Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

VIDEO: Most vypsal zakázku na stavbu modulového bydlení v Chanově. Jednání radnice v úzkém kruhu pro ROMEA TV popisuje Adam Komenda

17. března 2021
Čtení na 2 minuty

Město Most vypsalo zakázku na stavbu modulového bytového domu na sídlišti Chanov. Se zahájením prací na stavbě objektu s osmnácti byty počítá letos v květnu. Nabídky mohou zájemci podávat do 1. dubna, o vítězi rozhodne cena. Předpokládaná hodnota zakázky je bezmála 30 milionů korun bez DPH. Nájemníky bude vybírat odbor sociálních věcí.

Modulové bydlení považuje vedení města za lepší řešení než opravu současných bloků. Opačný názor mají někteří opoziční zastupitelé. “My si pořád myslíme, že by pomocí dotace byla možná rekonstrukce stávajících bloků, kdy by město mohlo ušetřit velké peníze, které teď budou v částce zhruba 1,5 milionu korun na jednu rodinu vynaloženy na kontejnerové bydlení,” uvedl opoziční zastupitel Jan Hrubeš (Piráti a Zelení pro Most).

Obyvatelům Chanova chce město projekt představit, až to umožní epidemická situace. Minulý týden na radnici proběhla jeho prezentace pro úzký kruh pozvaných.

„Na projednání byl přítomen pan primátor, náměstek primátora a můj odhad je, že tam bylo dohromady asi osm zastupitelů. Přítomný byl i tiskový odbor magistrátu, který celou tu akci dokumentoval, což je zvláštní, když se mělo jednat o pracovní jednání,“ uvedl v rozhovoru pro ROMEA TV zastupitel Adam Komenda.

„Je také zvláštní, že do sálu nebylo umožněno vstoupit novinářům, když tam mohli zástupci tiskového odboru města,“ přiblížil s tím, že dále se setkání účastnili architekti a dva zástupci ze sídliště, členové spolku Aver Roma Chanov. Pozván nebyl známý aktivista Ján Chromý, který dlouhodobě proti kontejnerovému bydlení vystupuje.

Podle Komendy nedošlo na jednání ke shodě na tom, komu jsou kontejnery vlastně určeny. Původní záměr, že budou určeny obyvatelům domu 3, který byl v loňském roce zbourán, a již bydlí jinde, tedy neplatí a město je chce využít pro obyvatele dalších domů, které se mají srovnat se zemí. Mezi místními obyvateli však panují obavy, že do tzv. „čunkodomků“ město přestěhuje obyvatele z vyloučených lokalit z Mostu.

Na setkání se probírala i již zmíněná možnost rekonstrukce poškozených domů se zapojením místních, podobně, jako to úspěšně proběhlo již v roce 2012, kterou však město odmítlo s tím, že by byla mnohem nákladnější. Podle Komendy však město nepředložilo žádnou kalkulaci, která by toto tvrzení doložila.

“Nejedná se o žádné rozšiřování sociálně vyloučené lokality, zkrátka kapacitu, kterou bychom neměli využívat, chceme nahradit tou, která by odpovídala trendům a hygienickým standardům dnešní doby,” uvedl před týdnem primátor Jan Paparega (ProMOST).

O vhodnosti bydlení kontejnerového typu se však vede diskuse. Podle architekta Vojtěcha Sigmunda je nevhodné. „Jedná se o stavební buňky, které se používají na stavbách, které jsou vhodné pro krátkodobé bydlení, ale rozhodně ne na dlouhodobé bydlení,“ uvedl v rozhovoru pro ROMEA TV s tím, že sami obyvatelé, kteří již v podobných stavbách bydlí, v nich vzniká mimo jiné vlhkost a plísně, protože v nich není zajištěná výměna vzduchu. Plánovanou výstavbu kritizovala i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon