romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Linda Sokačová: Sociální reforma na vlně xenofobie

Praha, 24.10.2012 15:32, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Na začátku roku 2012 a ke konci toho předchozího začala platit celá řada opatření známá jako “sociální reforma”. Ač se to nezdá, zavádí tyto reformy do českého prostředí několik zcela nových prvků, které zásadně mění systém aktivní politiky zaměstnanosti a poskytování sociální pomoci.

Podle neoliberálních receptů jsou osekávána sociální práva a výkon veřejné správy je přesouván na soukromé společnosti, od kterých se – často mylně – očekává, že budou efektivnější. Zapomíná se však, že v centru pozornosti by měli být lidé a že stát je tu pro své občany a ne občané pro stát či pro vládu.

Bohužel je celá sociální reforma postavená i na xenofobii. Její tvůrci a propagátoři tvrdí, že jsou to oni nesnaživci a nepřizpůsobiví, kteří nechtějí pracovat a žijí na úkor ostatních, tvrdě pracujících. Tvrdí nám, že nemít práci, je pouze důsledkem osobní neodpovědnosti, bez ohledu na to, že dochází k úbytku pracovních míst a růstu nezaměstnanosti. Bez ohledu na to, že Česká republika se vyznačuje vysokým podílem dlouhodobě nezaměstnaných, mezi kterými jsou různé znevýhodněné skupiny. Bez ohledu na vysokou míru diskriminačního jednání na straně zaměstnavatelů vůči Romům, matkám či handicapovaným.

Rozhodně netvrdím, že neexistují lidé, kteří nechtějí z různých důvodů pracovat, to bude vždycky. Většina nezaměstnaných však nepracuje, protože není práce, protože (někomu, něčemu) nevyhovují a nebo jsou považováni za příslušníky skupiny neschopných - i když tomu tak v realitě není.

Sociální dávky mají náležet jen těm, kteří se o ně zaslouží a kteří jsou odpovědní. Nestačí ale, že rodičovský příspěvek si člověk zaslouží tím, že vychovává dítě? Nezaslouží si příspěvek na bydlení proto, že nemá dostatek finančních prostředků na bydlení?

Navíc co se týče Romů, bohužel je v České republice velmi rozšířená diskriminace na trhu s bydlením. Romové nemají téměř možnost získat pronájem či koupit byt na běžném trhu s bydlením. Mají možnost bydlet jen někde a většinou za vyšší ceny. Velmi často ve zcela nevyhovujících ubytovnách, které jsou předmětem výnosného podnikání mnohdy ve spolupráci s veřejnou správou.

Tyhle dávky opravdu nezneužívají Romové či další lidé bez standardního bydlení, ale jejich majitelé a provozovatelé. A přispívají k tomu všichni ti, kteří tento systém udržují při životě.

Nejhůře sociální reformu odnášejí nezaměstnaní. Byla snížena podpora v nezaměstnanosti a zkrácena doba její výplaty, byly zpřísněny podmínky pro její získání. A hlavně na podporu v nezaměstnanosti nemusíte mít nárok, ani když splníte podmínky týkající se sociálního pojištění. Nově totiž ti, kteří jsou nezaměstnaní déle než dva měsíce, mohou být poslání na veřejnou službu až do výše 20 hodin týdně (tedy až do výše polovičního úvazku), a to bezplatně. Pokud odmítnete, přijdete o podporu v nezaměstnanosti, o dávky v hmotné nouzi a budete vyřazeni z evidence uchazečů o práci – a nebude vám tudíž hrazeno zdravotní pojištění státem.

Veřejná služba v současné, nové podobě, zcela ponižuje lidskou důstojnost a už i ombudsman konstatoval, že jde o nucené práce. A já dodávám, že jde o nucené práce, které přinášejí výhodu vybraným zaměstnavatelům tím, že jim přihrávají bezplatnou práci. Veřejný sektor by se měl zhostit své úlohy v rámci aktivní politiky zaměstnanosti a pracovní místa zřizovat.

Samozřejmě že taková pracovní místa, kterým přináleží řádný plat či mzda. Jinak se s úbytkem placených pracovních míst nevyrovnáme a nevyrovnáme se ani s tím, že chybí zaměstnanci a zaměstnankyně v sociálních službách, zdravotnictví nebo ve vzdělávacím systému. Tedy oblastech, které výraznou měrou ovlivňují kvalitu našeho života.

Právě proto, že sociální reforma přináší řadu velmi problematických prvků, které výrazně zhoršují postavení sociálně potřebných, handikapovaných, nezaměstnaných či nízko a středně příjmových skupin rodičů po mateřské a rodičovské dovolené, vznikla kampaň Stop Sociální reformě, která vlastními slovy těch, kterých se dotýká, reaguje na propagaci a reklamu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Dne 10. října se ji sice ministerstvo pokusilo umlčet a nechalo server YouTube tyto klipy stáhnout, ale máte je ještě možnost vidět na serveru vimeo (doufejme, že ještě dlouho):

Linda Sokačová
Přečteno: 1403x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociální dávky, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo