romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Monika Šimůnková: Od začátku jsem byla proti sloučení Muzea romské kultury s Moravským zemským muzeem

Praha, 17.4.2013 13:05, (ROMEA)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)

Opakovaně jsem vyjádřila svůj nesouhlas s plánovaným slučováním Muzea romské kultury s Moravským zemským muzeem. Toto sloučení by podle mého názoru vedlo k nepříznivým změnám ve fungování a zaměření muzea a již dnes budí nevoli představitelů romské menšiny, příznivců muzea z řad Romů i neromů i u řady odborníků.

Je třeba respektovat jedinečné okolnosti vzniku, historie a poslání romského muzea. Jde o muzejní instituci, která je i v rámci Evropy svého druhu ojedinělou. Dlouhodobě zároveň zajišťuje řadu dočasných expozic českých i zahraničních Romů a tvoří důležitý most přibližující romskou kulturu samotným Romům i většinové společnosti.

Nelze pominout i edukativní význam muzea a desítky přednášek, seminářů, setkání, která se na jeho půdě každý rok uskuteční. Studenti i pedagogové se tak na tomto místě mohou učit tolerantnímu a interkulturnímu myšlení, které se v dnešní společnosti stává stále více potřebným. Muzeum romské kultury funguje jinak než běžná muzea a začleněním do Moravského zemského muzea by byla jeho unikátnost do jisté míry zničena.

Opakovaně jsem proto dopisem vyzvala ministryni kultury paní Hanákovou, aby podnikla kroky, které povedou k tomu, že Muzeu romské kultury bude zachována jeho samostatnost, případně aby byla nejprve vedena odborná diskuze o jeho budoucím fungování se všemi, kterých se toto téma týká. O nesouhlasu se slučováním muzea jsem informovala i další členy vlády. Obdobně svůj nesouhlas vyjádřili i členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny na dubnovém jednání, které jsem jako místopředsedkyně rady řídila.

Věřím, že tyto vznesené požadavky budou ministerstvem kultury akceptovány a samostatnost Muzea romské kultury bude i nadále zachována.

Monika Šimůnková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Přečteno: 867x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Monika Šimůnková, Muzeum romské kultury, vyjádření, zmocněnkyně pro lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo