romea - logo
13. října 2019 (neděle)
svátek má Renáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

MOP: Ženy jsou vzdělanější a výkonější než muži, berou ale méně

Ženeva, 8.12.2014 9:23, (ROMEA)

Ženy v mnoha částech světa stále pobírají nižší plat než muži, přestože mají v průměru lepší vzdělání a jsou zkušenější a výkonnější než jejich mužské protějšky. Uvádí to dnešní zpráva Mezinárodní organizace práce (MOP), která se věnuje mzdám a příjmové nerovnosti ve světě.

Muži dostávali vyšší plat než ženy ve všech 38 zemích zahrnutých do studie, zjistila MOP. Největší rozdíl mezi platy panoval ve Spojených státech. Zde si ženy vydělají v průměru 64,20 dolaru na každých 100 dolarů vydělaných jejich mužskými kolegy. Tento rozdíl by bylo možné do velké míry vysvětlit faktory, jako je větší produktivita, vzdělání nebo zkušenosti mužů, uvedla MOP.

V Evropě, Rusku a Brazílii je ale situace jiná. V těchto kategoriích zde ženy dosahovaly lepších výsledků než muži, platy se ale lišily dál. "Jeden z faktorů, které to budou vysvětlovat, je diskriminace," uvedla náměstkyně generálního tajemníka MOP Sandra Polaskiová. Ve všech zkoumaných zemích zůstává však tento jev z velké míry zatím bez vysvětlení.

MOP do průzkumu zahrnula 26 evropských států. Ženy by v nich na základě sledovaných faktorů měly dostávat o 0,9 procenta více než muži. Ve skutečnosti ale vydělávají o 18,9 procenta méně.

V obecném srovnání byly Rusko a Brazílie zeměmi, kde se skutečný plat zaměstnankyň nejvíce lišil od mzdy, kterou by jinak bylo možné očekávat, že dostanou. V Rusku ženy vydělávají o 32,8 procenta méně než muži.

MOP dnes zároveň uvedla, že tempo růstu mezd v celém světě loni zpomalilo na rovná dvě procenta z 2,2 procenta v předchozím roce. Od roku 2009 se mzdy ve vyspělých zemích podle údajů MOP zvýšily pouze o 0,4 procenta, ačkoli produktivita zaměstnanců stoupla o více než pět procent.

Přečteno: 438x
 

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Zaměstnávání, PráceHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo