romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Monika Šimůnková: Od začátku jsem byla proti sloučení Muzea romské kultury s Moravským zemským muzeem

Praha, 17.4.2013 13:05, (ROMEA)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)

Opakovaně jsem vyjádřila svůj nesouhlas s plánovaným slučováním Muzea romské kultury s Moravským zemským muzeem. Toto sloučení by podle mého názoru vedlo k nepříznivým změnám ve fungování a zaměření muzea a již dnes budí nevoli představitelů romské menšiny, příznivců muzea z řad Romů i neromů i u řady odborníků.

Je třeba respektovat jedinečné okolnosti vzniku, historie a poslání romského muzea. Jde o muzejní instituci, která je i v rámci Evropy svého druhu ojedinělou. Dlouhodobě zároveň zajišťuje řadu dočasných expozic českých i zahraničních Romů a tvoří důležitý most přibližující romskou kulturu samotným Romům i většinové společnosti.

Nelze pominout i edukativní význam muzea a desítky přednášek, seminářů, setkání, která se na jeho půdě každý rok uskuteční. Studenti i pedagogové se tak na tomto místě mohou učit tolerantnímu a interkulturnímu myšlení, které se v dnešní společnosti stává stále více potřebným. Muzeum romské kultury funguje jinak než běžná muzea a začleněním do Moravského zemského muzea by byla jeho unikátnost do jisté míry zničena.

Opakovaně jsem proto dopisem vyzvala ministryni kultury paní Hanákovou, aby podnikla kroky, které povedou k tomu, že Muzeu romské kultury bude zachována jeho samostatnost, případně aby byla nejprve vedena odborná diskuze o jeho budoucím fungování se všemi, kterých se toto téma týká. O nesouhlasu se slučováním muzea jsem informovala i další členy vlády. Obdobně svůj nesouhlas vyjádřili i členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny na dubnovém jednání, které jsem jako místopředsedkyně rady řídila.

Věřím, že tyto vznesené požadavky budou ministerstvem kultury akceptovány a samostatnost Muzea romské kultury bude i nadále zachována.

Monika Šimůnková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Přečteno: 859x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Monika Šimůnková, Muzeum romské kultury, vyjádření, zmocněnkyně pro lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo