostlán

Spolupráce stran Národní socialisté – LEV 21 a Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), která byla poprvé oznámena na letošní prvomájové demonstraci DSSS v Ústí nad Labem, bude tématem i zítřejší tiskové konference v sídle krajské organizace LEV 21 v Ústí nad Labem. Vedle Petra Bendy, bývalého poslance a někdejšího předsedy severočeské ČSSD, který aktuálně stranu z pozice místopředsedy vede, na ní vystoupí i předseda extremistické DSSS Tomáš Vandas.

Ten bude v říjnových volbách kandidovat na post senátora na Ústecku. Obě strany pak půjdou do podzimních krajských a senátních voleb společně. Za NS-LEV21 přitom v minulosti kandidovali i Romové a i v současnosti se stranou spolupracují.

„Jsem Rom a nikdy nepůjdu do spolupráce s Dělnickou stranou,“ řekl pro server Romea.cz předseda okresní rady českolipské buňky NS – LEV 21 Miroslav Jano. O spolupráci obou stran se podle svých slov dozvěděl dnes. „Za Českou Lípu mohu říci, že se nám takové spojenectví rozhodně nelíbí. Příští týden máme konferenci v Praze, kde naše stanovisko přednesu,“ uvedl.

Krajně pravicová a silně nacionalistická DSSS, známá svou protiromskou rétorikou a svoláváním protiromských protestů, se v posledním roce zaměřila také na téma uprchlické krize. Za stranu, která vznikla po soudním rozpuštěním své předchůdkyně Dělnické strany (DS) před pěti lety, bude v podzimních volbách kandidovat mimo jiné i Vlastimil Pechanec odsouzený za rasistickou vraždu Roma Otty Absolona ve Svitavách.

Jak pro server Echo24 uvedla další z představitelek buňky LEV 21 v České Lípě, místopředsedkyně Hana Janová, za spojením obou stran v Ústeckém kraji by mohla být snaha ústecké organizace LEV 21 zaplnit kandidátní listinu ať už s pomocí kohokoliv. Spojení s DSSS i podle Janové nepřipadá pro její buňku v úvahu. Většinu členů českolipské pobočky představují právě Romové.

„NS – Lev 21 Česká Lípa do voleb s DSSS nepůjde a ani o tom neuvažuje. Dnes na setkání s krajským předsedou v Liberci dohodneme další postup. Do toho, co je dojednané v ústeckém kraji se vměšovat nemůžeme,“ potvrdil pro server Romea.cz vyjádření svých kolegů i předseda místní organizace v České Lípě Stanislav Vondráček. 

Přečteno: 2087x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, DSSS, Volby, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Pavla Svrčinová a vtip, který sdílela na svém facebookovém profilu. (Koláž: Romea.cz)

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip

5.3.2021 20:05
Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za sdílení rasistického vtipu na svém facebookovém profilu. Svrčinovou kontaktovala s žádostí o vysvětlení vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Budoucí hlavní hygienička se podle Válkové v telefonickém rozhovoru za celou věc omluvila a požádala zmocněnkyni o přeposlání její omluvy všem členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

František Lízna (FOTO: repro Česká televize)

Umřel páter František Lízna, který se zastával Romů. Je důležité, aby neztratili svůj romipen, říkával

5.3.2021 14:55
Ve čtvrtek večer zemřel katolický kněz a někdejší chartista František Lízna (79). Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil jezuita Jan Regner. Lízna byl člověkem se srdcem na dlani, dlouho pomáhal Romům a lidem z okraje společnosti vůbec. Dlouhou poutí se vyléčil z rakoviny, v poslední době si stěžoval na plicní embolii, nakonec podlehl koronaviru.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoZÁZNAM VYSÍLÁNÍ: Rozhovor s novým honorárním konzulem Petrem Torákem

5.3.2021 13:53
Záznam živého vysílání rozhovoru s novým honorárním konzulem přímo z místa jeho působiště v Peterborough.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo