romea - logo
25. září 2021 (sobota)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lidé v Brně protestovali proti rasismu. Členové hnutí "Slušní lidé" na ně házeli rajčata a předváděli opičí skřeky

22.6.2020 13:19
Kolem 130 převážně mladých lidí se 20. června 2020 sešlo v Brně na Dominikánském náměstí, aby vyjádřili solidaritu a podporu černošské komunitě v USA. (FOTO: Organizátoři demonstrace)
Kolem 130 převážně mladých lidí se 20. června 2020 sešlo v Brně na Dominikánském náměstí, aby vyjádřili solidaritu a podporu černošské komunitě v USA. (FOTO: Organizátoři demonstrace)

Kolem 130 převážně mladých lidí se v sobotu sešlo v Brně na Dominikánském náměstí, aby vyjádřili solidaritu a podporu černošské komunitě v USA. Shromáždění narušovalo asi pět desítek příznivců hnutí Slušní lidé, mezi shromážděné mimo jiné hodili několik rajčat a předváděli opičí skřeky, což je pokládáno za rasistické přirovnávání černochů k opicím. Na místě byl přítomný antikonfliktní tým, žádné potyčky řešit nemusel, stejně tak policejní těžkooděnci. Podle některých informací však byxla po ukončení akce napadena mladá žena tmavší pleti.

Shromáždění začalo krátce po 16:00. "Akci jsme uspořádali, abychom projevili solidaritu s menšinami, vyjádřili náš nesouhlas s rasismem. Pozvali jsme si proto několik mluvčích, hovořili o tom, jak se jim tady žije jako příslušníkům menšin," řekla za pořadatele studentka Masarykovy univerzity Alice Minářová. Zaznělo několik projevů, některé v angličtině, k vidění byly transparenty s nápisy jako "Ahoj, nebuď rasista, dík", nebo "Colour is not a crime".

Na náměstí ve skupině dorazili i příznivci hnutí Slušní lidé, kteří v květnu 2018 v brněnském divadle přerušili kontroverzní divadelní hru Naše násilí a vaše násilí. Pískotem či bučením některé projevy narušovali, skandovali například "Čechy Čechům" a vydávali opičí skřeky. Za vydávání těchto skřeků jsou nyní trestáni fotbaloví chuligáni. Nedávno proti tomuto rasismu vystoupil černošský fotbalista Viktorie Plzeň Jean-David Beauguel. "Slušní lidé" demonstrovali s transparentem: "Policie nemůže za vaše posraný životy. - All lives matter" (na všech životech záleží). Měli i vlajky konfederace (jižanské vlajky), které po odpůrce rasismu  symbolizují podporu otroctví černochů v USA.

"Bojujeme za normální slušný svět. Proto jsme tady. Nepodporujeme nějakého kriminálníka z druhého konce světa, to je celé. Záleží na všech životech, ne jen na černých. Tady stojí skupinka bílých lidí, podle mě jsou rasisti tady tihle, ne my," řekl předseda hnutí Slušní lidé Zdeněk Pernica.

Podle zatím neověřených informací po skončení akce napadli "Slušní lidé" mladší ženu tmavší pleti a vyrazili jí zub, vyhrožovali znásilněním a vrátili se i k opičím skřekům. 

Protestní akce se konala ze solidarity s příznivci hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), které v USA nabralo na síle po květnové smrti černocha George Floyda. Bělošský policista Derek Chauvin mu v Minneapolisu při zatýkání více než osm minut klečel na krku. Nepovolil, ani když muž opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Chauvin nyní čelí obvinění z vraždy a jeho tři kolegové, kteří byli u tohoto zásahu, byli obviněni z napomáhání vraždě. Všechny čtyři policie propustila.

Přečteno: 1386x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, Rasismus, USA, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo