romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

MOP: Ženy jsou vzdělanější a výkonější než muži, berou ale méně

Ženeva, 8.12.2014 9:23, (ROMEA)

Ženy v mnoha částech světa stále pobírají nižší plat než muži, přestože mají v průměru lepší vzdělání a jsou zkušenější a výkonnější než jejich mužské protějšky. Uvádí to dnešní zpráva Mezinárodní organizace práce (MOP), která se věnuje mzdám a příjmové nerovnosti ve světě.

Muži dostávali vyšší plat než ženy ve všech 38 zemích zahrnutých do studie, zjistila MOP. Největší rozdíl mezi platy panoval ve Spojených státech. Zde si ženy vydělají v průměru 64,20 dolaru na každých 100 dolarů vydělaných jejich mužskými kolegy. Tento rozdíl by bylo možné do velké míry vysvětlit faktory, jako je větší produktivita, vzdělání nebo zkušenosti mužů, uvedla MOP.

V Evropě, Rusku a Brazílii je ale situace jiná. V těchto kategoriích zde ženy dosahovaly lepších výsledků než muži, platy se ale lišily dál. "Jeden z faktorů, které to budou vysvětlovat, je diskriminace," uvedla náměstkyně generálního tajemníka MOP Sandra Polaskiová. Ve všech zkoumaných zemích zůstává však tento jev z velké míry zatím bez vysvětlení.

MOP do průzkumu zahrnula 26 evropských států. Ženy by v nich na základě sledovaných faktorů měly dostávat o 0,9 procenta více než muži. Ve skutečnosti ale vydělávají o 18,9 procenta méně.

V obecném srovnání byly Rusko a Brazílie zeměmi, kde se skutečný plat zaměstnankyň nejvíce lišil od mzdy, kterou by jinak bylo možné očekávat, že dostanou. V Rusku ženy vydělávají o 32,8 procenta méně než muži.

MOP dnes zároveň uvedla, že tempo růstu mezd v celém světě loni zpomalilo na rovná dvě procenta z 2,2 procenta v předchozím roce. Od roku 2009 se mzdy ve vyspělých zemích podle údajů MOP zvýšily pouze o 0,4 procenta, ačkoli produktivita zaměstnanců stoupla o více než pět procent.

Přečteno: 441x
 

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Zaměstnávání, PráceHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo