romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Monika Šimůnková: Od začátku jsem byla proti sloučení Muzea romské kultury s Moravským zemským muzeem

Praha, 17.4.2013 13:05, (ROMEA)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)

Opakovaně jsem vyjádřila svůj nesouhlas s plánovaným slučováním Muzea romské kultury s Moravským zemským muzeem. Toto sloučení by podle mého názoru vedlo k nepříznivým změnám ve fungování a zaměření muzea a již dnes budí nevoli představitelů romské menšiny, příznivců muzea z řad Romů i neromů i u řady odborníků.

Je třeba respektovat jedinečné okolnosti vzniku, historie a poslání romského muzea. Jde o muzejní instituci, která je i v rámci Evropy svého druhu ojedinělou. Dlouhodobě zároveň zajišťuje řadu dočasných expozic českých i zahraničních Romů a tvoří důležitý most přibližující romskou kulturu samotným Romům i většinové společnosti.

Nelze pominout i edukativní význam muzea a desítky přednášek, seminářů, setkání, která se na jeho půdě každý rok uskuteční. Studenti i pedagogové se tak na tomto místě mohou učit tolerantnímu a interkulturnímu myšlení, které se v dnešní společnosti stává stále více potřebným. Muzeum romské kultury funguje jinak než běžná muzea a začleněním do Moravského zemského muzea by byla jeho unikátnost do jisté míry zničena.

Opakovaně jsem proto dopisem vyzvala ministryni kultury paní Hanákovou, aby podnikla kroky, které povedou k tomu, že Muzeu romské kultury bude zachována jeho samostatnost, případně aby byla nejprve vedena odborná diskuze o jeho budoucím fungování se všemi, kterých se toto téma týká. O nesouhlasu se slučováním muzea jsem informovala i další členy vlády. Obdobně svůj nesouhlas vyjádřili i členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny na dubnovém jednání, které jsem jako místopředsedkyně rady řídila.

Věřím, že tyto vznesené požadavky budou ministerstvem kultury akceptovány a samostatnost Muzea romské kultury bude i nadále zachována.

Monika Šimůnková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Přečteno: 862x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Monika Šimůnková, Muzeum romské kultury, vyjádření, zmocněnkyně pro lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo