romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Monika Šimůnková byla odvolána z postu ředitelky lidskoprávní sekce, zůstává vládní zmocněnkyní pro lidská práva

Praha, 15.10.2013 13:45, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 18:00)
Monika Šimůnková (FOTO: www.vlada.cz)
Monika Šimůnková (FOTO: www.vlada.cz)

Podle informací serveru Romea.cz byla Monika Šimůnková k dnešnímu dni odvolána z pozice ředitelky Sekce pro lidská práva. Nadále zůstává zmocněnkyní pro lidská práva.

„Monika Šimůnková je odvolaná z pozice ředitelky Sekce pro Lidská práva, zůstává ale jako vládní zmocněnkyně pro Lidská práva, důvody zatím neznám,“ uvedl odpoledne pro server Romea.cz zdroj z Úřadu vlády. Podle našich informací vede v tuto chvíli sekci Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování. Jak uvádí server Aktuálně.cz, není pravděpodobné, že bude pozice do předčasných voleb obsazena.

"Důvody neznám, považuji to odvolání za neodůvodněné," uvedla Šimůnková pro server Aktuálně.cz s tím, že další informace sdělí až po jednání s předsedou vlády Jiřím Rusnokem. Odvolání si vyslechla od vedoucího Úřadu vlády, zmocněnkyně je ale podřízená přímo premiérovi.

Premiér v demisi dnes novinářům řekl, že o odvolání z postu ředitele sekce může rozhodnout jen vedoucí úřadu Radek Augustin. "Vzhledem k nějakým problémům v chování v týmu mezi ní a jejími podřízenými a obecně i s její pracovní morálkou se rozhodl ji pan vedoucí z funkce ředitelky sekce odvolat," uvedl Rusnok. Na pozici zmocněnkyně Šimůnková podle Rusnoka zůstane, rozhodnutí o její budoucnosti chce Rusnok nechat až příští vládě.

Mluvčí vlády Jana Jabůrková pak ČTK bez bližších podrobností sdělila, že Šimůnková byla odvolána kvůli nedodržování pravidel Úřadu vlády. "Jde o vnitřní organizační opatření úřadu, zmocněnkyní je nadále, agenda běží dál."

Krátce před 17 hodinou vydal tiskovou zprávu vedoucí Úřadu vlády Radek Augustin. „Paní Šimůnkovou jsem odvolal v souladu s mými pravomocemi vedoucího úřadu vlády z funkce ředitelky Sekce pro lidská práva. A nezbývá mi přitom než opakovat to, co už jsem řekl předtím: svoji roli vedoucího ÚV vidím také v tom, že je třeba trvat na dodržování nastavených pravidel,“ vysvětlil Radek Augustin. „Chci, a to dávám velmi zřetelně najevo nejen slovně, ale i fakticky ihned od svého nástupu na Úřad vlády, aby pro všechny zaměstnance úřadu platila stejná pravidla a aby všichni zaměstnanci tato pravidla dodržovali. A také jsem zastáncem toho, aby se každému měřilo stejným metrem. To se samozřejmě nemusí líbit všem,“ dodal vedoucí úřadu.

Šimůnková (1972) byla jmenována do funkce v únoru 2011, předtím působila jako právnička zabývající se ochranou dětí.

TISKOVÁ ZPRÁVA: Monika Šimůnková zůstává zmocněnkyní vlády pro lidská práva

Vedoucí Úřadu vlády Radek Augustin dnes odvolal Moniku Šimůnkovou z funkce ředitelky Sekce pro lidská práva. Šimůnková nadále zůstává ve funkci vládní zmocněnkyně.

„Chci, a to dávám velmi zřetelně najevo nejen slovně, ale i fakticky ihned od svého nástupu na Úřad vlády, aby pro všechny zaměstnance úřadu platila stejná pravidla a aby všichni zaměstnanci tato pravidla dodržovali. A také jsem zastáncem toho, aby se každému měřilo stejným metrem. To se samozřejmě nemusí líbit všem,“ uvádí vedoucí úřadu.

„Paní Šimůnkovou jsem odvolal v souladu s mými pravomocemi vedoucího úřadu vlády z funkce ředitelky Sekce pro lidská práva. A nezbývá mi přitom než opakovat to, co už jsem řekl předtím: svoji roli vedoucího ÚV vidím také v tom, že je třeba trvat na dodržování nastavených pravidel,“ vysvětluje Radek Augustin.

Monika Šimůnková i nadále zůstává vládní zmocněnkyní pro lidská práva. „Čili jde vlastně jen o vnitřní organizační záležitost Úřadu vlády, navenek se nic nezmění. Takže vůbec není třeba se bát toho, že by agenda paní Šimůnkové zůstala bezprizorní,“ ubezpečuje vedoucí úřadu.

Než bude jmenován nový ředitel či ředitelka Sekce pro lidská práva pověřil vedoucí Úřadu vlády vedením sekce ředitele Odboru pro sociální začleňování Martina Šimáčka, který se problematikou lidských práv na Úřadu vlády zabývá mnoho let a který navíc přišel s dlouholetými zkušenostmi z různých soukromých nadací. Komunity, jichž se problematika týká, pana Šimáčka velmi dobře znají a přijímají jej pozitivně.

„Pana Šimáčka považuji za zásadní garanci toho, že se bude Úřad vlády problematice lidských práv i nadále věnovat s nejvyšší péčí,“ uzavírá Augustin s tím, že nové vedení sekce pro lidská práva bude již řešit nová vláda, která vzejde z předčasných parlamentních voleb.

Přečteno: 1808x
 

Kam dál:

Štítky:  

Monika ŠimůnkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo