romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Michal Havránek: Romové stále nejsou bráni jako rovní majoritní části společnosti. Piráti s tímto postojem nesouhlasí

Lety u Písku, 15.5.2013 11:00, (ROMEA)
Michal Havránek z Pirátské strany v Letech u Písku 13. 5. 2013 (FOTO: ROMEA TV)
Michal Havránek z Pirátské strany v Letech u Písku 13. 5. 2013 (FOTO: ROMEA TV)

Dobrý den jsem Michal Havránek z České pirátské strany. O tomto koncentračním táboře a s ním spojených strastech a útrapách zde již bylo řečeno mnohé. Nicméně minulost nám káže, abychom se z chyb v ní zaznamenaných poučili. Což ovšem v případě Romů dodrženo není. Romové stále nejsou bráni jako rovní majoritní části společnosti. My, Piráti, s tímto postojem společnosti nesouhlasíme a hlásáme potřebu multikulturní společnosti.

Boj za právní rovnost mezi lidmi bez ohledu na barvu pleti a další fyzické znaky byl již vybojován v minulém století. Odmítáme rasismus a chceme reálně řešit problémy, které k rasistickým náladám vedou, včetně jejich příčin. Pro zajištění rovnoprávnosti je potřeba dlouhodobé řešení, nikoliv nařízení a kvóty. Klíčové jsou zejména kvalitní a všeobecně dostupné veřejné služby, které vytvářejí dobré prostředí pro založení rodiny a výchovu dětí pro všechny bez rozdílu (dostupnosti vzdělání, podpora jeslí a školek, volnočasové aktivity atp.).

Všeobecná a rovná dostupnost veřejných služeb pro rodinu a vzdělání brání propadu sociálně slabých do vyloučení ze společnosti a přenosu vyloučení na další generace. Dostupnost veřejných služeb ale podpoří i zakládání rodin lidmi, kteří nejsou ohroženy sociálním vyloučením.

Myslíme si, že politiky a nástroje sociální integrace, tak jak jsou od pádu komunismu v ČR aplikovány, úplně a zcela selhaly. Situace v romských ghettech se neustále, kontinuálně a stále rychleji zhoršuje. Současné politiky a integrační nástroje nejsou funkční ani natolik, aby toto zhoršování zpomalily, natož aby situaci zlepšily. Jako hlavní důvod selhání vnímáme paternalismus, jehož optikou je na obyvatele chudinských ghett pohlíženo nikoli jako na zásadní a nejdůležitější partnery do diskuze na všech úrovních, ale jako na objekty integrace, klienty. Obyvatelé ghett (tj. příjemci "pomoci" integračních politik) nemají žádnou možnost je ovlivnit, nikdo se neptá na jejich potřeby, názory, nikdo s nimi nic nekonzultuje.

Romské komunity mají obrovský potenciál. Jsou desetitisíce velmi inteligentních Romů, kteří mají znalost situace a návrhy řešení mnohem lepší a účinnější, než neziskové organizace či jiné iniciativy. Bohužel se jich nikdo na nic neptá a jejich potenciál je tak "spící". Bez jejich zapojení řešení nikdy nenalezneme. Problémy chudých romských komunit nevyřeší úředníci od stolu, kteří jim budou poskytovat sociální služby, ale právě probuzení tohoto potenciálu, kterého jsme si plně vědomi.

Participaci je potřeba podpořit přímým a dlouhodobým lokálním působením na základě zásad komunitní práce. Samozřejmostí by měla být zúčastněná participace zástupců lokálních úřadů, místních iniciativ a především zástupců vyloučených lokalit, kterých se situace nejvíce dotýká. Největší podíl řešení vidíme v aktivizaci vnitřního potenciálu romských komunit a designování nástrojů sociální politiky a práce směrem ke skutečným potřebám sociálně vyloučených.

Odkláníme se od podpory dnešního paternalismu. Neboť nesouhlasíme s tím, aby bylo někomu nařizováno, jak má žít a co má dělat.

Michal Havránek, Česká pirátská strana

Michal Havránek
Přečteno: 4474x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Pietní akce, pietní aktHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo