romea - logo
3. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Miluše

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Monika Šimůnková: Chybí mi odsouzení extremistických nálad od politiků

Praha, 11.9.2013 11:33, (ROMEA)
Monika Šimůnková (FOTO: www.vlada.cz)
Monika Šimůnková (FOTO: www.vlada.cz)

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnkové považuje pasáž Zprávy o stavu lidských práv v České republice o Romech za reálnou. „Nejhůř je na tom oblast protiromských nálad a z toho je odvozena obecná situace Romů,“  uvedla Monika Šimůnková v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál. Zprávu o stavu lidských zpráv vydává od roku 1993 pravidelně Český helsinský výbor.

AUDIO

Podle vládní zmocněnkyně by měly být hlavními prioritami boj proti antiromským náladám a zakotvení sociální bydlení. „Co mi zde hodně chybí, je vystupování politických činitelů proti těmto extremistickým náladám,“ uvedla pro Radiožurnál  Šimůnková. Za další klíčové oblasti pak označila vzdělání a zaměstnanost.

„Jedna z naprostých priorit je po letech mluvení zakotvit tzv. sociální, nebo-li veřejné bydlení. Mluvíme o tom léta, nic se neděje. Narůstá počet ubytoven, kde bydlí opravdu ti nejchudší, především Romové. A majitelům ubytoven stát v podstatě toto proplácí na doplatku za bydlení,“ řekla Monika Šimůnková. Doplatek se podle Šimůnkové musí zastropovat a kontrolovat a stejně tak kontrolovat i kvalitu samotného bydlení.

Různým extremním postojům podle Šimůnkové nahrává i ekonomická situace a politická nestablita.

ryz, Český rozhlas
Přečteno: 1411x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Extremismus, Neonacismus, Pochod, protiromský pochod, Monika ŠimůnkováHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo