romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslankyně za hnutí ANO: Romové nechodí do práce a parazitují na našem sociálním systému

14.9.2016 13:55
Radka Maxová (FOTO: hnutí ANO)
Radka Maxová (FOTO: hnutí ANO)

„Určitá skupina obyvatel nechodí do práce, parazituje na našem sociálním systému, a pokud jsou špatně integrováni a jsou ve většině, tak obyvatelé, kteří se snaží zachovávat naše standardy a pracovní povinnosti tak jsou tou skupinou ne plně chápáni a utiskováni,“ uvedla poslankyně hnutí ANO Radka Maxová v diskuzním pořadu Českého rozhlasu Plus, který byl věnován výrokům ministra financí a šéfa hnutí Andreje Babiše o Letech u Písku a situaci v sociálně vyloučených lokalitách.

„Chtěla bych, abychom se tady neschovávali za nějaké nejasnosti. Bavíme se tady teď o Romech nebo aspoň Andrej Babiš to řekl na férovku. A já bych v té souvislosti chtěla podotknout, že sociální vyloučení se opravdu netýká všech Romů, ale jen jedné třetiny z nich. A netýká se zdaleka jen Romů, stejně jako nezaměstnanost třeba ve Varnsdorfu opravdu není jen romský problém,“ reagovala na poslankyni Saša Uhlová, romistka a novinářka z Deníku referendum.

AUDIO

Ministra financí podle Maxové při návštěvě Varnsdorfu prý zaskočila situace ubytoven a vyloučených lokalit.

„Není kontrola – nepodařilo se nám od pana premiéra získat informace o tom, kolik Romů se nám podařilo začlenit, kolik proběhlo kontrol a jak jsou efektivní dotační tituly. Jak to ty neziskové organizace provádějí. Nezpochybňujeme finanční prostředky do této integrace, protože je to nezbytně nutné – oni nejsou třeba schopni se naučit základní věci, jak se o tom píše v dotačních titulech,“ zaútočila na Romy opět Maxová a na doplňující otázku redaktorky Veroniky Sedláčkové potvrdila, že opravdu mluví obecně o Romech.

„Integrovaných Romů je opravdu hodně, jen je nevidíme, protože nežádají o peníze. Když pracují například ve vaší samoobsluze, tak si toho vlastně ani nevšimnete, protože to nečekáte. Vím, že ta integrace je naprosto mohutná. Jsou lidé, kteří řeknou, že jsou Maďaři a přitom jsou to Romové. Můžeme si položit otázku, proč se k tomu nehlásí,“ uvedla v rozhlasu Uhlová.

„Přemýšlím, jestli byste pronajali byt romské rodině, aniž byste věděli, jaká je. Můžu mít pochopení pro toho člověka, který nepronajme byt. Ale představte si, že jste Romové, kteří nechtějí bydlet na té ubytovně – a pokud vás nikdo neubytuje, nemáte šanci se odtamtud dostat," pokračovala Uhlová.

Podle Uhlové snaha Romů integrovat se do společnosti roste, nicméně je nutné podnikat kroky k zániku diskriminace Romů ve vzdělávání, bydlení i na trhu práce, kterou Romové zažívají v běžném životě

Přečteno: 8174x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociálně vyloučené lokality, Český rozhlas, Andrej Babiš, Romové, Romistika, ANOHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo