romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Liberecký kraj bude zřejmě muset za chyby v rozdělování dotací zaplatit přes 200 milionů

4.6.2014 10:15

Chyby v rozdělování dotací na sociální služby v Libereckém kraji nebyly trestným činem. Policie případ odložila. Krajské zastupitele o tom dnes informoval hejtman Martin Půta (STAN). Trestní oznámení podal krajský úřad už v únoru 2012 na Liberecké romské sdružení kvůli podezření z dotačního podvodu. Kraji teď kvůli chybám v hospodaření s dotací a nedostatečné kontrole hrozí, že bude muset vrátit 103,2 milionu korun dotace a dalších více než 102 milionů představuje penále.

Sankce se týkají programu na podporu služeb sociální prevence, který připravilo předchozí sociálnědemokratické vedení. Liberecký kraj dostal v letech 2009 až 2012 na sociální služby 210 milionů korun. Finanční úřad ale našel při kontrole období od 1. dubna 2009 do 30. června 2011 závažná pochybení už při zadávání veřejných zakázek. Ve 12 výběrových řízení nesplnili uchazeči kvalifikační předpoklady, a to ani dodatečně, a měli tak být ze soutěže vyloučeni. I policie poukázala na pochybení krajských úředníků. Vyšetřovatel upozornil na nejasné smlouvy nebo nedostatečnou kontrolu faktur.

Už v minulosti se mimo jiné ukázalo, že z programu bylo neoprávněně vyplaceno více než 25 milionů korun právě Libereckému romskému sdružení, i když měli úředníci i politici v rukou informaci o tom, že sdružení má v hospodaření velké nedostatky. Přesto dotace nezastavili. "Pravdou ale je, že většina peněz šla opravdu tam, kam měla, tedy na sociální služby a do vyloučených lokalit," řekl již dříve krajský radní pro sociální věci Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj).

Podle hejtmana selhaly za předchozího sociálnědemokratického vedení kontrolní mechanismy krajského úřadu. "Co je horší, kontrola se zatím týkala jen první poloviny projektu, který končil až v závěru roku 2012," řekl Půta. I v dalším období podle něj služby zajišťovaly organizace, které vzešly ze stejných výběrových řízení. Může se tak stát, že pokud bude finanční úřad kontrolovat i další období, bude muset kraj vrátit i zbytek dotace a zaplatit penále.

Přečteno: 372x
 

Kam dál:

Štítky:  

Dotace, Liberecké romské sdružení, vyšetřování, kontrolaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo