romea - logo
5. prosince 2020 (sobota)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maláčová chce rodičům záškoláků odebrat dávky na bydlení. Pirátka Richterová označila návrh za příšernost

17.1.2020 10:45
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (FOTO: www.mpsv.cz)
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (FOTO: www.mpsv.cz)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se chystá postihovat rodiče záškoláků odejmutím dávky na bydlení. Podle deníku Právo to vyplývá z připravované revize sociálních dávek, kterou nedávno představila poslancům sociálního výboru.

„Navrhujeme maximální hranici sto zameškaných hodin za pololetí, ale nikoli ze zdravotních důvodů,“ sdělila Právu Maláčová, která očekává debatu s ministerstvem školství.

Neplnění školní docházky lze již dnes postihovat odebráním příspěvku na živobytí či rodičovského příspěvku.

S obdobnými restrikcemi počítá i návrh zákona o zálohovaném výživném, záškoláctví se však doposud dávek na bydlení nedotýkalo. Současně s návazností poskytování dávek na bydlení na pravidelnou školní docházku, chystá ministerstvo i sloučení příspěvku a doplatku na bydlení v jednu dávku.

„Musíme vyslat jasný signál, že normální je pracovat a posílat děti do školy, to je žádoucí stav. Kdo neposílá děti do školy, okrádá je o jejich budoucnost,“ zdůvodňuje svůj návrh ministryně.

Revize dávek počítá rovněž se zvýšením nezabavitelného minima, aby se i nízkopříjmovým skupinám v exekucích vyplatilo pracovat legálně. Na druhou stranu však ministerstvo navrhuje prodloužit lhůtu, po kterou by lidé, kteří odmítají spolupracovat s  úřady práce, nemohli pobírat dávky ze současných šesti měsíců na devět.

Návrhy Maláčové kritizují některé neziskové organizace, vyčítají jim přílišnou přísnost a upozorňují na to, že mohou situaci chudých ještě zhoršit. „Revize dávek je z velké části vnímána jako represivní opatření. Dostala jsem sprchu, že jsem asociální, ale pokud lidé neprojeví snahu, nehneme se z místa. Počet vyloučených lokalit se za poslední dobu ztrojnásobil,“ řekla poslancům Maláčová.

Připouští však, že samotná represe nikde boj s chudobou nevyřešila, navrhuje tedy její kombinaci s intenzivní sociální prací s klientem. „Sociální práce je klíčem k řešení celé problematiky,“ dodala.

Ministerstvo školství se zatím k návrhům odmítá vyjádřit. „MŠMT nebude komentovat či připomínkovat návrhy jiných resortů přes média,“ sdělila Právu mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Koalice bude o návrzích ještě diskutovat.

„Návrh neznám, ale tyto omluvenky se rozšiřují i v krajích, jako jsou střední Čechy. Obrátili se na mě ředitelé škol a chtějí řešení. Myslím, že je důležité začít od příčin a zajistit docházku dětí,“ řekla Právu poslankyně ČSSD a exministryně školství Kateřina Valachová s tím, že bude s Maláčovou diskutovat. V regionech, kde je nejvyšší počet vyloučených lokalit a sociálně slabých, jako je například Karlovarsko či Ústecko, školní docházku nedokončí 14,5 procenta žáků.

Kritický postoj k připravovaným změnám zaujala první místopředsedkyně pirátů Olga Richterová. Návrh označila jako příšernost. „Sto zameškaných hodin dítěte jako trest pro celou rodinu bez řešení příčin problému nepomůže,“ sdělila Právu.

„Někdy nejdou děti do školy opravdu proto, že nevstaly, ale jindy proto, že nemají na svačinu, oběd či čisté oblečení. Jindy tam jdou, ale spí tam, protože v ubytovnách bývá v noci hluk a leckde i štípající štěnice,“ zdůrazňuje Richterová a připomíná, že škola může omluvenku od lékaře žádat až po třídenní absenci a lékař nemá povinnost omluvenku dítěti potvrdit.

Podle Richterové povede návrh ke sporům rodičů s lékaři, kteří totiž nemají jasnou povinnost omluvenky dětem vystavovat a mnozí to odmítají.

Naopak se zpřísňováním pravidel souhlasí šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Souhlasím s tím, ale je naprosto klíčové souběžně s tímto zpřísněním v oblasti dávek pracovat s rodinami, v nichž takovéto problematické jevy jsou, aby se toto opatření neprojevovalo ve vyšším počtu dětí odebíraných z rodin a umisťovaných do náhradní rodinné péče včetně ústavní,“ vysvětlila své stanovisko Právu Pekarová Adamová.

Přečteno: 2338x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociální dávky, Jana Maláčová, MPSV, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo