romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vladimír Leško z Asociace romských podnikatelů a spolků ČR k návrhu zákona o příspěvku na bydlení: Dělejme radši z pobíračů sociálních dávek a příspěvků na bydlení poplatníky daní

13.2.2020 15:15
Podnikatel Vladimír Leško, prezident Asociace romských podnikatelů a spolků (FOTO: Archiv Romea.cz)
Podnikatel Vladimír Leško, prezident Asociace romských podnikatelů a spolků (FOTO: Archiv Romea.cz)

Asociace romských podnikatelů a spolků ČR se ohrazuje proti plánům Ministerstva práce a sociálních věcí v čele s ministryní Janou Maláčovou prosadit nový zákon o přídavku na bydlení. Podle Asociace výsledkem nového zákona bude represe příjemců příspěvků a doplatků na bydlení a značné zpřísnění podmínek vyplácení těchto dávek. Vyplývá to z tiskové zprávy zaslané serveru Romea.cz.

Podle dřívějších informací jednou z podmínek příjmu přídavku na bydlení bude řádná školní docházka dítěte žadatele o tuto dávku. Pokud by dítě příjemce dávky zameškalo ve škole více než 100 hodin z jiného než zdravotního důvodu, došlo by u příjemce k odebrání dávky až na půl roku.

"Maláčová k tomuto nesystémovému spojení mechanismu vyplácení příspěvků na bydlení a absence dítěte ve škole jedním dechem dodává, že k docházení do škol v lokalitách, jež jsou dlouhodobě postiženy sociálním vyloučením, budou napomáhat pracovníci neziskových organizací a sociální pracovníci," uvádí se v tiskové zprávě.

"Nám nezbývá nic jiného než hledat odpověď, kdy vznikla ve společnosti potřeba, aby někdo naše děti doslova vodil do škol," říká prezident ostravské Asociace romských podnikatelů a spolků ČR Vladimír Leško a pozastavuje se nad tím, že místo hledání systémového řešení napříč resorty MŠMT, MPSV a MMR, hodlá ministryně problém řešit podporou pasivních sociálních služeb a přesunout odpovědnost na neziskové organizace. Leškovi se rovněž nelíbí, že by měly být děti trestány za nezodpovědnost svých rodičů.

Organizace vyzývá ministryni, aby reálně řešila příčiny sociálního vyloučení, především nedůstojné bydlení a absentující motivaci dětí z rodin ohrožených sociálním vyloučením docházet do škol.

"Návrh ministryně, který nám podsunuje, že sociální pracovník za pomoci dané neziskové organizace bude vodit naše děti do škol, je v hodnotové konfrontaci s naší společenskou úrovní a lidskou důstojností," pokračuje Leško a zdůrazňuje, že pokud je člověk zdravý, měl by mít možnost pracovat. "Uvědomují si to i samotní Romové z vyloučených lokalit, kteří si přejí udržitelnou práci a potřebují stejné šance na zaměstnání," dodává.

Podle Leška je zásadní příčinnou současné nepříznivé situace nezaměstnanost prorůstající sociálně vyloučenými lokalitami. "Myslíte si, že dítě, jehož rodiče vstávají před obědem, má motivaci absolvovat ranní cestu do školy?" říká a navrhuje vybudovat udržitelný mechanismus zaměstnávání osob těžko umístitelných na trhu práce, který by přinesl užitek v mnoha směrech. "Z pobíračů sociálních dávek a příspěvků na bydlení dělejme poplatníky daní a odvodů státu," doplňuje předseda asociace. Jako jedno z možných řešení vidí v zaměstnávání lidí ve státních podnicích v oborech nenáročných na odbornou kvalifikaci.

"Eliminujme nelegální práci, aby se lidé nemuseli obávat, že nedostanou za odvedenou práci zaplaceno. A pak teprve můžeme diskutovat o lepším a důstojném bydlení," dodává Vladimír Leško s tím, že důstojné bydlení vede k větší motivaci dlouhodobě pracovat na jednom místě, situace v rodinách se tím celkově stabilizuje a lidé pak mají prostor řešit vzdělání svých dětí.

Přečteno: 2893x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Zaměstnanost, Bydlení, MPSV, Jana Maláčová, Vladimír LeškoHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo