romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vladimír Leško z Asociace romských podnikatelů a spolků ČR k návrhu zákona o příspěvku na bydlení: Dělejme radši z pobíračů sociálních dávek a příspěvků na bydlení poplatníky daní

13.2.2020 15:15
Podnikatel Vladimír Leško, prezident Asociace romských podnikatelů a spolků (FOTO: Archiv Romea.cz)
Podnikatel Vladimír Leško, prezident Asociace romských podnikatelů a spolků (FOTO: Archiv Romea.cz)

Asociace romských podnikatelů a spolků ČR se ohrazuje proti plánům Ministerstva práce a sociálních věcí v čele s ministryní Janou Maláčovou prosadit nový zákon o přídavku na bydlení. Podle Asociace výsledkem nového zákona bude represe příjemců příspěvků a doplatků na bydlení a značné zpřísnění podmínek vyplácení těchto dávek. Vyplývá to z tiskové zprávy zaslané serveru Romea.cz.

Podle dřívějších informací jednou z podmínek příjmu přídavku na bydlení bude řádná školní docházka dítěte žadatele o tuto dávku. Pokud by dítě příjemce dávky zameškalo ve škole více než 100 hodin z jiného než zdravotního důvodu, došlo by u příjemce k odebrání dávky až na půl roku.

"Maláčová k tomuto nesystémovému spojení mechanismu vyplácení příspěvků na bydlení a absence dítěte ve škole jedním dechem dodává, že k docházení do škol v lokalitách, jež jsou dlouhodobě postiženy sociálním vyloučením, budou napomáhat pracovníci neziskových organizací a sociální pracovníci," uvádí se v tiskové zprávě.

"Nám nezbývá nic jiného než hledat odpověď, kdy vznikla ve společnosti potřeba, aby někdo naše děti doslova vodil do škol," říká prezident ostravské Asociace romských podnikatelů a spolků ČR Vladimír Leško a pozastavuje se nad tím, že místo hledání systémového řešení napříč resorty MŠMT, MPSV a MMR, hodlá ministryně problém řešit podporou pasivních sociálních služeb a přesunout odpovědnost na neziskové organizace. Leškovi se rovněž nelíbí, že by měly být děti trestány za nezodpovědnost svých rodičů.

Organizace vyzývá ministryni, aby reálně řešila příčiny sociálního vyloučení, především nedůstojné bydlení a absentující motivaci dětí z rodin ohrožených sociálním vyloučením docházet do škol.

"Návrh ministryně, který nám podsunuje, že sociální pracovník za pomoci dané neziskové organizace bude vodit naše děti do škol, je v hodnotové konfrontaci s naší společenskou úrovní a lidskou důstojností," pokračuje Leško a zdůrazňuje, že pokud je člověk zdravý, měl by mít možnost pracovat. "Uvědomují si to i samotní Romové z vyloučených lokalit, kteří si přejí udržitelnou práci a potřebují stejné šance na zaměstnání," dodává.

Podle Leška je zásadní příčinnou současné nepříznivé situace nezaměstnanost prorůstající sociálně vyloučenými lokalitami. "Myslíte si, že dítě, jehož rodiče vstávají před obědem, má motivaci absolvovat ranní cestu do školy?" říká a navrhuje vybudovat udržitelný mechanismus zaměstnávání osob těžko umístitelných na trhu práce, který by přinesl užitek v mnoha směrech. "Z pobíračů sociálních dávek a příspěvků na bydlení dělejme poplatníky daní a odvodů státu," doplňuje předseda asociace. Jako jedno z možných řešení vidí v zaměstnávání lidí ve státních podnicích v oborech nenáročných na odbornou kvalifikaci.

"Eliminujme nelegální práci, aby se lidé nemuseli obávat, že nedostanou za odvedenou práci zaplaceno. A pak teprve můžeme diskutovat o lepším a důstojném bydlení," dodává Vladimír Leško s tím, že důstojné bydlení vede k větší motivaci dlouhodobě pracovat na jednom místě, situace v rodinách se tím celkově stabilizuje a lidé pak mají prostor řešit vzdělání svých dětí.

Přečteno: 2957x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Zaměstnanost, Bydlení, MPSV, Jana Maláčová, Vladimír LeškoHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo