romea - logo
18. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lidé v Brně protestovali proti rasismu. Členové hnutí "Slušní lidé" na ně házeli rajčata a předváděli opičí skřeky

22.6.2020 13:19
Kolem 130 převážně mladých lidí se 20. června 2020 sešlo v Brně na Dominikánském náměstí, aby vyjádřili solidaritu a podporu černošské komunitě v USA. (FOTO: Organizátoři demonstrace)
Kolem 130 převážně mladých lidí se 20. června 2020 sešlo v Brně na Dominikánském náměstí, aby vyjádřili solidaritu a podporu černošské komunitě v USA. (FOTO: Organizátoři demonstrace)

Kolem 130 převážně mladých lidí se v sobotu sešlo v Brně na Dominikánském náměstí, aby vyjádřili solidaritu a podporu černošské komunitě v USA. Shromáždění narušovalo asi pět desítek příznivců hnutí Slušní lidé, mezi shromážděné mimo jiné hodili několik rajčat a předváděli opičí skřeky, což je pokládáno za rasistické přirovnávání černochů k opicím. Na místě byl přítomný antikonfliktní tým, žádné potyčky řešit nemusel, stejně tak policejní těžkooděnci. Podle některých informací však byxla po ukončení akce napadena mladá žena tmavší pleti.

Shromáždění začalo krátce po 16:00. "Akci jsme uspořádali, abychom projevili solidaritu s menšinami, vyjádřili náš nesouhlas s rasismem. Pozvali jsme si proto několik mluvčích, hovořili o tom, jak se jim tady žije jako příslušníkům menšin," řekla za pořadatele studentka Masarykovy univerzity Alice Minářová. Zaznělo několik projevů, některé v angličtině, k vidění byly transparenty s nápisy jako "Ahoj, nebuď rasista, dík", nebo "Colour is not a crime".

Na náměstí ve skupině dorazili i příznivci hnutí Slušní lidé, kteří v květnu 2018 v brněnském divadle přerušili kontroverzní divadelní hru Naše násilí a vaše násilí. Pískotem či bučením některé projevy narušovali, skandovali například "Čechy Čechům" a vydávali opičí skřeky. Za vydávání těchto skřeků jsou nyní trestáni fotbaloví chuligáni. Nedávno proti tomuto rasismu vystoupil černošský fotbalista Viktorie Plzeň Jean-David Beauguel. "Slušní lidé" demonstrovali s transparentem: "Policie nemůže za vaše posraný životy. - All lives matter" (na všech životech záleží). Měli i vlajky konfederace (jižanské vlajky), které po odpůrce rasismu  symbolizují podporu otroctví černochů v USA.

"Bojujeme za normální slušný svět. Proto jsme tady. Nepodporujeme nějakého kriminálníka z druhého konce světa, to je celé. Záleží na všech životech, ne jen na černých. Tady stojí skupinka bílých lidí, podle mě jsou rasisti tady tihle, ne my," řekl předseda hnutí Slušní lidé Zdeněk Pernica.

Podle zatím neověřených informací po skončení akce napadli "Slušní lidé" mladší ženu tmavší pleti a vyrazili jí zub, vyhrožovali znásilněním a vrátili se i k opičím skřekům. 

Protestní akce se konala ze solidarity s příznivci hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), které v USA nabralo na síle po květnové smrti černocha George Floyda. Bělošský policista Derek Chauvin mu v Minneapolisu při zatýkání více než osm minut klečel na krku. Nepovolil, ani když muž opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Chauvin nyní čelí obvinění z vraždy a jeho tři kolegové, kteří byli u tohoto zásahu, byli obviněni z napomáhání vraždě. Všechny čtyři policie propustila.

Přečteno: 1307x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, Rasismus, USA, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo