romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Michal Havránek: Romové stále nejsou bráni jako rovní majoritní části společnosti. Piráti s tímto postojem nesouhlasí

Lety u Písku, 15.5.2013 11:00, (ROMEA)
Michal Havránek z Pirátské strany v Letech u Písku 13. 5. 2013 (FOTO: ROMEA TV)
Michal Havránek z Pirátské strany v Letech u Písku 13. 5. 2013 (FOTO: ROMEA TV)

Dobrý den jsem Michal Havránek z České pirátské strany. O tomto koncentračním táboře a s ním spojených strastech a útrapách zde již bylo řečeno mnohé. Nicméně minulost nám káže, abychom se z chyb v ní zaznamenaných poučili. Což ovšem v případě Romů dodrženo není. Romové stále nejsou bráni jako rovní majoritní části společnosti. My, Piráti, s tímto postojem společnosti nesouhlasíme a hlásáme potřebu multikulturní společnosti.

Boj za právní rovnost mezi lidmi bez ohledu na barvu pleti a další fyzické znaky byl již vybojován v minulém století. Odmítáme rasismus a chceme reálně řešit problémy, které k rasistickým náladám vedou, včetně jejich příčin. Pro zajištění rovnoprávnosti je potřeba dlouhodobé řešení, nikoliv nařízení a kvóty. Klíčové jsou zejména kvalitní a všeobecně dostupné veřejné služby, které vytvářejí dobré prostředí pro založení rodiny a výchovu dětí pro všechny bez rozdílu (dostupnosti vzdělání, podpora jeslí a školek, volnočasové aktivity atp.).

Všeobecná a rovná dostupnost veřejných služeb pro rodinu a vzdělání brání propadu sociálně slabých do vyloučení ze společnosti a přenosu vyloučení na další generace. Dostupnost veřejných služeb ale podpoří i zakládání rodin lidmi, kteří nejsou ohroženy sociálním vyloučením.

Myslíme si, že politiky a nástroje sociální integrace, tak jak jsou od pádu komunismu v ČR aplikovány, úplně a zcela selhaly. Situace v romských ghettech se neustále, kontinuálně a stále rychleji zhoršuje. Současné politiky a integrační nástroje nejsou funkční ani natolik, aby toto zhoršování zpomalily, natož aby situaci zlepšily. Jako hlavní důvod selhání vnímáme paternalismus, jehož optikou je na obyvatele chudinských ghett pohlíženo nikoli jako na zásadní a nejdůležitější partnery do diskuze na všech úrovních, ale jako na objekty integrace, klienty. Obyvatelé ghett (tj. příjemci "pomoci" integračních politik) nemají žádnou možnost je ovlivnit, nikdo se neptá na jejich potřeby, názory, nikdo s nimi nic nekonzultuje.

Romské komunity mají obrovský potenciál. Jsou desetitisíce velmi inteligentních Romů, kteří mají znalost situace a návrhy řešení mnohem lepší a účinnější, než neziskové organizace či jiné iniciativy. Bohužel se jich nikdo na nic neptá a jejich potenciál je tak "spící". Bez jejich zapojení řešení nikdy nenalezneme. Problémy chudých romských komunit nevyřeší úředníci od stolu, kteří jim budou poskytovat sociální služby, ale právě probuzení tohoto potenciálu, kterého jsme si plně vědomi.

Participaci je potřeba podpořit přímým a dlouhodobým lokálním působením na základě zásad komunitní práce. Samozřejmostí by měla být zúčastněná participace zástupců lokálních úřadů, místních iniciativ a především zástupců vyloučených lokalit, kterých se situace nejvíce dotýká. Největší podíl řešení vidíme v aktivizaci vnitřního potenciálu romských komunit a designování nástrojů sociální politiky a práce směrem ke skutečným potřebám sociálně vyloučených.

Odkláníme se od podpory dnešního paternalismu. Neboť nesouhlasíme s tím, aby bylo někomu nařizováno, jak má žít a co má dělat.

Michal Havránek, Česká pirátská strana

Michal Havránek
Přečteno: 4341x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Pietní akce, pietní aktHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo