romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministryně Marksová navštívila Janov. Sociální problémy v Litvínově pomůže řešit úřad práce

15.4.2015 10:54
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)

Sociální problémy na sídlišti Janov v Litvínově na Mostecku pomůže řešit úřad práce. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) doporučila městu, aby využilo peněz úřadu k zřízení míst asistentů prevence kriminality nebo domovníků. Novinářům po setkání s představiteli města a zástupci družstva Krušnohor řekla, že pomoci by obcím a městům mělo i opětovné zavedení veřejné služby.

Družstvo Krušnohor, které na janovském sídlišti vlastní nebo spravuje téměř 1300 bytů, zorganizovalo nedávno petici, která měla upozornit na údajně složité soužití se sociálně slabými, hlavně Romy.

Marksová: Motivovat k práci by mohla veřejná služba

„Přímo na sídlišti v Janově jsem byla osobně již minulý rok, takže situaci podrobně znám,“ uvedla ministryně Michaela Marksová. „Dnes jsme řešili možnosti, které má MPSV ke zlepšení situace v této vyloučené lokalitě a k dlouhodobému pozitivnímu posunu v soužití mezi místními obyvateli. Město by mohlo mnohem víc využívat stávajících nástrojů politiky zaměstnanosti a projektů z EU na podporu dětí předškolního a školního věku,“ dodala ministryně.

Podle jejích slov byla řeč také o nutných změnách legislativy například ohledně nastavení sociálních dávek tak, aby se vyplatilo pracovat, systému dávek na bydlení nebo trvalého a přechodného pobytu. Je třeba také upravit podmínky, za jakých fungují bytová družstva a společenství vlastníků jednotek.

V Litvínově působí čtyři asistenti prevence kriminality. Úřad práce může až rok dotovat místa dalších. Ze státních peněz by se mohla platit také místa domovníků, které by zřídilo družstvo Krušnohor. To už muselo kvůli špatnému stavu nechat dva domy zakonzervovat. Škody na jeho majetku jdou podle předsedy Krušnohoru Františka Ryby do milionů korun.

Pomoci motivovat lidi k práci by mělo podle ministryně opětovné zavedení veřejné služby. Před více než dvěma lety byla zrušena kvůli výtkám Ústavního soudu. "Teď je senátní návrh změny zákona o hmotné nouzi ve Sněmovně ve druhém čtení. Je reálné, aby začal platit od září," uvedla Marksová. Pokud by podle ní lidé veřejnou službu odmítli, snížila by se měsíční dávka na jednoho dospělého z 3410 korun na existenční minimum 2200 korun.

Litvínovská radnice návrhy přivítala. S veřejnou službou měla prý dobré zkušenosti. "Budeme chtít teď nejprve zřídit místa asistentů prevence kriminality a připravujeme strategický plán města, který bude vytipovávat místa, kde je nutné finančně pomoci nejdříve," řekla novinářům starostka Kamila Bláhová (ANO). Agentura pro sociální začleňování pomůže radnici najít vhodné projekty.

Romům jsou nabízeny byty pouze v Janově

Janov a další sociálně vyloučené lokality podle ministryně zničila politika posledních let. "Obce se zbavovaly lidí, kteří přestali platit nájmy, radnice je sestěhovávaly na jedno místo. Teď je nutné oddělit ty, s nimiž je možné pracovat dál, od ostatních," podotkla. Podle ní bude trvat pět až deset let, než se situace zlepší.

Podle zjištění serveru Romea.cz však sestěhování Romů na sídliště Janov pokračuje. Česká obchodní inspekce (ČOI) na začátku dubna oznámila, že zahájí správní řízení s firmou CPI BYTY, kterou prověřovala kvůli podezření, že diskriminuje romské klienty.

Na základě desítek stížností s podezřením na diskriminační přístup litvínovské pobočky společnosti CPI BYTY a.s. k romským klientům podala organizace ROMEA koncem září minulého roku podnět veřejné ochránkyni práv, která následně na případ upozornila Ústřední inspektorát České obchodní inspekce.

V podnětu ombudsmance a posléze České obchodní inspekci ROMEA upozornila na skutečnosti, které ukazovaly na systémovou přímou diskriminaci Romů, jimž bez odůvodnění CPI BYTY zamítalo žádosti o pronájem bytu v Litvínově, které měla společnost ve své veřejné nabídce. Ovšem s výjimkou sídliště Janov.

V Janově je vysoká nezaměstnanost

Podle údajů z Úřadu práce ČR bylo ve vyloučené lokalitě Litvínov - Janov za letošní únor vyplaceno 492 dávek - příspěvek na živobytí v celkovém objemu 2,3 milionu korun a 283 dávek pomoci v hmotné nouzi – doplatek na bydlení v celkové částce necelých 750 tisíc korun.

K 31. 3. 2015 bylo v Janově evidováno 664 uchazečů o zaměstnání, což je přibližně 6,8 procent evidovaných uchazečů v rámci okresu Most a 28,8 procent v rámci města Litvínov.

MPSV v rámci aktivní politiky zaměstnanosti dokázalo ke konci března letošního roku podpořit 30 uchazečů o zaměstnání (24 osob v rámci veřejně prospěšných prací a 6 na společensky účelná pracovní místa). Prostřednictvím současných projektů financovaných z Evropského sociálního fondu bylo zaměstnáno celkem 32 uchazečů o zaměstnání z této lokality. V této lokalitě jsou také realizovány dva grantové projekty zaměřené především na mladé uchazeče do 25 let.

Situace v Janově je napjatá dlouhodobě. V roce 2008 využili nespokojenosti místních neonacisté, kteří do města opakovaně svolali protiromské pochody. Při nich se střetli s policií.

Přečteno: 1030x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Janov, Sociální, sociální bydlení, Sociální dávky, Sociální vyloučení, veřejná služba, Michaela Marksová-TominováHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo