romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Menšinový akcionář firmy Agpi, jíž patří vepřín v Letech u Písku, podal žalobu

23.1.2018 10:17
Vepřín v Letech u Písku (FOTO:Archiv Romea.cz)
Vepřín v Letech u Písku (FOTO:Archiv Romea.cz)

Právní zástupce malého akcionáře firmy Agpi podal žalobu proti usnesení valné hromady o převodu areálu vepřína v Letech na Písecku na stát. Za to stát firmě zaplatí 450 milionů Kč. Právník Jan Válek v žalobě podané ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích kritizuje to, že představenstvo Agpi hospodaří neprůhledně. Minoritní akcionář Petr Vrba se obává, že peníze společnost vytuneluje, řekl v pondělí Válek ČTK. Spor se podle něj může táhnout několik let.

Místopředseda představenstva Agpi Jan Čech v pondělí ČTK řekl, že o žalobě zatím neví. V areálu v Letech je nyní 3500 z původních 13.000 prasat, firma je postupně vozí na jatka. Zvířata odtamtud zmizí do konce února.

Akcionáři Agpi na valné hromadě loni v prosinci schválili převod areálu na stát. Peníze od státu, 450,8 milionu Kč, by měla firma dostat do konce dubna. Areál stojí v místě koncentračního tábora pro Romy.

Žalobu podal Válek minulý týden. "Podali jsme ji ohledně neplatnosti usnesení přijatého na valné hromadě, kterým se schvaloval převod - podle našeho názoru - podstatné části závodu společnosti Agpi. Prioritou je to, že představenstvo dlouhodobě hospodaří se ztrátou, odmítá mému klientovi jakožto kvalifikovanému akcionáři poskytnout informace o transakcích mezi propojenými osobami ohledně toho, na čem je ztráta generována. My si myslíme, že je generována účelově," řekl Válek.

Jan Čech o podané žalobě do dneška nevěděl. Nechtěl ji komentovat. "Má svá práva (Vrba), tak ať je uplatňuje. Čekali jsme to, vykřikoval to předem, a to ještě nevěděl, co bude na valné hromadě. Až to bude, budeme to řešit," uvedl. Již dříve ČTK řekl, že jde o tlak a že Vrba chtěl po firmě před deseti lety, aby mu vyplácela na úkor ostatních akcionářů soukromou dividendu. Podle Čecha koupil Vrba akcie v exekuci.

Vrbův právník podal jednu žalobu i loni, napadl usnesení valné hromady z července, které schvalovalo převod provozu Lety. Válek řekl, že před pěti lety vyhrál Vrba spor, který skončil u Vrchního soudu, trval dva roky a napadal jiné rozhodnutí valné hromady ve prospěch spřátelených osob.

"Představenstvo dodneška nebylo schopné říct, jak chce s částkou (za prodej areálu) naložit. Myslíme si, že ty peníze budou pravděpodobně někde vytunelovány - tak, jak bylo dodneška zvykem - a nikdy nebudou použity pro chod společnosti a potažmo k nějakému užitku akcionářů. Představenstvo nejedná s péčí řádného hospodáře, neposkytuje transparentní informace, odmítá soudnímu znalci vydat podklady," řekl Válek.

Společnost Agpi měla v roce 2016 tržby 388,4 milionu Kč, meziročně o pět milionů vyšší. Zisk před zdaněním činil 7,4 milionu, v roce 2015 skončila firma ve ztrátě 15,4 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy.

Areál vepřína se stavěl za komunismu od roku 1972, bylo tam ve 13 halách asi 13.000 prasat, provoz firma utlumuje. Předá ho na konci března, zvířata postupně vozí na jatka masokombinátů v Písku, Plané nad Lužnicí a Příbrami. Čech v pondělí řekl, že v areálu o rozloze 7,1 hektaru je teď asi 3500 prasat. O vykoupení vepřína a vybudování důstojného pietního místa na území tábora se mluvilo přes 20 let. Kupujícím je Muzeum romské kultury.

Přečteno: 1088x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, žalobaHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo