romea - logo
27. ledna 2021 (středa)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miroslav Zima rezignoval na členství v romské radě. Nechce podporovat vládu, která neodstranila vepřín v Letech

14.7.2016 16:20
Miroslav Zima během pietního aktu v Letech u Písku (FOTO: Facebook Miroslava Zimy)
Miroslav Zima během pietního aktu v Letech u Písku (FOTO: Facebook Miroslava Zimy)

Miroslav Zima, ředitel romského střediska Drom, rezignoval v červnu na post v Radě vlády pro záležitosti romské komunity. Jako jeden z důvodů rezignace uvedl, že nebyl dosud odstraněn vepřín na místě bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku. Dalším důvodem je stav, kdy do vyhodnocování Strategie romské integrace nejsou zapojeni Romové.

Už dříve odešel z rady David Beňák, který se stal zástupcem náměstkyně ministra pro lidská práva a rezignoval také Michael Kocáb. Tyto dva členy nahradili Michal Mižigár a Monika Mihaličková. Kromě Zimy rezignovala na členství v radě z rodinných důvodů i Lenka Balogová. Za ní a za Zimu se náhradníci v tuto chvíli hledají.

"Do doby přestěhování vepřína odmítám podporovat vládu svou účastí na zbytečných jednáních a odstupuji z funkce člena Rady vlády pro záležitosti romské menšiny," uvedl Miroslav Zima v dopise, který server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Rezignační dopis Miroslava Zimy

Rezignuji na členství v Radě vlády pro záležitosti romské menšiny. Za klíčový úkol Strategie romské integrace do roku 2020 pokládám zplnomocňování romské komunity. Bohužel se tento úkol vůbec neodráží v indikátorech předložených v Metodice pro její sledování a vyhodnocování. Zajímá mne, jak a zda vůbec chce vláda zapojit Romy do hodnocení indikátorů. Jakým způsobem se Romové budou vyjadřovat k tomu, co se na základě tohoto dokumentu zcela konkrétně zlepšilo. Je to opět „o nás bez nás“.

Velmi si vážím práce učitelů a úsilí o zavedení inkluzivních opatření, můj osobní názor však je, že žádná vládní nařízení nám Romům nepomohou. Jen nám vytvoří základní rámec pro přístup ke vzdělání. Bohužel nenacházím v klíčových dokumentech odpovědi na otázku, jak chce vláda řešit situaci, kdy jakmile na školách stoupne procento romských dětí, rodiče z majority své děti odhlašují.

Školství obecně a zejména platy učitelů jsou výrazně podhodnoceny, přitom pokládám za nejvyšší prioritu vlády vytvářet podmínky pro co nejlepší přípravu mladé generace na život. Za nejdůležitější a nejefektivnější považuji, abychom se každý dokázali postarat o své děti, jejich výchovu a vzdělávání.

Za současného stavu zadluženosti je téměř nemožné legální zaměstnávání Romů. Romové tak jsou nuceni pracovat nelegálně, neboť ve chvíli, kdy získají legální příjem, je okamžitě obestaven exekucemi. Důvody zadlužení, předpokládám, znáte a jistě to nejsou jen spotřebitelské úvěry, ale opět nahrávka jisté vlády pro hezký život exekutorů. Je celá řada podnikatelů či spíše podnikavců, kterým tato situace vyhovuje. Ani v tomto případě bohužel nevidím žádná reálná opatření ke zlepšení stavu.

Vepřín v Letech u Písku rušíme již víc než 20 let. Z pohledu těžkých sociálních problémů, které jsou před námi skutečně k řešení, pokládám tento problém za nejjednodušší, ale současně za principiálně výchozí proto, abychom pokračovali dále. Stačí uznat, že byly spáchány zločiny a zaplatit přestěhování vepřína. Navrhuji, aby vláda zamítla miliardovou dotaci na „odměny manažerů OKD“ a dala ji raději na platy kvalitních učitelů a přestěhování vepřína.

Domnívám se, že každá minuta věnovaná vlastním dětem je daleko přínosnější a efektivnější než sedět 3 hodiny na jednání Rady vlády pro záležitosti romské komunity.

Do doby přestěhování vepřína odmítám podporovat vládu svou účastí na zbytečných jednáních a odstupuji z funkce člena Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

Přečteno: 2937x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, rezignace, Lety u Písku, Strategie, Strategie romské integrace do roku 2020HLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo