romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Markus Pape: Romové v Ostravě dostávají rozum a chtějí jednat

Ostrava, 20.11.2013 14:15, (ROMEA)
V Ostravě proběhla na výročí Sametové revoluce 17. 11. 2013 demonstrace za mír mezi lidmi. (FOTO: Markus Pape)
V Ostravě proběhla na výročí Sametové revoluce 17. 11. 2013 demonstrace za mír mezi lidmi. (FOTO: Markus Pape)

Během jednoho měsíce se v Ostravě konaly dvě demonstrace Romů. Tak by mohla znít zpráva novináře, který na místě nebyl. Nebylo tomu tak. Už předchozí shromáždění s názvem „Barevná Ostrava“ze dne 28. října 2013 pořádalo široké spektrum organizací a lidí různých barev kůže, politické orientace a náboženského vyznání. Tentokrát však veřejné shromáždění nebylo spojeno s pochodem neonacistů ve stejném městě, nýbrž samostatný a naléhavý projev politické vůle místních na podporu lidí z Ostravy a Prahy.

I demonstrace 17. listopadu, tedy na výročí sametové revoluce, byla v Ostravě ve znamení soužití. Demonstraci nyní nesvolali členové sdružení Konexe, ale místní představitelé mladé Romské demokratické strany, očividně opět se silnou podporou místního biskupství, Proaltu a dalších církví, sdružení a stran.

Na místě bylo cítit jak nadšení, tak i hrdost, ale i zklamání. Přes velkou zimu účastníci vydrželi většinou až do konce dvouhodinové demonstrace. Vrcholem akce tentokrát nebyl spontánní pochod k nedaleké ubytovně, ale silné projevy představitelů stran a místních osobností.

Nadšení u svolavatelů mítinku vyvolalo dlouho očekávaný a vícekrát odložený příjezd Miroslava Tancoše z Nového Boru, předsedy Romské demokratické strany RDS, tedy strany, která má v Ostravě svoji největší základnu. Ve svém krátkém pozdravu demonstrantům mluvil skromně a srdečně, přičemž neskrýval obdiv nad činnosti svých spolustraníků na druhém konce republiky. Slovy „Romové v Ostravě dostávají rozum a začnou jednat“ ho přivítal Jiří Malar, místní člen strany.

Zklamání bylo vidět na tvářích více účastníků z toho, že spousta lidí, kteří nahlas slíbili hojnou účast, nakonec nedorazili. Především se to týká tzv. romských stavebních podnikatelů a lichvářů, kteří už na první demonstrací v srpnu spíše prosazovali zájmy vlády, policie a až v poslední řadě zájmy těch, kteří trpí nezaměstnaností, chudobou a hladem.

Nedělní demonstrace na podporu chudých a obětí nenávistných pochodů letošního roku výrazně vynikala z jednoho hlediska. Nikde jinde letos nezaznělo tolik silných projevů výrazných romských politiků a osobností, které zatím málokdo zná.

Ze zahraničí přijel na shromáždění Ladislav Baláž, předseda britsko-romského sdružení Europe Roma International. Zdůraznil, že Romové jsou v úpadku, protože mezi nimi vládne závist. „Naše síla spočívá v tom, že se spojíme,“ uvedl baláž. Podle něho ty, co emigrovali do zahraničí, nepřestali být českými Romy. „Bojují za vás,“ řekl.

Podle Miroslava Ciny, zástupce RDS v Ostravě, tato země je domovem Romů a vždy bude. „Nepřistoupíme na to, aby nás zapálili anebo zastřelili. Budeme vždy bránit Českou republika jako svůj domov – a třeba i se zbraní v ruce,“ řekl ve svém projevu  Cina.

Kumar Vishwanathan, ředitel organizace Vzájemné soužití vyzval ostravské Romy, doslova povstat proti lichvářům – i těch z vlastních řad. Zároveň odsoudil politiku českých vlád posledních let, které Romy přestěhovaly do ubytoven, přestože volných bytů je dost, a romské děti přeřazují do zvláštních škol pro mentálně retardované. Podle něho to nesvědčí o zodpovědnosti místních politiků, kteří žádají od Romů zodpovědnost.

Podle slov ostravského romského aktivisty Imricha Horváta ostravská demonstrace byla podporou pražského shromáždění proti pochodu nácků a podporou tzv. sametového posvícení, které se konaly stejný den a ve stejný čas v Praze. Na rozdíl od ostatních řečníků mluvil i o dávné minulosti českých Romů a jeho souvislosti s dneškem. Požádal vládu o zřízení důstojného památníku romským obětem nacismu, když citoval slova romské aktivistky Ivanky Mariposy Čonkové: „Dokud v Letech u Písku na místě holocaustu máme prasečák, nejsou pokusy o pogromy na Romech překvapením.“

VIDEO

Přečteno: 1828x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Ostrava, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo